У Росії значно зростуть ціни на ліки через подорожчання фармацевтичних субстанцій.
Про це з посиланням на звіт аналітичної компанії DSM Group пишуть «Відомості».
У 2023 році їхня вартість збільшилася на 26% – до $116 за 1 кг.
«Подорожчання субстанції може вести до збільшення ціни на кінцевий продукт (тобто препарати. – ред.)», – зазначила директор з розвитку бізнесу фармвиробника «Герофарм» Світлана Закірова.
Вартість субстанцій – досить чутлива частина ціни ліків, але її конкретний внесок у кінцеву ціну препарату залежить від медикаменту, пояснив представник «Біннофарм груп».
На даний момент російські виробники закуповують субстанції переважно в Китаї та Індії. “Це не російська, а світова тенденція”, – стверджує президент компанії “Активний компонент” Олександр Семенов. За його словами, частка російських субстанцій на вітчизняному ринку не перевищує 8–10%.
За даними DSM Group, всього у 2023 році до Росії ввезли 12 847 тонн субстанцій проти 17 199 тонн у 2022 році. Скільки з них припало на Китай та Індію, в аналітичній компанії не уточнили.
Вартість субстанцій пішла нагору на тлі високого попиту, зазначає гендиректор DSM Group Сергій Шуляк. Крім цього, зростання вартості пов'язане з падінням курсу рубля і необхідністю купувати сировину через посередників в умовах санкційних обмежень, каже Закірова. «З огляду на всі ці фактори, у 2024 році середня вартість субстанцій продовжуватиме зростати», – попередив Шуляк.
Держава регулює ціни на перелік життєво необхідних лікарських засобів, нагадав директор з розвитку RNC Pharm Микола Беспалов. Тому навіть якщо субстанція на кошти з переліку сильно подорожчала, вартість ліків у будь-якому разі погоджуватиметься з владою, зазначив експерт.