The Wall Street Journal та The New York Times пишуть, що Іран готується до прямої війни з Ізраїлем. Наскільки це реально сьогодні?
Про це на сайті Charter97.org поговорили з відомим українським політологом, головою Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком:
– Відразу зроблю одне важливе уточнення: все-таки найочікуваніший сценарій – це одноразова атака Ірану, можливо, разом з ліванською “Хезболлою”. Тобто не велика повноцінна війна, а одноразова атака. Можливо, з ударом у відповідь з боку Ізраїлю, як це було раніше.
І Іран, і Ізраїль зараз не зацікавлені у великій і тривалій війні. Для них це занадто ризиковано. Це також не відповідає інтересам великих гравців: США, ЄС та Близького Сходу. Тому всі сподіваються, що ця іранська атака, викликана вбивством лідера ХАМАС в Тегерані, стане одноразовою подією і не призведе до великої і тривалої війни.
Можливість великої війни зводиться ще й до того, що між Іраном та Ізраїлем немає сухопутного кордону. Воювати вони можуть лише шляхом нанесення повітряних ударів один по одному. Однак “Хезболла” може атакувати Ізраїль з півдня Лівану. Але Ізраїль має там більше сил.
– Тегеран запросив у Росії військову допомогу, зокрема протиповітряну оборону. Зараз голова Радбезу РФ Сергій Шойгу перебуває в Ірані. Якою може бути участь Москви у цьому потенційному конфлікті?
Давно очевидно, що Москва та Тегеран стали військовими союзниками. Настав час для Ізраїлю це зрозуміти.
Уряд Біньяміна Нетаньягу досі проводить дуже обережну політику щодо Москви, побоюючись, що якщо Ізраїль активніше допомагатиме Україні, то активно допомагатиме Ірану – РФ. Вона давно допомагає, а зараз вже відкрита.
Постачання Російською Федерацією систем протиповітряної оборони до Ірану чітко пов’язане з конфліктом між Іраном та Ізраїлем. Це сигнал для Ізраїлю, що необхідно постачати зброю Україні. Це буде найефективнішою відповіддю на такі дії Росії. Боятися не варто. В даному випадку поділ вже відбулося.
Росію вже не хвилює реакція Ізраїлю, ще й тому, що вона дуже слабка. Саме вона в підсумку призвела до того, що РФ лише нарощує військову допомогу Ірану. Ба більше, відбувається взаємний обмін: Іран постачає свою зброю до РФ, а Росія – до Ірану. Це є підтвердженням сформованого не лише політичного, а й військового союзу між Іраном та Російською Федерацією. Повторюю, цей альянс об’єктивно спрямований проти Ізраїлю, вони повинні це розуміти.
Постачання систем протиповітряної оборони до Ірану є прямим сигналом про необхідність перегляду політики Ізраїлю щодо України.
Про це Пише ресурс UA-Obozrevatel.