Літаюча небезпека: особливості крилатих ракет Х-101, якими Росія обстріляла Україну

Літаюча небезпека: особливості крилатих ракет Х-101, якими Росія обстріляла Україну

Після своїх поразок на полі бою, Росія виявляє свою злість на цивільних українцях та об’єктах критичної інфраструктури. Одним зі засобів, якими російська сторона тероризує Україну, є крилаті ракети Х-101. Вночі 23 червня Росія знову атакувала Україну саме цими ракетами. Російські військові випустили 13 крилатих ракет Х-101/Х-555. Однак, сили протиповітряної оборони здійснили успішну нейтралізацію всіх повітряних цілей. Як протистояти цим ракетам можна дізнатися з нашого матеріалу.

Під час нічної атаки російські окупанти спрямували ракети на Хмельницьку область з Каспійського регіону. Ці ракети були запущені з чотирьох бомбардувальників Ту-95мс.
Незабаром Хмельницька обласна військово-цивільна адміністрація отримала повідомлення про вибухи, а приблизно о 4 ранку Повітряні сили Збройних Сил України повідомили у своєму телеграм-каналі, що протиповітряна оборона спрацювала під час повітряної тривоги в Хмельницькій області. Згодом стало відомо, що окупанти намагались атакувати військовий аеродром у Хмельницькій області, але завдяки діям протиповітряної оборони їхні плани були зруйновані. Усі повітряні цілі російських ворогів, включаючи 13 ракет, більшість з яких були спрямовані на Хмельниччину, були знищені.

Що таке Х-101?

Ракети Х-101 – це нові стратегічні авіаційні крилаті ракети класу “повітря-земля”, які були введені в озброєння Росії у 2013 році. Вони відзначилися своїм дозвуковим характером. Ракети Х-101 були вперше випробувані та використані в Сирії під час російської кампанії, в результаті чого страждали цивільні об’єкти. З моменту російської агресії проти України, ракети Х-101 були використані для обстрілу українських міст, зокрема Вінниці, Києва, Дніпра, Одеси та інших. Жахливим прикладом цього є літній інцидент 2022 року, коли ракета Х-101 потрапила в житловий будинок у центрі Києва, в результаті чого загинула одна жінка.

Важливо зазначити, що ракети Х-101 запускаються зі стратегічних бомбардувальників Ту-160 (з двома внутрішніми відсіками для по 12 ракет) або Ту-95МС (зовнішня підвіска на 8 ракет). Дальність польоту цих ракет перевищує 5,5 тисяч кілометрів. Зазвичай російські літаки запускають ракети з акваторії Каспійського моря або з міста Волгодонська у Ростовській області, рідше – з Чорного моря. Практично, літакам потрібно просто піднятися у повітря, встановити напрямок на ціль і запустити ракети.

Ця ракета, Х-101, вважається однією з найбільш дорогих у Росії, з вартістю приблизно 13 мільйонів доларів. Це вдвічі більше, ніж коштує ракета “Калібр”. Незважаючи на те, що Росія стверджує, що ці ракети є “новими” та “високоточними”, насправді це всього лише брехня. Експертний аналіз російських крилатих ракет повітряного базування, проведений ГУР МО, показав, що “сучасна” електроніка на цих ракетах була розроблена ще у 1960-х роках. Українські експерти, проаналізувавши системи наведення та навігації ракет типу Х-55, а також їх модифікації Х-555 та Х-101, підтвердили, що “сучасні” блоки наведення були виготовлені в 1960-1970 роках на підприємствах Радянського Союзу, таких як Воронезький завод радіодеталей та мінський завод “Інтеграл”. Більшість ракет Х-101, випущених на території України, не встигли досягти своїх цілей, що розкриває російську “ілюзію суперіоритету”.

Експерти з Conflict Armament Research (CAR) спростували брехню про виключно російські компоненти у цих ракетах. У липні вони приїхали до України для аналізу російської зброї і знайшли численні неросійські компоненти в ракетах Х-101. Експерти прийшли до висновку, що виробництво цієї “новітньої” російської високоточної зброї повністю залежить від поставок обмеженої кількості компонентів від європейських, американських та азійських компаній. Результати їх досліджень були оприлюднені у вересні 2022 року і враховані при введенні нових санкцій проти Росії. Також була проведена робота з закупівлі зарубіжних компонентів для Х-101 та інших російських ракет.

