Путін прилетів до Казані 18 жовтня, за чотири дні до старту БРІКС, і почав мовлення. Путін не міг не транслювати, адже його відправили туди не для того, щоб мовчати, а для того, щоб задати атмосферу світової війни на майбутню зустріч, щоб вона не перейшла в інші теми.
Він почав із запевнення, що БРІКС не є військовим блоком. Кім Чен Ин правильно зрозумів посил – він підірвав дороги, що ведуть на південь півострова, написав в конституції КНДР, що Республіка Корея – це окрема держава, яка не має нічого спільного з Кореєю, а 19 жовтня заявив, що бачив свій безпілотник над Пхеньяном. За це він пообіцяв оголосити йому війну. Кім Чен Ин III зробив усе, щоб вписатися в задану Путіним тему.
Відомство Лаврова намагалося допомогти Кіму. 18 жовтня її представництво у Владивостоці оголосило про введення північнокорейських військ у місто. Повідомлялося, що війська КНДР прямують до ДНР. Але оскільки не уточнювалося, яка саме ДНР – на східну з центром у Владивостоці чи на західну під Донецьком, то серед жителів східної ДНР виникло занепокоєння. Вони підозрювали, що їхня ДНР може увійти до складу КНДР, оскільки її військам може не вистачити локомотивів та палива, щоб дістатися до іншої «ДНР».
Підозри в тому, що східна ДНР знаходиться в п’яти хвилинах їзди від північної КНДР, посилили заяви з боку Південної Кореї. Спочатку її міністр оборони Кім Йон Хьон 8 жовтня заявив, що КНДР може відправити в Україну 10 тисяч своїх солдатів, а 18 жовтня південнокорейська розвідка повідомила, що з 8 по 13 жовтня 1,5 тисячі спецназівців виїхали з трьох областей КНДР на кораблях до РФ і вони дислокуються на військових базах у Владивостоці, Благовєщенську, Уссурійську та Хабаровську. Вони готуються до відправки в Україну та видають паспорти про те, що вони є громадянами РФ та бурятами-якутами за національністю. Українські ЗМІ та соціальні мережі також були переповнені повідомленнями про 10 000-12 000 північнокорейських військових у східній ДНР та північнокорейських солдатів, які вже загинули в Україні або дезертирували.
В результаті ситуація з військами КНДР в Російській Федерації почала розвиватися у двох напрямках – міжнародному та внутрішньому. На міжнародному рівні всі говорять про вступ КНДР у війну проти України і як на це мають реагувати ООН і НАТО. Тим часом у східній ДНР занепокоєння загрожувало перерости в глибоке занепокоєння, через що російське МЗС увечері 18 жовтня спочатку спростувало свій допис у Telegram-каналі. У МЗС заявили, що пост його філії у Владивостоці справжній, але призначався не для широкого друку, а для внутрішнього використання і потрапив у Telegram-канал помилково. Помилка виправляється – пост видаляється.
Вийшло як завжди – у Владивостоці є війська КНДР, але всім доводиться вдавати, що їх немає. Схоже, відомство Лаврова перестаралося, хотіло сказати, що РФ не самотня у війні з Україною, але не до кінця врахувало внутрішній російський аспект. Довелося відкотитися, але таким чином, щоб був залишок – в Російській Федерації є війська КНДР.
Путін з Казані і навіть Пєсков ніяк не змогли прокоментувати цю репризу від Лаврова. В результаті виникла незручна пауза – 15 жовтня Путін вніс до Держдуми для ратифікації угоду про військово-стратегічне співробітництво з КНДР, і ситуація розвивається таким чином, що її доводиться заперечувати. Держдума опинилася на роздоріжжі, і тоді всі великі російські ЗМІ 19 жовтня написали, що Путін кинув війська КНДР на війну з Україною. Але рік тому, у вересні, на зустрічі з Кім Чен Ином на космодромі «Східний». Він заявив, що впорається з Україною сам.
