Вони обидва на гачку.
Чистки дісталися російського Генштабу. Затримано заступника начальника Генштабу РФ генерал-лейтенанта Вадима Шамаріна. Раніше було затримано заступника голови Міноборони РФ Тимура Іванова та головного кадровика цього відомства Юрія Кузнєцова.
Що стоїть за цими арештами? Про це сайт Charter97.org поговорив із відомим українським політологом, головою Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком:
— Іронія долі всієї цієї історії з арештами, обшуками заступників Шойгу в тому, що це такий «привіт» від голови ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина з того світу. Він, напевно, був би дуже радий спостерігати, що зараз відбувається з колишніми заступниками Шойгу, а тепер уже й заступниками Герасимова. Але його Путін прибрав раніше.
Думаю, що продовжується «розрулювання» того конфлікту, який виник із подачі самого Путіна. Адже він створив у ході повномасштабного вторгнення в Україну новий елемент у системі стримувань та противаг російської влади.
Путін давно протиставляє одних людей у своєму оточенні іншим. Стравляє їх, використовує конфліктні відносини з-поміж них. Путін протиставляє одні «вежі Кремля» іншим. Одних офіційних силовиків – іншим, неофіційним. Як Пригожина протиставив Шойгу.
Досить довго Путін це використав у своїх інтересах, але конфлікт вийшов з-під контролю, ледь не похитнувши весь путінський режим. Це Путіна напружило. Формально — погасили пожежу, домовившись із Пригожиним, купувавши конфлікт минулого літа. Але Путін побачив небезпеку з обох боків. Спочатку він прибрав джерело головної небезпеки (силу, що вийшла з-під контролю) Пригожина.
Багато хто вважає, що він прибрав його за допомогою екс-глави Ради безпеки Патрушева, який нібито був організатором спецоперації з усунення ватажка «Вагнера». Зверніть увагу, що не відразу прибрав, а через пару місяців.
В результаті ж усунення Пригожина посилилися Шойгу і Патрушев. Через деякий час, близько дев'яти місяців, він прибрав з посад і Шойгу, і Патрушева. Тобто Путін не дає посилитись нікому.
Нині, через обшуки та арешти людей з команди Герасимова та Шойгу, він послаблює той бік (військове відомство), яке перемогло у конфлікті з Пригожиним. Він нікому не дає посилитись, усіх тримає на гачку. Це така лайт-версія методу, який сповідував Сталін свого часу: ніхто в оточенні не повинен посилюватись.
Путін контролює своїх близьких соратників, зберігає їх біля себе на різних посадах: і Шойгу, і Патрушева. Але він прибирає людей, які були інструментами і у фінансовому, і в організаційному плані для Шойгу та Герасимова. Він їх послаблює.
Те, що під слідством (а то й у в'язниці) перебувають найближчі люди із команд Шойгу та Герасимова, це сигнал для них. Мовляв, ви теж можете опинитися там. Тому ви маєте зараз бути максимально лояльними. Інакше повторіть долі своїх заступників.
Загалом це не тільки чистки, але й інструмент контролю найближчого оточення. Сигнали не лише Шойгу та Герасимову, які на гачку, а й іншим людям в оточенні Путіна, які є «вежами Кремля». Щось подібне може статися і з вами: стежте за своїми заступниками та своїми амбіціями.
— Чи чекати більших арештів? Шойгу, Герасимов, ще якісь великі погони?
– Дивіться, це тенденція. У Сталіна теж усе починалося з м'якших методів. Якщо цей процес продовжиться, то ми неминуче побачимо у в'язниці і когось із великих персон. Того, хто зараз вважається недоторканним, тому у відомому прислів'ї: кігтик ув'язнений — всій пташці пропасти.
Ми з вами якось говорили про параною Путіна, якщо вона розвиватиметься, то процес чисток неминуче торкнеться когось із перших осіб.
Проте, чим більше вони гризтимуться між собою, тим краще для України. Для того, щоб знищити путінський режим, Росія має, по-перше, програти у нинішній війні. Це можливо, якщо Захід сконцентрується і максимально допомагатиме Україні.
По-друге, звісно, сама ситуація у РФ. Якщо зрештою російські еліти вчасно зрозуміють, що вони можуть стати жертвою, якщо не чинитимуть опір. Їм треба включити свій інстинкт самозбереження та рятувати себе, поки не стало пізно.
Про це Пише видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97