І у цьому немає нічого дивного.
Торік відбулася резонансна історія з автобусами МАЗ у Санкт-Петербурзі. Нова модель на газомоторному паливі так часто спалахувала, що місцева влада на деякий час припинила експлуатацію 137 автобусів з Білорусі.
Вдалося дізнатися, що за вказівкою Олександра Лукашенка близько шести місяців проводилось службове розслідування під керівництвом віце-прем'єра Петра Пархомчика.
В результаті зроблено висновок, що основними причинами самозаймання автобусів МАЗ є:
вимушене внесення конструктивних змін внаслідок накладених міжнародних санкцій (у тому числі заміна спочатку запроектованих двигунів «Mersedes» на китайські двигуни «Weichai» з іншим розташуванням випускного колектора);
неякісний монтаж електроустаткування при складанні автобусів;
низька ефективність системи пожежогасіння “Епотос” російського виробництва, якою автобуси оснащувалися на вимогу замовника.
Результати службового розслідування підтвердили попередню інформацію та здогади: щоб не говорили чиновники, санкції в деяких напрямках досить сильно б'ють галузями білоруської економіки.
Не дивним є й інший висновок: Лукашенко лукавив, коментуючи спалахи автобусів МАЗ у Санкт-Петербурзі. У вересні минулого року він спочатку натякнув на деякі підступи конкурентів.
А потім заявив, що нібито білоруська техніка горить лише у Петербурзі та назвав винних: «Приватна компанія, люди, які ніколи не бачили автобусів, взяла на себе обслуговування».
Насправді експлуатацію МАЗів на якийсь час призупиняло найстаріше державне підприємство «Пасажиравтотранс»…
Але це дрібниці. Справжній виклик у системній проблемі з автобусами МАЗ, які, до речі, продовжують у тому самому Петербурзі спалахувати. Чергові випадки були зафіксовані у грудні-2023 та січні-2024.
Місяць тому МАЗ повідомив, що передала російському місту нову партію із 48 автобусів. Але це дрібниці на загальному тлі.
За підсумками 2023 року МАЗ знову не увійшов до топ-5 продавців на російському ринку автобусів (загалом їх було реалізовано близько 17 тисяч). За даними компанії «Автостат Інфо», у п'ятірці – «ПАЗ», китайський Yutong, «ЛіАЗ», «НЕФАЗ» та «Волгабас».
МАЗ за минулий рік реалізував у Росії 925 автобусів – на 11,1% менше, ніж роком раніше.
Можна припустити, що далі буде гірше: скандал із автобусами, що «палають», навряд чи швидко забудеться, та й не факт, що проблему усунуто.
Російських губернаторів дедалі менше вражають оповідання Лукашенка, який під час зустрічей постійно пропонує їм білоруську техніку («у нас є можливість допомогти вам вирішити проблеми з оновленням парку пасажирського транспорту та іншої техніки»).
Але факт у тому, що за його активного втручання в економіку та дії, що призводять до санкцій, той же МАЗ деградував. Тепер це добре бачать навіть у Росії, яка не належить до розвинених країн.
Марк Дзюба, «Салідарність»
Про це Пише ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97