Таким чином було перекрито канал поставки до Росії компонентів до ракет, що зробило їх фактично невідновлювальним ресурсом. Наразі в росіян можуть залишатись деякі запаси іноземної електроніки, проте про виробництво Х-101 у промислових масштабах (тобто по кілька десятків на рік, за оцінками російського воєнного експерта Павла Лузіна – близько 50 штук) вже не йдеться.

Х-101: характеристики
Носії: Ту-160, Ту-95МС;
Клас: повітря – земля;
Швидкість польоту ракети – до 720 км/год;
Максимальна дальність: до 5 500 кілометрів;
Загальна вага: приблизно 2 400 кілограмів;
Вага бойової частини: до 960 кілограмів;
Довжина: 7,4 метра;
Наведення: інерційна система з оптико-електронною корекцією, в кінцевій ділянці – самонаведення;
Навігація: на основі системи ГЛОНАСС.

Хто запускає ракети Х-101?
Це роблять російські льотчики повітряно-космічних сил Росії. Їх особисті дані встановлені. 14 серпня 2022 року ГУР МО оприлюднив дані командного складу 52 важкого бомбардувального авіаційного полку та 121 важкого бомбардувального авіаційного полку 22 важкої бомбардувальної авіаційної дивізії, особовий склад яких залучається до завдання ракетних ударів з літаків Ту-22М3 і Ту-160 крилатими ракетами Х-22, Х-555, Х-101 по містах та мирному населенню України.

Завдяки OSINT-розслідувачам відомі імена не лише безпосередніх виконавців, але й тих, хто відповідає за пуски російських ракет і ракетний терор проти України. Журналісти видань The Insider, Bellingcat та Der Spiegel ідентифікували 30 російських військових інженерів, які наводять ракети на цивільні об’єкти України. Наведенням ракет займається підрозділ Головного обчислювального центру ЗС Росії. Він складається із 3 команд, кожна з яких програмує траєкторії конкретного типу ракет.

Як протистояти Х-101?
Уперше Росія використала ракети Х-101 6 березня 2022 року для обстрілу аеропорту у Вінниці та військового аеродрому в Гавришівці. Під час цього нараження одну ракету було збито кулеметом. Загалом ворог випустив 8 ракет Х-101. Останню ракету, яка була збита два дні тому в Вінницькій області, також було збито звичайним кулеметом. Ракета летіла на низькій висоті. Ця Х-101 вважається надсучасною і дорогою ракетою, але ми бачимо, що її можна збити. Тому я закликаю всіх, особливо мешканців районів Вінницької області, де відомо, що вони часто знаходяться на маршруті цих ракет, бути обережними. Ці ракети літають майже одночасно, і ми маємо це у свідомості – повідомив начальник Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов, розповідаючи про збиття першої Х-101 у березні 2022 року українськими військовими.

Українські протиповітряні оборонні системи (ППО) успішно перехоплюють ці ракети. Вони встигають виявити їх запуск з великої відстані, що дає українцям час готуватися до непроханих гостей. Українська розвідка працює дуже ефективно, а її співробітництво з ППО було відточено до дрібниць протягом місяців російського вторгнення. Вперше в Україні ракету Х-101 було знищено з кулемета у березні 2022 року / фото – Вінницька обласна військова адміністрація.
Однак, проблемою для ППО є непередбачувана траєкторія цих ракет, яка дозволяє змінювати ціль після запуску. Крім того, Х-101 використовує технології для зниження радіолокаційного виявлення. Незважаючи на це, можемо констатувати, що більшість російських ракет Х-101 нині збиваються в Україні, і Росія марно витрачає свої мільйони. З появою сучасних протиповітряних систем ППО, таких як IRIS-T і NASAMS, кількість знищених російських ракет лише збільшиться.