Екс-глава Міноборони РФ виявився профнепридатним.
Путін зняв Сергія Шойгу з посади міністра оборони РФ, перемістивши генерала на посаду секретаря Ради безпеки замість Миколи Патрушева. Посаду міністра оборони РФ зайняв Андрій Білоусов — спадковий економіст, який не служив і ніколи не мав справи з армією.
Сайт Charter97.org запитав у експертів, що стоїть за кадровими перестановками у російському військовому відомстві і які наслідки матиме ця відставка.
“Козел відпущення”
Cодиректор програм зовнішньої політики, координатор міжнародних проектів Центру Разумкова, український військовий експерт Олексій Мельник вважає, що Шойгу обрали як хлопчик для биття:
— Відставка Шойгу готувалася дуже давно, особливо після тих невдач, які були на Куп'янському та Херсонському напрямках. Я думаю, однією з функцій Шойгу тоді була, не без найвищого дозволу, — цап-відбувайло. На нього вішали тоді всіх собак, образно кажучи, за провали. Це дуже інтенсивно розганялося російськими воєнкорами, тут можна згадати і відкритий виступ Пригожина, основною ідеєю його маршу було зняття Шойгу з посади.
Путін чудово це розумів і шукав можливість якось його позбутися, але при цьому не надіслати сигнал іншим лояльним керівникам, що він не зміг захистити Шойгу. Зараз просто підійшов дуже вдалий момент, щоб Шойгу кудись усунути, і Путін цим скористався.
Чому Путін призначив на посаду голови Міноборони людину, яка не має відношення до військових справ? Український експерт вважає, що і Шойгу не можна було б назвати повноцінним генералом.
— Його можна називати генералом досить умовно, бо класичної військової освіти він не отримував, такої кар'єри, як у генералів збройних сил, у Шойгу за плечима не було, хоча він має всі ці регалії.
Буде цікаво, чи Путін присвоє звання генерала Білоусову. Я не сказав би, що це великий недолік Білоусова, швидше — це перевага. Як у людини цивільної, у неї немає цієї корпоративної етики. Це якраз така класика демократичних країн, коли на посаду міністра оборони не призначається чинний генерал. Це забезпечує ефективність керування, незалежний контроль над силовим відомством.
Подібність кадрових рішень Путіна та Гітлера
Директор Центру досліджень національної стійкості у Києві, екс-радник посольства України в Канаді та Кенії Олег Білоколос вказав на схожість кадрових рішень Путіна та Гітлера:
— Очевидно, що керівник оборонного відомства Шойгу не виконав ті завдання, які перед ним поставили. Це мені нагадує, коли в нацистській Німеччині поставили керувати обороною Шпеєра (Альберт Шпеєр був особливою, наближеною до Гітлера і найвпливовішим у Третьому Рейху архітектором — прим. ред.), сподіваючись, що він за допомогою якихось своїх знань та навичок зможе мобілізувати промисловість на військові потреби
Чи знизили Шойгу, коли перевели на посаду голови Ради безпеки? Олег Білоколос так не вважає:
— Наскільки я можу судити, у Росії посади значення не має. У сьогоднішній бюрократичній структурі можна перебувати взагалі поза посадою. Рівень та статус того чи іншого персонажа в системі путінського режиму визначається можливістю доступу до тіла. Хто має доступ до нього, той має статус, а якщо доступу немає, то твоя посада не має особливого значення.
Повний провал «СВО»
Український військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко однією з головних причин відставки Шойгу назвав повний провал війни з Україною:
— Насамперед це повний провал так званої «СВО», це основна причина. Шойгу — абсолютно недієздатний міністр оборони, непрофесійний, профнепридатний, який зібрав навколо себе таких самих профнепридатних генералів. Вони роками займалися «дерибаном» та «розпилом» військового бюджету, фактично не докладаючи жодних зусиль для того, щоб якимось чином посилювати потенціал самої російської армії.
Це все виявило себе в ході так званої «СВО», де технічні показники та характеристики російської зброї були не такими визначними, як їх намагалися і продовжують намагатися подавати. Тактичний і стратегічний «геній» російського генералітету також бажає кращого. Все це разом і послужило подальшим подіям у вигляді зняття Шойгу.
Коваленко звертає увагу, що Путіну не властиві гучні відставки:
— Це демонстрація того, що щось йде не за планом. Путін має цей КДБ-шний комплекс ще з часів Радянського Союзу — коли відбуваються такі заміни, твоєму відділу, твоєму підрозділу це йде в мінус. У вас щось не виходить, якщо відбувається така заміна.
Тому Путін завжди намагався уникати таких відкритих та гучних звільнень. Причому не просто уникати навіть коли вони відбувалися, це робилося з імітаційною похвалою. Знімають генерала, вручають йому «Героя Росії» і відправляють на якусь іншу посаду, таким чином усувають від командування, наприклад, групи військ чи якогось підрозділу, але начебто з якимись почестями.
У випадку з Шойгу сталося дещо інакше — він не отримав жодної похвали, жодної нагороди. В інформаційному просторі були корупційні скандали із його оточенням. Його стали інформаційно добивати, фактично з дозволу Путіна, оскільки без його згоди такого пресингу не здійснювалося б. Можна сказати, що Шойгу дуже сильно побоїв Путіна, дуже сильно «лажанувся». Ось тому такі наслідки.
Якщо вам сподобалася стаття, ви можете підтримати сайт Charter97.org:
РОЗРАХУНОК МУЛЬТИВАЛЮТНИЙ РАХУНОК ДЛЯ ПОЖЕРТВУВАНЬ:
Назва банку: Bank Millennium SA Адреса: ul. Stanislawa Zaryna, 2A, 02-593, WarszawaIBAN: PL 97 1160 2202 0000 0002 1671 1123SWIFT: BIGBPLPWНазва власника рахунку: Fundacja “KARTA '97”Призначення платежу
Зв'язатися з нами можна за адресою [email protected]
Про це Інформує видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97