Що відбувається на білорусько-польському кордоні.
На травневі свята білоруси, які мешкають у Польщі, традиційно їдуть на батьківщину. Це виливається в довгі черги в єдиному пункті пропуску, що працює, — «Тересполі». Ситуація загострилася у другій половині дня 30 квітня — тоді на виїзд з Польщі чекало до 600 автомобілів. На ранок 2 травня в черзі, за спостереженнями очевидців, залишалося близько 125 машин, від хвоста черги до прикордонного переходу — близько кілометра. Білоруси чергують у «колейці», щоб не пускати тих, хто намагається вклинюватися без черги. MOST.
Як розповідають учасники чату КордонBY, час очікування від кінця черги до шлагбауму рано вранці 2 травня становив близько п'яти годин. Проходження всього кордону 1 травня займало 17-20 годин, але зараз має бути швидшим.
Як борються з «в'їздунами»
Час проходження, як і раніше, затягують ті, хто намагається вклинитися без черги. Їх зневажливо називають «в'їздунами». Таких туристів намагається відстежувати поліція: у чаті багато повідомлень про штрафи, які виписують порушники. Проте, очевидно, це вирішує проблему повністю.
— Виїхало під шлагбаум 8 авто, колійка проїхала 3 корпуси. Ось і рахуйте, скільки влізло. Влазять на виїзді з д'ютіка під знак, — написав один із учасників чату.
Про порушників білоруси активно повідомляють польську поліцію, але намагаються й самі контролювати чергу, формуючи команди добровольців. Як правило, в них входять пасажири автомобілів, що стоять у черзі. Вони фотографують і знімають на відео номери машин, що чекають, щоб потім перевіряти, чи не вбудувався хтось без черги.
Крім того, вони намагаються контролювати розриви. Стандартна схема об'їзду зводиться до того, що машина, яка продає місця у черзі, починає гальмувати. Так ближче до голови черги утворюється проміжок, в який в'їжджає покупець місця. У такі розриви стають добровольці, закриваючи можливість в'їзду.
— Друзі з проходження кордону, всі, хто стоїть далеко наприкінці, одягайте ваших пасажирів у жовті жилети та відправляйте їх чергувати вздовж черги. Це у ваших інтересах, — закликають у чаті.
«Якесь пекло з мошки»
Ще одна проблема туристів – комахи. Тим, хто тільки виїжджатиме, радять запасти коштами від комарів, особливо якщо в машині є діти.
— На вулиці якесь пекло з мошки, — пише один із туристів.
— Мошки та комарі — жах. Залишаються жахливі фіолетові плями від укусів. Тим, хто їде з дітьми, обов'язково запастись спецзасобами — погоджується інший учасник прикордонного чату.
Що врахувати, плануючи подорож
Із закінченням свят, 5 квітня, на колапс варто чекати вже з білоруського боку кордону — на виїзді до Польщі.
Крім того, складним буде період довгих травневих вихідних у Білорусі – неробочими будуть дні з 11 по 14 травня. Але багато хто може взяти відгул 10 травня та отримати канікули з 9 по 14 травня. У перші святкові дні варто чекати ажіотажу на виїзді з Білорусі до ЄС.
Про це повідомляє сайт UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97