Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США Хтось перебуває в шоковому стані та розпачі, а то й у паніці. Побоювання, що Трамп або здасть Україну Путіну, або примусить нас до несправедливого миру, досить поширені серед українців. Однак є і прямо протилежна реакція – спокійне і навіть позитивне ставлення до перемоги Трампа.
У представників цієї групи переважають два мотиви: 1) надія на те, що Трамп зможе, як і обіцяв, швидко закінчити війну в Україні; 2) Трамп діятиме рішучіше, ніж Байден. Деякі дотримуються дуже радикальної думки: жахливий кінець краще, ніж жах без кінця. Цитую дописи в коментарях у соцмережах.
Але, як це не парадоксально, у пересічних і неполітизованих українців президентські вибори в США та їхні результати не викликали особливого ажіотажу. Це з подивом відзначають іноземні журналісти. Вважаю таку реакцію цілком природною і логічною. Увага більшості українців зараз прикута до повсякденних проблем, пов’язаних з війною. війна зробила нас фаталістами. І багато хто мислить дуже прагматично: що б не сталося в США, ми повинні робити своє або на фронті, або в тилу, або виживати, як можемо.
По суті, у ставленні більшості українців до перемоги Трампа на виборах у США переважають не політичні, ціннісні чи особисті мотиви, а опосередковано різне ставлення до перспектив війни між Росією та Україною, умов та форм її завершення.
Тим не менш, саме президентство Трампа вплине на подальший перебіг війни між Росією та Україною, а ще більше на потенційний переговорний процес щодо припинення цієї війни. Тому питання, яке так активно обговорюється з ранку 6 листопада, є надзвичайно актуальним: чого чекати Україні від другого президентства Трампа?
Свої думки з цього приводу я сформулюю на основі публічних заяв самого Трампа і представників його команди, а також інтересів і позицій ворогуючих сторін.
Трамп є прихильником швидкого завершення війни між Росією та Україною. Ба більше, у своїй післявиборчій промові Трамп заявив про бажання покласти край усім війнам у світі. І це не випадково. За деякими даними, Трамп мріє отримати Нобелівську премію миру. Він вважає, що президент Обама колись отримав таку нагороду незаслужено і прагне довести, що саме Трамп буде найбільшим миротворцем у світі.
Тому дуже ймовірно, що Трамп найближчим часом ініціює переговори щодо припинення війни між Росією та Україною. Виходячи із заяв і публікацій представників команди Трампа, очікується, що Трамп запропонує припинення бойових дій по лінії фронту зі створенням демілітаризованих зон уздовж лінії фронту і, можливо, уздовж російсько-українського кордону. Для того, щоб Путін погодився на припинення війни проти України, Трамп заявить, що Україну не приймуть до НАТО.
Президенту Зеленському і багатьом українцям, звичайно, такі пропозиції не сподобаються, але навряд чи від них можна відмовитися, інакше Трамп може припинити військову допомогу для України. Тому доведеться погоджуватися на мирні переговори і відстоювати свої інтереси в їх процесі.
Головна проблема для Трампа в процесі досягнення мирної угоди виникне з Росією. Вже зараз очевидно, що за першою реакцією Кремля та МЗС РФ на перемогу Трампа, Росія дотримуватиметься дуже жорсткої та агресивної позиції у можливих мирних переговорах та вимагатиме миру на російських умовах шляхом великих односторонніх поступок з боку України. І це буде неприйнятно для України. Але і Трампа це не влаштує.
Мир на умовах Росії виглядатиме як поразка США. Про це йтиметься у Сполучених Штатах. І це буде сприйматися як слабкість США, в т. ч. противників США. А це загрожує вкрай негативними наслідками для США у різних міжнародних ситуаціях – від Тайваню до Близького Сходу. Трамп не любить програвати. І навряд чи він погодиться на світ, в якому буде виглядати слабаком і невдахою.
Тому через деякий час мирні переговори можуть зайти в глухий кут. І перед Трампом і його переговірниками постане питання: що робити далі, як реагувати на таку жорстку позицію Росії? Найбільш вірогідний сценарій полягає в тому, що Трамп спробує посилити тиск на Росію. Для цього може бути демонстративно збільшена військова підтримка України або надано дозвіл на використання західної далекобійної зброї для нанесення ударів по території РФ.
У той же час Трамп намагатиметься знову відкрити американські нафтові і газові родовища і вплинути на зниження цін на нафту і газ на світовіРинки. В результаті такої ситуації може виникнути нове загострення у відносинах між США та Росією. Але при цьому Трамп робитиме нові спроби домовитися з Росією, переконуючи Кремль до більш компромісних варіантів припинення війни в Україні.
З великою ймовірністю Трамп збереже військову підтримку України. Але не заради допомоги нашій країні. Питання військової допомоги Україні буде інструментом тиску США у переговорному процесі як на Україну, так і на Росію. Якщо Україна відмовиться від мирної угоди на умовах Трампа, США можуть пригрозити припинити військову допомогу Україні. І якщо Путін відмовиться від мирного компромісу, США погрожуватимуть Кремлю збільшенням військової допомоги Україні.
Однак формат допомоги США Україні може бути змінений. Військова допомога Україні надаватиметься в кредит – у форматі ленд-лізу. Також є велика ймовірність того, що фінансова (бюджетна) допомога Україні буде припинена. Трамп не допоможе Україні. Як і справжній бізнесмен, він завжди рахує гроші.
Таким чином, ми можемо очікувати, що Трамп досить швидко ініціює мирні переговори, але не варто очікувати, що такі переговори завершаться швидко і успішно. Також слід мати на увазі, що Путін, хоч і може погодитися на мирні переговори, не припинятиме бойових дій проти України та прагнутиме захопити території, на які претендує Росія (всю територію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей).
Найбільш ймовірний сценарій на найближчі півроку: паралельний розвиток двох процесів – продовження війни з одночасним проведенням переговорів щодо її завершення. Імовірність досягнення домовленості про припинення війни в Україні значно зросте, але однозначної впевненості в тому, що вона буде досягнута, немає. Навряд чи вдасться досягти мирної угоди раніше весни 2025 року.
Протиріччя між Україною та Росією надто великі, а з більшості питань компроміс є малоймовірним. Навіть сама по собі домовленість про припинення вогню вимагатиме узгодження з низки складних технічних і політичних питань, зокрема щодо демілітаризованих зон, порядку припинення вогню та його моніторингу, а також того, хто контролюватиме припинення вогню та поважатиме статус демілітаризованих зон.
Не найімовірніше, вони намагатимуться залучити до цієї ролі ООН. Але це також вимагатиме узгодження та затвердження складних організаційних та фінансових питань створення та забезпечення роботи миротворчої місії ООН. А для цього потрібен час і більш широкі компроміси (вже на рівні Ради Безпеки ООН).
І тому 24 години, які Трамп виділяє на припинення війни між Росією та Україною, поступово перетворяться на 24 тижні, якщо не довше. Тим не менш, Трамп тепер виконуватиме дуже важливу функцію – він стане каталізатором міжнародних політичних процесів довкола України, підштовхуючи їх до значного, хоч і суперечливого, прискорення. Буде як мінімум потенційний шанс вирватися (так чи інакше) з болота нескінченної війни на виснаження.
Володимир Фесенко, Фейсбук
Про це Інформує своїх читачів сайт UA-Obozrevatel.