Мало хто з іранців оплакуватиме загиблого правителя.
Смерть президента Ірану Ібрагіма Раїсі «вразить іранську політику». Така подія змусить режим у стислий термін знайти нового президента, пише The Economist.
«Противники Ірану, зокрема Америка, Ізраїль та Саудівська Аравія, розглядають можливість поглиблення своїх зв'язків у сфері безпеки, щоб протистояти Ірану. Економіка Ірану занепадає і може ще більше постраждати від посилення американських санкцій. А смерть пана Раїсі може також ввести в хаос боротьбу, що насувається на Іран, усунувши одного з двох головних кандидатів на посаду пана Хаменеї», – зазначили аналітики.
У виданні зазначають, що погодні умови справді можуть бути винуватцем цієї авіакатастрофи, проте в іранській політиці «ніколи нічого не буває таким, яким здається, і багато іранців почали припускати страшніші пояснення».
Наголошується, що Раїсі мав довгий список внутрішніх ворогів, які вважають, що він був негідним президентом. Тому постає питання, чи не змовилися ці вороги, щоб убити його.
«Не дивно, що деякі іранці також запитують, чи не причетний Ізраїль до цієї катастрофи. Ці два давні ворога зіткнулися минулого місяця після того, як Ізраїль убив іранського генерала в Дамаску, а Іран у відповідь випустив понад 300 ракет і безпілотників, спрямованих на Ізраїль», – наголошують у матеріалі.
Журналісти також згадали і про ізраїльську шпигунську службу Моссад, яка має довгу історію вбивств своїх ворогів. Однак немає вагомих підстав для причетності Ізраїлю у цьому випадку.
«Він ніколи не заходив так далеко, щоб убити главу держави – однозначний акт війни, який би викликав жорстку відповідь Ірану. Було б нерозумно ризикувати такими наслідками заради вбивства пана Раїсі, вкрай непопулярного політика, який насправді не має вирішального голосу у багатьох найважливіших політичних рішеннях Ірану», – вважають аналітики.
Також у The Economist запевняють, що мало хто з іранців оплакуватиме Раїсі, адже його пам'ятатимуть як «суддю-вішалку», прокурора в Тегерані, який відправив тисячі політичних в'язнів на шибеницю 1988 року. Крім того, іранці пам'ятатимуть «його бездарне управління економікою».
Протягом багатьох років прихильники жорсткої лінії намагалися забезпечити плавну наступність: вони призначили пана Раїсі президентом, а в парламенті з'явилася нова порція консерваторів. Тепер їм доведеться шукати нового президента в найкоротші терміни, а деякі політики задаватимуться питанням, чи не організували інші політики катастрофу вертольота, щоб просувати свої інтереси. Попереду на режим чекають нервові дні», – підсумували у виданні.
Про це Інформує своїх читачів портал UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97