Кремль явно не знає, що робити і яку позицію займати. Марк Рютте та Ллойд Остін бризнули холодною водою в цей кремлівський мороз. Спочатку Рютте 18 жовтня, а потім 19 жовтня і Остін заявили, що не спостерігають накопичення військ Північної Кореї в РФ і в Україні. Тим самим вони дали зрозуміти Кремлю, що краще цього не робити. Краще, щоб сам договір з КНДР був програний у Держдумі.
Швидше за все, Держдума і Кремль тепер будуть чекати, чим все закінчиться в Казані. Зовнішня політика Москви зараз формується в Казані, де все дуже неоднозначно.
У МЗС Китаю, спостерігаючи 18 жовтня, як Путін снує з Уфи до Казані і базікає, запевнило, що Сі Цзіньпін обов’язково приїде до Казані. Китайці зрозуміли, що якщо цього не зробити, то багато хто в Кремлі перед самітом зійдуть з розуму від невідомого, в тому числі і Лавров.
У Кремля були для цього найсерйозніші причини – 16 жовтня Сі Цзіньпін провів великий фуршет для членів партії і уряду, де заявив про готовність співпрацювати і дружити зі США, і що це буде вигідно як для держав, так і для всього світу. Кампанія Кремля проти «сатаністів Заходу» явно не дуже вписується в це, поряд із закликами відмовитися від долара, а можливо, і від євро теж. В результаті Кремль терміново підштовхнув Путіна до Казані, щоб показати, що дуже чекають на великого китайського боса.
Сидіти чотири дні в Казані з вимитим головою і чекати на Сі Цзіньпіна – так Путіна ніхто ще не опускав. Кремлю вистачило запізнення Путіна на зустрічі з королевою Англії, Папою Римським та іншими вкрай зайнятими людьми. Все це на тлі того, що в день від’їзду Путіна до Казані Байден прилетів до Німеччини і в НАТО заговорили про швидке прийняття України до Альянсу. Франція взагалі зробила Лаврову козел обличчям і заговорила про відправку своїх військ до Польщі для відбиття вторгнення з Білорусі. Зеленський, стоячи поруч із Рютте, попросив членів Альянсу направити війська в Україну. Половина світу теоретизувала про те, чи є в України ядерна зброя, чи ні.
На все це Путін був змушений реагувати не на тлі кремлівської золоти і ліпнини, а на тлі простих офісних меблів в Казані. Сталося друге сходження «малюка» і Казань стала схожа на пошарпану столицю Росії. Політичні технології Кремля чуйно це вловили і згорнули виступи Путіна. Пєсков не виходив в ефір, щоб не було відчуття, що він цар у Москві, у Казані панує Путін, а на підступах до Казані панують українські безпілотники. В аеропорту Казані 20 жовтня з 6 ранку оголосили план “Килим”, і тепер у Бєлоусова один головний біль, щоб його ППО не збила літак з Сі Цзіньпіном або ще кимось замість безпілотника.
У підсумку засідання Путіна в Казані почалося з бляклої промови 18 жовтня перед групою журналістів. Деякі судові ЗМІ змогли витягнути з нього три основні меседжі. По-перше, відмова від долара вже не «на годину», і БРІКС не є військовим блоком, і РФ не проти співпраці із «західними сатаністами». Але він не відмовиться від своїх територій. По-друге, в БРІКС немає старших і молодших партнерів, але існує загальна рівність. По-третє, БРІКС не прийме всіх, оскільки віддає перевагу якості, а не кількості. В цілому в БРІКС є висококласні партнери, а також партнери другого і третього сорту. Але третій клас – це не вада, як говорили в роки радянських п’ятирічок.
Очевидно, що Кремль отримав жорсткі вказівки від Пекінського обкому про те, що має говорити Путін і про що він має мовчати. Загалом, краще, щоб він сидів у Казані і не в’яв до приходу Сі Цзіньпіна. Особливо про КНДР.
