Виробництво курячих яєць продовжує скорочуватися у Росії, незважаючи на обіцянки президента Володимира Путіна покращити ситуацію.
Про це пише «Комерсант» з посиланням на дані Росптицесоюзу.
Так, за підсумками січня–лютого 2024 року в країні було випущено на 1,8% менше за цю продукцію, ніж роком раніше. У натуральному вираженні птахофабрики виробили 6,11 млрд. штук, або на 110,1 млн. яєць менше, ніж за той же період минулого року.
Лише за лютий виробництво курячих яєць скоротилося рік до року на 1,5%, а місяць на місяць – на 7,5%, до 29,3 млрд. штук. При цьому місячний обсяг випуску залишається нижчим за торішній з вересня 2023 року, а сам продукт увійшов до числа тих, хто найбільше подорожчав на продовольчому ринку.
За даними Росстату, середні споживчі ціни на яйця з січня по грудень 2023 зросли в 1,6 рази, до 132,45 руб. за десять штук. У лютому цього року десяток коштував у середньому 129,17 руб.
Путін у грудні назвав ситуацію з цінами на яйця «збоєм у роботі уряду» та пояснив динаміку зростанням попиту в умовах обмеження пропозиції. «Ситуація, без жодного сумніву, покращуватиметься. Я дуже на це сподіваюся», – зазначив Путін.
Щоб стабілізувати ціни, уряд запровадив безмитні квоти на імпорт 1,2 млрд яєць у 2024 році. Мінсільгосп повідомив, що птахофабрики мають намір збільшити виробництво продукту.
Зниження виробництва курячих яєць пов'язане зі спалахами пташиного грипу, каже президент Agrifood Strategies Альберт Давлєєв. Не всі птахофабрики, де 2023-го було виявлено спалахи хвороби, відновили виробництво, зазначає керівник Національної м'ясної асоціації Сергій Юшин. Він додав, що процес відновлення може тривати від кількох місяців до півтора року.
За даними Росптицесоюзу, на 1 березня 2024 року на всіх сільгосппідприємствах країни було 465,3 млн. голів птиці, що на 1,2% менше, ніж роком раніше.
Скорочення пропозиції курячих яєць помітне, але поки що не позначається на цінах, каже джерело “Комерсанта” серед ретейлерів. Багато великих виробників уклали угоди про стримування відпускних цін, а виробники продуктів харчування могли частково переключитися на імпортні яєчні продукти, пояснив співрозмовник. За його словами, баланс попиту та пропозиції на ринку буде видно за підсумками сезону високого попиту на Великдень.