Лукашенко дедалі менше розуміє, що хвилює сучасних людей.

Після повернення Марини Василевської на Землю, держпропаганда почала говорити про політ у космос «першого космонавта в історії суверенної Білорусі». Але твердження про те, що бортпровідниця “Белавіа” є космонавтом, є сильним перебільшенням.

У тій же Росії, щоб здобути звання «космонавт-дослідник», треба відучитися кілька років і скласти державний іспит. Плюс, щоб вирушити до космосу, потрібно ще кілька років готуватися до польоту. Бортпровідницю ж готували похапцем, із завданням, щоб вона на МКС нічого не наробила.

Космонавт Олег Новицький, котрий стежив за Василевською, говорив про це майже прямим текстом. На зустрічі з Лукашенком він сказав: «Може ще закинути питання, щоб була можливість білорусам не як іноземцям, а як братам мати можливість брати участь у підготовці як професіоналам. А не просто як туристам на короткий політ.

А на зустрічі за участю Путіна він зазначив: «(Марина) не була тягарем на станції в жодному разі, як могло б очікуватися від короткого польоту».

Про те, чим займалася Марина Василевська на МКС, немає жодної конкретики. Та й сам її політ тривав не півроку, а 14 діб.

І як би Росія не допомагала з підготовкою Василевської, космонавтом її там не вважають. Після зустрічі у Кремлі прес-служба Путіна назвала Новицького льотчиком-космонавтом, Василевську – бортпровідником-інструктором авіакомпанії «Бєлавіа».

А в указі правителя РФ про присвоєння держнагород вона названа «білоруською учасницею космічного польоту».

Держпропаганда практично перетворила політ Василевської на стеб.

Перегнули ціпок не лише у пафосних повідомленнях у держЗМІ. На мінських вулицях додумалися вивісити білборди із твердженням «космос – наш!».

Якби не знання, що це відбувалося насправді, можна було б подумати, що йдеться про фотожаби, які висміюють заяви представників режиму.

У Білорусі немає космічної інфраструктури, єдиного її «космонавта» у суверенній історії готували російські фахівці – про яке «підкорення космосу» може йтися?

Для довідки Марина Василевська стала представницею приблизно 48 країни, чиї громадяни побували в космосі. Майже відразу за представниками такої держави як Антигуа і Барбуда (є таке в Карибському морі).

Незрозуміло, що від цього виграв Лукашенко

Політ білорусів у космос (Петро Климук, Володимир Коваленок, яка виросла у білоруській родині Валентина Терешкова) ставав подією минулого століття, під час освоєння всесвіту СРСР.

Політ Василевської у форматі космічного туризму у ХХІ столітті подією не міг стати і не став – незважаючи на всі зусилля пропаганди. Наприклад, його не обговорювали широко у соцмережах. А після прибуття Василевської до Мінська, її зустріли не тріумфальні натовпи, а лише невелика група чиновників та представників БРСМ.

Лукашенко хотів використати політ громадянки Білорусі у пропагандистських цілях, як якесь досягнення вибудованої ним системи, але 69-річний політик дедалі менше розуміє, що хвилює сучасних людей.

Більше того, намагаючись поставити собі заслугу політ Василевської в космос, він принизив участь у проекті білоруської сторони: «Путін молодець, допоміг. Вони профінансували підготовку та запуск. Це, я вам скажу, недешевий захід. Обійшлося б $70 млн, цей політ. Вони молодці, включили до складу своїх, підготували наших дівчаток».

Перекладаючи простою мовою, Василевська злітала в космос «на халяву».

А ось що виграв від такого «подарунку» Путін цілком можна здогадатися. Лукашенко знову показово представив Білорусь як «молодший брат», який має бути вдячний «старшому» за підтримку.

І в разі чого Путін про надану послугу Лукашенко неодмінно нагадає.

Марк Дзюба, «Салідарність»

Про це Інформує сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97

Share.
Exit mobile version