Пекіну потрібна слабка Росія.
Глава РФ Володимир Путін у ніч на 16 травня прибув до Пекіна на запрошення свого китайського колеги Сі Цзіньпіна. У КНР він пробуде два дні.
Які основні цілі переслідуватиме ця поїздка? Про це сайт Charter97.org поговорив з українським дипломатом та політологом, експертом Центру оборонних стратегій Олександром Харою:
— У соціальних мережах досить весело відреагували на цю поїздку та згадали, як московські князі їздили отримувати ярлик на правління до Орди. Враховуючи характер відносин сучасної Російської Федерації та Китайської Народної Республіки, можна сказати, що це підлеглі відносини. Вони, звичайно, вдають, що відносини рівноправні та зберігається суверенітет, але після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, згортання співпраці із Заходом, РФ все більше і більше стає залежною від китайських технологій, товарів, від китайського ринку та продажу енергоресурсів.
Зрозуміло, що з боку Китаю це сигнал політичної підтримки Російської Федерації, це перший візит після так званих виборів та «інавгурації» Путіна. Звичайно, вони будуть говорити, як Китай може допомагати Росії далі воювати в Україні та протистояти колективному Заходу.
Якщо подивитися на перелік документів, який було підписано, окрім помпезної спільної заяви визначено спільні політичні напрямки. Йдеться про фітосанітарний контроль та інші речі, пов'язані з тим, щоб Росія безперешкодно постачала продукти харчування та інші товари на китайський ринок. Плюс ще тісніша співпраця пропаганди Російської Федерації та Китайської Народної Республіки. Нічого великого в економічній сфері там не підписано.
Мені дуже сподобався коментар Крутихіна, це російський експерт з питань енергетики, що сторони «додадуть зусиль до реалізації проекту будівництва нового газопроводу з Російської Федерації до Китаю». Він оцінив це так, що нічого насправді не робиться, Пекін не дуже зацікавлений у цьому газопроводі, а росіяни намагаються його якось продати. Можливо, за «принципом Аляски»: дати хабар, щоб хтось почав купувати більше російського газу.
У спільному зверненні до преси Путін не згадав про Україну, а Сі Цзіньпін наголосив, що серед іншого говорили і про врегулювання «української кризи», як китайці це називають. Напевно, не зовсім приємно для Путіна було підтвердження суверенітету та територіальної цілісності держав. Однак він сказав, що всі мають враховувати раціональні інтереси у питаннях безпеки. Йдеться про те, щоб Україна не була в НАТО, Альянс не розширювався і так далі.
Цей візит не наповнений чимось більшим. Візит того, хто потребує підтримки Путіна, щоб він міг висловити Китаю свою подяку за тривалу допомогу, ну і, відповідно, скоординувати спільні дії щодо протидії Заходу.
— Напередодні було опубліковано статтю Путіна в агентстві «Сіньхуа». Там він заявив, що згоден із «китайським планом світу» і про те, що «Захід хоче розчленувати Росію». Які сигнали подав глава Кремля цим інтерв'ю?
— Це однозначні реверанси та поклони Сі Цзіньпіну. Так званий мирний план, а точніше політична позиція щодо врегулювання української кризи, що була опублікована у річницю широкомасштабного вторгнення, це нежиттєздатний план із 12 пунктів. Китай не визначив дії Росії як агресію, незважаючи на резолюції Генеральної Асамблеї ООН, незважаючи на те, що дії Росії підпадають під резолюцію 3314 як акти агресії.
Плюс Китай не вимагає від Росії припинити агресію та звільнити суверенну територію України. Тому цей план, ця позиція, вони не є життєздатними. Але Путін та Росія не можуть надати жодної альтернативи. На даний момент є лише формула світу України, заснована на міжнародному праві, і такі китайські підходи.
Росія не здатна запропонувати мирний план з простої причини — він не буде відповідати нормам та принципам міжнародного права та статуту ООН, тому що вони засуджують війну як інструмент та не визнають незаконних анексій територій. Тому Путін зробив реверанс, це ні про що. Його фрази, що повторюються, що Росія ніколи не відмовлялася від дипломатичного врегулювання, це реакція на допомогу з боку Заходу. Щойно Сполучені Штати та Європа ухвалюють рішення про допомогу, Росія відразу починає говорити про дипломатію. Але дії на фронті та мілітаризація російської економіки свідчать про протилежне.
— Примітно, що до своєї поїздки під час європейського турне Сі Цзіньпіна Путін і Лукашенко оголосили про початок ядерних навчань. Пекін завжди досить критично ставився до ядерної ескалації. Чи буде якась реакція Сі Цзіньпіна на ці кроки?
— Ні, не буде, оскільки навчання вченнями, риторика є риторикою, але я не думаю, що Сі Цзіньпін має повторювати те, що він уже сказав, що такі дії не є прийнятними. Путін чудово це розуміє, оскільки застосування ядерної зброї проти України не має військового сенсу. Воно буде руйнівним для системи нерозповсюдження ядерної зброї, багато держав у різних частинах світу замисляться про те, щоб отримати цю зброю.
Я вже не говорю про те, що політичні наслідки будуть катастрофічними для Путіна. Однозначно, що Сі Цзіньпін не відвернеться від Росії, він зацікавлений у тому, щоби Росія не програла. Але перемога Росії йому не потрібна, йому цікавий слабкий партнер. Головне, що, крім Китаю, є ще так званий глобальний Південь, який точно не підтримує застосування ядерної зброї.
Якщо вам сподобалася стаття, ви можете підтримати сайт Charter97.org:
РОЗРАХУНОК МУЛЬТИВАЛЮТНИЙ РАХУНОК ДЛЯ ПОЖЕРТВУВАНЬ:
Назва банку: Bank Millennium SA Адреса: ul. Stanislawa Zaryna, 2A, 02-593, WarszawaIBAN: PL 97 1160 2202 0000 0002 1671 1123SWIFT: BIGBPLPWНазва власника рахунку: Fundacja “KARTA '97”Призначення платежу
Зв'язатися з нами можна за адресою [email protected]
Про це Інформує своїх читачів портал ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97