Увечері 6 серпня в районі аеродрому «Жовтневе» в анексованому Криму пролунали вибухи і виникла потужна пожежа, що супроводжувалась детонацією боєприпасів. Російська влада Криму на кілька годин перекривала рух залізницею та автомобільними дорогами в радіусі близько п’ятнадцяти кілометрів, але про причини не повідомляла. Що саме вибухнуло і де.
Перші повідомлення про пожежу з вибухами в районі селища Жовтневе Червоногвардійського району з’явилися близько п’ятої години вечора 6 серпня. На відео, опублікованому Telegram-каналом «Кримський вітер резерв», голос за кадром каже, що висадили в повітря аеродром і що «дуже голосно».
Через півгодини радник підконтрольного РФ голови Криму Олег Крючков із посиланням на російський Мінтранс півострова заявив, що залізничне сполучення на перегоні Сімферополь – Джанкой призупинено на дві години з технічних причин. Що саме спричинило зупинку він не уточнив.
Детонація?
Telegram-канал «Кримський вітер» з посиланням на отриману від передплатників інформацію повідомив, що висадили в повітря склади боєприпасів, які зараз під землею детонують.
«Жителі сіл Ленінське та Зоряне сидять у підвалах, бо снаряди розлітаються після вибухів», – йдеться у повідомленні.
Через дві години після перших вибухів російський Мінтранс Криму заявив, що з технічних причин також обмежений рух на автомобільній дорозі із Сімферополя до села Жовтневе. Крім того, російська компанія-перевізник «Гранд Сервіс Експрес» уточнила, що на залізничному перегоні Сімферополь – Джанкой зупинено два потяги. Ще через півтори години російська влада Криму продовжила обмеження руху до 22.00 6 серпня, а кількість зупинених поїздів зросла до п’яти.
Telegram-канал «Кримський вітер» повідомив, що один із боєприпасів потрапив до будинку у селі Краснознам’янка. Це за шість кілометрів від вогнища пожежі і вибухів біля села Зоряне, що знаходиться неподалік. За інформацією каналу, постраждалих немає.
Рух залізницею відновили вже о 21.15. Про це повідомила російська влада анексованого півострова. Пожежі в місці вибуху та в околицях, за повідомленнями Telegram-каналуТривали всю ніч.
Представники російської влади Криму про інцидент біля села Зоряне не згадували, причину зупинки залізничного та автомобільного руху також не пояснювали. Українські військові на момент публікації цієї статті вибухи та пожежу у Криму не коментували. Редакція Крим.Реалії також не може підтвердити чи спростувати інформацію про цей інцидент.
На даний момент невідомо, чи пов’язані вибухи на складах боєприпасів з атакою ракет або БПЛА, можливою диверсією, чи це результат халатності російських військовослужбовців при поводженні з боєприпасами.
Аеродром
Аеродром біля селища Жовтневе було збудовано на початку 1950-х років. Спочатку на ньому базувалися літаки-торпедоносці Іл-28Т, пізніше багатоцільові літаки Ту-16, а надалі надзвукові ракетоносці Ту-22М2, здатні нести ядерні боєприпаси. Наприкінці 1970-х років після реконструкції став аеродромом 1-го класу.
Після розвалу СРСР 943-й морський ракетний авіаційний полк залишився під юрисдикцією Російської Федерації. 1996 року полк був розформований. Аеродром був покинутий і не використовувався.
Після анексії Криму Росією у 2014 році на аеродромі проводились відновлювальні роботи.
З початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну, за інформацією руху «Атеш», на аеродром «Жовтневе» росіяни почали перекидати військову піхотну техніку. Спостерігалося рух БМП, КамАЗів, бронеавтомобілів «Тигр».
«Зайшли із боку Сімферопольського району, частина з них – полями. Скупчення у кількості сорока-п’ятдесяти одиниць нової техніки», – відзначали у русі у червні 2023 року.
На військових форумах можна знайти опис складів боєприпасів, на яких за часів Радянського Союзу зберігалися ракети та авіабомби для літаків, що базуються на аеродромі «Жовтневе». Сховище підземне, на кілька поверхів. Розташоване воно в полях, на 900 метрів на південь від дороги, що сполучає селище Жовтневе та село Зоряне.
Аеродром “Жовтневе” вже потрапляв під удар Збройних сил України 22 липня 2023 року. Після атаки одного чи кількох дронів почали детонувати боєприпаси.
Палала також нафтобаза біля селищної залізничної станції Елеваторна, через яку проходять усі пасажирські потяги з Росії до Сімферополя та Севастополя.
Пізніше через те, що сталося в Жовтневому, російський голова Криму Сергій Аксьонов прийняв рішення про евакуацію населення в радіусі 5 км від місця НП, а також зупинення руху на Кримській залізниці.
Управління стратегічних комунікацій української армії тоді заявило, що «Сили оборони України знищили нафтобазу та склади армії РФ у тимчасово окупованому Жовтневому».
Джерело: Сергій Коваль, «Крим.Реалії»