І на це були підстави. Адже за короткий проміжок часу Трамп та його адміністрація змогли створити враження, що Вашингтон відходить від підтримки інтересів Ізраїлю в американській зовнішній політиці на Близькому Сході.
Найбільш відверто з цього приводу висловився спеціальний представник Трампа Стів Уіткофф, зазначивши, що Ізраїль не прагне припинити конфлікт у секторі Гази попри зусилля США.
Яким би сумним це не було для запальної ізраїльської правлячої верхівки на чолі з теперішнім прем’єр-міністром – зараз її нагальні потреби Трамп тимчасово відсуває на другий план. Щоб вони не заважали його масштабним угодам.
Пізніше висловився також посол США в єврейській державі: «Нам не потрібен дозвіл Ізраїлю для укладення угоди з хуситами». Яка, нагадаю, передбачала припинення атак «Ансар Аллах» на американські судна – але жодним словом не згадувала про те, що хусити припинять обстріли Ізраїлю. Це перше.
Друге – США більше не вимагають від Саудівської Аравії нормалізації відносин з Ізраїлем як умови для допомоги у створенні саудівської ядерної програми.
І третє – американці стверджують, що їхні переговори з Іраном «успішно просуваються». Що автоматично означає, що ізраїльський план «військового вирішення іранського питання» відкладено на невизначений термін.
Окрім цього, сам Дональд Трамп зазначив, що Сполучені Штати Америки ще не ухвалили остаточного рішення щодо того, чи буде Ірану дозволено збагачувати уран відповідно до можливої нової домовленості, проте подібне рішення цілком ймовірне, враховуючи прагнення американського президента до “гучної угоди за будь-яку ціну”. Така угода, подібно до ситуації 2015 року, може не мати жодних стримуючих факторів стосовно іранської терористичної мережі, спрямованої проти Держави Ізраїль. А щодо наслідків, то, за порадою Скарлетт О’Хара, “подумаємо про це завтра”.
Трамп та Іран знаходять спільну мову
Додаються активні чутки про те, що Трамп нібито приватно висловив розчарування рішенням прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху щодо посилення військових дій у секторі Гази. І взагалі, він стає дедалі менш терплячим до Нетаньяху та схиляється до просування на Близькому Сході, не надто звертаючи увагу на думку свого найближчого – і традиційного – союзника в регіоні.
Іншими словами, сенс цих повідомлень полягає в тому, що Ізраїль та його проблеми вже набридли Трампу ще під час першого терміну перебування на посаді – і він не планує так опікуватися Нетаньяху, як це робили Обама, Байден, а перед ними Клінтон. У ізраїльського політичного істеблішменту від цих “чуток у вигляді версій” волосся стає дибки, про що заявив депутат ізраїльського Кнесету від партії “Лікуд” Ніссім Ватурі, який написав у соціальній мережі X, що Трамп “повинен пам’ятати, що його було обрано президентом завдяки підтримці Ізраїлю”. Втім, цей запис було швидко видалено, але він точно передає реакцію ізраїльських політиків на поточні події.
Їхні побоювання, здається, є значно перебільшеними. Розрив відносин між США та Ізраїлем – це щось з області наукової фантастики. Але, тим не менш, певна частка правди, хоча й не настільки драматична, як це намагається представити Нетаньяху, у них є.
Нагадування про підтримку
Ніссім Ватурі нагадує Трампу, кому він зобов’язаний поверненням до влади.
Оцініть самі: Трамп очолює безпрецедентні зусилля з посилення економіки Америки як у найближчому, так і у довгостроковому періоді. Разом із угодами про постачання озброєння з Саудівською Аравією та державами Перської затоки, США, як очікується, укладуть цивільні контракти вартістю від 600 мільярдів до 1 трильйона доларів – і це лише з Саудівською Аравією.
Ось короткий перелік фінансових зацікавлень “особистої імперії Трампа”, Trump Organization, на даний момент:
- Trump International Golf Club Doha в Катарі, у співпраці з Qatari Diar та Dar Global. $5,5 мільярда.
- Trump International Hotel and Tower в Дубаї (ОАЕ) – 80-поверховий хмарочос із найвищим у світі відкритим басейном. $1 мільярд.
- AIDA Resort в Омані – гольф-комплекс із готелем та віллами. $4 мільярди.
- Trump Tower Jeddah в Джидді (Саудівська Аравія). Деталі не розголошуються.
Усі ці проєкти реалізуються у партнерстві з Dar Global – міжнародним підрозділом Dar Al Arkan, найбільшого приватного забудовника Саудівської Аравії, тісно пов’язаного з програмою Vision 2030 та політико-економічним блоком спадкоємного принца.
Для Трампа гроші мають більшу вагу, ніж будь-що інше, і лідери країн Перської затоки будуть максимально використовувати цей аспект. А у Нетаньяху немає подібної за масштабом переконливої пропозиції для президента США, орієнтованого на порівнянні фінансові результати. Тому, якою б сумною ця ситуація не була для ізраїльської владної еліти на чолі з теперішнім прем’єр-міністром, зараз її нагальні інтереси Трамп тимчасово відсуває вбік. Щоб вони не заважали його масштабним угодам.
Детальніше за темою
Видатний військовий фахівець Ар’є Зайден поділився своїми роздумами для haqqin.az щодо переговорів колишнього президента США з Іраном, наголошуючи на потенційній небезпеці для держави Ізраїль та її прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху.
За словами експерта, такі дискусії можуть створити сприятливі умови для посилення впливу Тегерана в регіоні, що не відповідає інтересам Ізраїлю. Він підкреслює, що будь-які угоди, укладені без урахування позиції Ізраїлю, можуть мати негативні наслідки для його безпеки.
Зайден застерігає від недооцінки ризиків, пов’язаних із можливим поверненням до попередніх домовленостей з Іраном, та закликає до пильності й ретельної оцінки всіх можливих сценаріїв розвитку подій.