У ніч проти 14 квітня Іран зробив дуже масштабну повітряну атаку на Ізраїль. Загалом в атаці за кілька хвиль було використано 185 безпілотників, 120 балістичних ракет та 36 крилатих ракет. Єрусалим також став об’єктом нападу. За поточними, неофіційними даними, засобам ППО не вдалося збити сім балістичних ракет, що не означає, що вони вразили цілі. Решта ракет і безпілотників було знищено в повітрі. Звичайно, США та кілька країн-сусідів Ізраїлю допомогли Ізраїлю відбити повітряну атаку, але точного уявлення про те, що сталося, немає.
Ізраїль, безперечно, відповість на напад. Що ще важливіше, Ізраїлю додатково розв’язали руки для проведення нової військової операції на південному кордоні сектора Газа. Іран вступив у пряму конфронтацію з Ізраїлем, що суттєво змінює ситуацію на всьому Близькому Сході та може дестабілізувати, зокрема, Сирію та Ліван. Загрози Ізраїлю створити буферну зону на півдні Лівану для запобігання атакам «Хезболли» можуть стати реальністю. Наступні кілька днів покажуть, чи Іран зможе знайти ключових союзників, які публічно виступлять на його боці.
Німеччина заявила, що оперативно передасть Україні одну батарею комплексу ППО Patriot. Неможливо передбачити, яку частину своєї території Україна захищатиме за його допомогою. Однак для вже існуючих систем, як і раніше, необхідні зенітні комплекси та боєприпаси. Хочеться вірити, що деякі європейські країни зможуть наслідувати цей приклад. Передача цих систем триває кілька тижнів.
Шпигуни викриваються щодня
Голова СБУ генерал Малюк заявив, що у 2024 році було ліквідовано 11 розвідувальних мереж супротивника. Минулого року було ліквідовано 47 таких мереж. Не минає і дня без упіймання шпигуна, який працює на Росію в Україні. У більшості випадків – це особи, які шукають цілі для авіаударів та повідомляють про результати атак. Робляться спроби передати інформацію про пересування та місцезнаходження українських військ. Звичайно, є і безліч тонших випадків роботи контррозвідки, але про них не дуже часто говорять.
Загалом заарештовано тисячі людей, які таємно співпрацювали з Росією, і, схоже, темпи їх виявлення не сповільнюються. Звісно, такі мережі з’явилися в Україні не лише після 2014 року, і хоча б частково використовуються й мережі колабораціоністів, створені ще за часів Радянського Союзу.
Україна завжди була об’єктом особливого інтересу для російських служб та дещо комфортнішим робочим середовищем для її агентів. Було б наївно думати, що російська військова розвідка та інші спецслужби не створили в інших європейських країнах мережі, які виконують своєрідні старомодні завдання, описані в романах середини минулого століття. Глава СБУ також зазначив, що Росія проводить багато кібератак з метою отримання розвідувальної інформації.
Росія організувала повітряну атаку на Харківщину. ППО України знищили усі десять безпілотників «Шахед». Чотири ракети системи ППО С-300, використані в атаці, не виявляються українською ППО і зазвичай вражають життєво важливі об’єкти.
Положення на фронті
На передовій російська армія намагається вести активний наступ на Донбасі.
Російські підрозділи не діяли в районі Сватового та Сєвєродонецька. У районі Сіверська російські війська намагаються атакувати біля Білогорівки та підійти до Сіверська з півдня, але ці атаки не такі енергійні, як атаки на півдні Донбасу. Вчора два великі вибухи сталися в окупованому Луганську, де, ймовірно, в районі дислокації російської армії було випущено ракету Storm Shadow. Це може бути ознакою того, що Україна одержала ще кілька цих ракет. Повідомлень про результати удару немає, але з наявної інформації можна припустити, що Україна націлилася на більші райони зосередження особового складу.
У районі Бахмута продовжуються дуже інтенсивні атаки на північ, захід та південь від міста. Повідомлення російських блогів про успіхи російських військ останніми днями не підтвердилися. Рухи в «сірій зоні» відбуваються, але російським підрозділам не вдалося забезпечити суттєвого поступу.
У Донецькій області російська армія продовжує наступ на захід від Авдіївки. Росіяни намагаються вийти на головну лінію оборони України і відразу прорвати її. Досі Україні вдавалося ефективно гальмувати поступ російських військ у «сірій зоні». Російські атаки дуже активні на південь, в районі міст Новомихайлівка та Красногорівка. Російські частини також активізувалися у районі Вугледару. Жодних повідомлень про прогрес російської армії тут немає.
На Південному фронті російські частини діяли у районі Токмака, але ситуація залишається незмінною. Атаки російських військ на східному березі Дніпра також не дали результатів.
Міністр оборони Німеччини порівняв агресію Росії проти України із ситуацією з агресією Гітлера проти Чехословаччини у 1938 році (остаточно Чехословаччина була анексована у 1939 році). Це цілком доречне та обґрунтоване порівняння. Якби у цей час Великобританія та Франція виконали свої союзницькі зобов’язання та почали протистояти Німеччині разом із Чехословаччиною, Німеччину, ймовірно, вдалося б зупинити. Ідея паралелі, яку навів міністр оборони Німеччини, проста: якщо Росія не програє у війні з Україною, може бути набагато масштабніша війна.
Джерело: Райнер Сакс, Postimees.