КНДР є четвертосортним партнером, якого не приймають до БРІКС, незважаючи на те, що Кім Чен Ин III дуже хоче приєднатися до неї, щоб вийти з міжнародної ізоляції.
Представниця Північної Кореї в ООН Чхве Сон Хуей пропустила тиждень присутності на високому рівні на Генеральній Асамблеї, оскільки замість цього вона засідала в Санкт-Ленінграді, де з 18 по 20 вересня проходив Євразійський жіночий форум. Перед цим заступник міністра спорту Кім Йон Гвон приїхав з делегацією до Казані, де 12-23 червня проходили Ігри БРІКС. У них також брали участь команди Північної Кореї, а також спортсмени з Ізраїлю. ХАМАС не міг приїхати, але було командування від «Хезболли» з Лівану, на відміну від Абхазії. Всього налічувалося 52 держави і території.
Кім Чен Ин збирає Путіна, щоб переконати Сі Цзіньпіна прийняти КНДР до складу БРІКС. Але Пекін на це не погодиться зі зрозумілих причин. Особливо зараз, коли у Кіма і Путіна триває військово-польовий роман світового значення. Через їхню “романтику”, яка потрапила у світові ЗМІ завдяки південнокорейській та українській військовій розвідці, Кремль зараз тусується, а Путін сидить опущеним у Казані, спокутуючи гріх близькості з Кім Чен Ином, а не сяючи.
По суті, вся привабливість членства в БРІКС полягає в ілюзії преференційного входу на ринки Китаю та Індії та пільгового інвестування. Гарантом цього має стати Банк БРІКС, також відомий як Новий банк розвитку зі штаб-квартирою в Шанхаї. Її генеральним директором є Ділма Русефф, колишня президентка Бразилії у 2011-2016 роках від Робітничої партії Лулу да Сілви. Її зняли з посади президента в порядку імпічменту у зв’язку з корупцією. Для Руссефф посада президента банку в Шанхаї – це не тільки політичне вигнання, а й синекура, оскільки він працює скоріше як «пральна машина» і не дуже потребує її чуйного керівництва.
Проблема БРІКС і їх банку в тому, що набагато зручніше вести бізнес з Китаєм не через них, а безпосередньо по ініціативі «Один пояс, один шлях». З Індією все складно, так як її можна назвати азіатським аналогом Священної Римської імперії німецької нації. Якщо поглянути на історію Індії з цієї точки зору, хоча б з моменту виникнення Імперії Великих Моголів, то багато що в ній стане зрозумілим. Індія, як і вона, також егоцентрична. Тому навіть у 21 столітті інвестиції з Індії є скоріше винятком, ніж правилом.
Оскільки репутація проекту «Один пояс, один шлях» вже дещо зіпсована, Пекіну цікаво передати частину своїх операцій під егіду БРІКС. Як наслідок, минулорічне розширення БРІКС. У цьому інтереси Пекіна і Москви збіглися. Але Пекін не збирається приймати до БРІКС половину світу, принаймні зараз, особливо Північну Корею. Тому Путін говорив про якість під час прийому до БРІКС.
КитайТовариші ґрунтовно ляснули своїх кремлівських партнерів по зап’ястку. Водночас ми порадили кубинським товаришам провести економічні реформи на острові за китайським зразком, якщо вони хочуть приєднатися до БРІКС або «Єдиного поясу». Китайські компанії з радістю купили б пару портів на Кубі, але на заваді стає лояльність місцевих комуністів до ідей Маркса про державну власність. Тому вони порадили кубинцям творчо підходити до ідей, оскільки марксизм – це не догма, а керівництво до дії.
Дуже цікаво буде подивитися, які вказівки Сі Цзіньпін почне давати всім, коли прибуде до Казані 22 жовтня. Також цікаво буде подивитися на обличчя Кремля.
Сергій Клімовський, Фейсбук
Про це Пише сайт ЮА Обозрєватель.