Не менше чотирьох авіаінцидентів сталося із дворічним літаком Sukhoi Superjet 100-95B авіакомпанії «Росія» з початку жовтня.
Подіями закінчилися всі три останні рейси лайнера. Про це свідчать дані телеграм-каналів Aviaincident та Shot, а також сервісу Flightradar24.
Телеграм-канал Aviaincident у суботу повідомив одразу про два інциденти на борту Sukhoi Superjet 100-95B “Королев” з бортовим номером RA-89173, що трапилися 13 жовтня. Перший стався під час перельоту з Санкт-Петербурга до Мурманська: екіпаж перед посадкою повідомив про проблеми з механізацією крила, пішов на друге коло, після чого посадив літак. Догляд лайнера на друге коло підтверджують дані сервісу Flightradar24.
Через кілька годин проблеми виникли під час посадки в Петербурзі під час зворотного рейсу: екіпаж знову доповів про проблеми з механізацією крила і після невеликої паузи сіл.
Телеграм-канал Shot 9 жовтня повідомив, що цей же Суперджет екстрено приземлився в Самарі після того, як у нього заклинило підкрилки. Перед посадкою в аеропорту оголошували тривогу, до літака стягували пожежників, рятувальників та лікарів, але допомога нікому не знадобилася. За даними Flightradar24, літак перед посадкою здійснив коло, а назад повертався через добу і вже, мабуть, без пасажирів – номери рейсу не було в розкладі аеропорту Самари. Потім до польоту до Мурманська лайнер два дні простояв у Пулковому.
Тижнем раніше, 1 жовтня, літак також мав проблеми з механізацією крила при посадці в Санкт-Петербурзі після рейсу з Апатит, повідомляв канал Aviaincident. Після приземлення літак чотири дні не піднімався в повітря, потім здійснив переліт до Апатити і назад і знову зробив паузу в три дні, випливає з даних Flightradar24.
Згідно з сервісом, за 15 днів жовтня “Суперджет” з бортовим номером RA-89173 здійснив лише 10 польотів – це в 2 рази менше, ніж він здійснив з 16 по 30 вересня (22 польоти).
За даними сайту Russianplanes, літак Sukhoi Superjet 100-95B з бортовим номером RA-89173 було здано в експлуатацію 30 червня 2021 року, а 28 грудня було передано авіакомпанії «Росія». З того моменту, за даними каналу Aviaincident, у нього на борту сталося не менше семи інцидентів: події також фіксувалися в червні, серпні та грудні 2022 року.
Після початку війни Євросоюз та США ввели заборону на ввезення до Росії літаків та запчастин до них, а найбільші авіавиробники Boeing та Airbus відмовилися обслуговувати лайнери з Росії.
За підрахунками «Нової газети. Європа», до вересня 2023 року літаки російських авіакомпаній стали ламатися в польоті вдвічі частіше, ніж у середньому у попередні п’ять років. 11 жовтня російська влада де-факто визнала проблему, оскарживши в Міжнародній організації цивільної авіації санкції Заходу через загрозу безпеці польотів.
У російських літаків Sukhoi Superjet 100 виникали проблеми ще задовго до війни. Проблеми з частими дефектами скаржилися різні авіакомпанії, зокрема «Якутія» і «Ямал». А Red Wings Airlines і бельгійська «Brussels Airlines» взагалі відмовилися від цих лайнерів через дорожнечу в обслуговуванні та часті відмови.
Після авіакатастрофи «Суперджету» в аеропорту Шереметьєво у 2019 році, під час якої загинула 41 людина, близько 130 тисяч росіян підписали петицію із вимогою заборонити польоти на цих літаках.