Океанські амбіції Росії отримали пробоїну: санкції потопили російське суднобудування

Отже, інформація про те, що важкий атомний ракетний крейсер проекту 1144 р. “Орлан” і тимчасовий флагман російського флоту “Петро Великий” буде списаний зі складу ВМФ підтверджується. Вперше ця інформація стала пульсувати у квітні цього року. І ось знову. Згідно з наявною інформацією, ТАРК “Петро Великий” буде списаний після того, як завершиться ремонт його побратима ТАРК “Адмірал Нахімов”. Але в цій історії зі списаннями атомних крейсерів є кілька нюансів, які лише підкреслюють ступінь кризи в російському кораблебудуванні.

Океанські амбіції Росії отримали пробоїну: санкції потопили російське суднобудування
Океанські амбіції Росії отримали пробоїну: санкції потопили російське суднобудування

Справа в тому, що з 2014 року ми пильно спостерігали за процесом ремонту та модернізації важкого атомного ракетного крейсера проекту 11 44 “Адмірал Нахімов”. Його відправили на ремонт у 1997 році і він досі на ньому знаходиться. Зрозуміло, у багатьох виникає питання, а до чого тут “Петро Великий”? ТАРК ” Петро Великий ” є останнім кораблем проекту 11 44, які у строю російського флоту. При цьому, перебуваючи в строю, він ще 2019 року вимагав виведення на ремонт, але місце для відправки на ремонт було зайняте його калікою… колегою ТАРК “Адміралом Нахімовим”. Згідно з планами росіян, вони мали намір відразу після виведення з ремонту “Нахімова” загнати на верф “Петра Великого”. Але це за планами, які росіяни ніколи не виконували. І причиною цього була нездатність Росії завершити ремонт настільки складного корабля.

Спочатку прес-служба «Севмаша» обіцяла здати ТАРК «Адмірал Нахімов» у 2019-му, але коли щось пішло не так, заступник міністра оборони Росії Олексій Криворучко обіцяв здати “Нахімова” у 2022, потім заговорили про 202 м… А “Петя” тим часом уже кашляв гаром. Корабель, який потребував термінового ремонту ще 5 років тому, продовжував весь цей час залишатися в строю. Результат? Інформація про плани його списати. І це не дивно, адже якщо не змогли завершити за 26 років ремонт “Нахімова”, те, що буде з “Петею”, якому досі місця немає на верфі? , але варто було обтяжити тягар санкцій, як колос на глиняних ногах почав валитися.

“Петро Великий” буде списаний зі складу ВМФ

Варто також зазначити, що санкції боляче вдарили не лише військовими кораблями РФ, а й цивільними. Незабаром після того, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, США та Європа вдарили по РФ обмеженнями та експортним контролем. Потік двигунів, гвинтів та паливних насосів було порушено. «Об’єднана суднобудівна корпорація» перебувала під санкціями з 2014 року, але лише у лютому 2022 року її проблеми з імпортом набули системного характеру, про що заявив представник компанії. ОСК та «Зірка» є двома найбільшими верфями Росії, якщо брати до уваги обсяг їх замовлень. Вони виробляють безліч кораблів і суден, у тому числі атомні підводні човни та військово-морські фрегати для російського флоту.

Їхні клієнти — це російські замовники, тому виробничі проблеми відчують саме вони. Постійним клієнтом обох російських верфей є і державний танкерний оператор «Совкомфлот», який також потрапив під санкції і був змушений продати понад третину свого флоту та перенести операції до Дубаю. Євросоюз та США ввели заборону на захід російських суден у свої порти, санкції торкнулися і танкерів, які перевозять російську нафту. Через це Росії довелося покладатися на свій застарілий флот, і це на тлі зниження виробничих потужностей верфей (2022 року, за інформацією INFOline, кількість готових проектів, якщо порівнювати з попереднім роком, зменшилася на 20%).

ОСК у 2020 році надала замовникам 17 суден, у 2021 – 16, а торік лише 4, бо не змогла замінити гвинтово-кермові колонки, виготовлені в Німеччині. Підприємства намагаються виробляти відсутні деталі самостійно або шукають їх у Китаї, проте створення нових ланцюжків поставок забирає багато часу і робить виробництво дорожчим. «Зірка» має контракти на постачання понад 50 суден цього року, для їхнього виробництва компоненти закупили заздалегідь, але самою збиранням займалися також і компанії з Південної Кореї, а тепер співробітництво припинено. Менеджер заводу «Зірка» зізнався, що нестачу двигунів відчуває і це підприємство. Знадобиться кілька років, щоб робити такі деталі на території Росії, сказав він. Загалом, російське суднобудування міцно сіло на мілину. Знову ж таки, а це все було очевидно і очікувано…

Теги: найсвіжіші новини україни, найсвіжіші новини україни сьогодні, новини україни останні найсвіжіші

Share.
Exit mobile version