Громадяни Габону схвалили нову конституцію країни – при явці 53,54% за проект Основного закону проголосували 91,8%, проти – 8,2%. Про це повідомив міністр-делегат адміністрації президента, відповідальний за внутрішні справи та питання безпеки Габону Герман Імонго, повідомляє габонський портал новин Габонакту. Тепер результат має затвердити Конституційний суд.
Проєкт Конституції було підготовлено за результатами національного діалогу, який відбувся навесні 2024 року. Новий документ замінить конституцію, яка була прийнята в 1991 році і п’ять разів змінювалася. Він розширює повноваження президента – скасовується посада прем’єр-міністра. Як і в попередній версії, термін повноважень президента становить сім років з можливістю переобрання один раз (у попередній версії кількість перевиборів не уточнювалася).
При цьому обумовлюються умови, за яких може претендувати на посаду президента: кандидат повинен народитися в Габоні і хоча б один з його батьків повинен бути громадянином Республіки; віковий ценз – від 35 до 70 років; Чоловік/дружина має бути громадянином Габону; Кандидат повинен постійно проживати в республіці не менше трьох років до президентських виборів. Ще однією обов’язковою вимогою для кандидата в президенти є знаходження «в абсолютно здоровому фізичному та психічному стані»; це має підтвердити медична комісія, яка складає присягу перед Конституційним судом.
Серед інших нововведень – обов’язкова військова служба для громадян Габону обох статей. «Кожен громадянин зобов’язаний захищати Батьківщину», – йдеться у проєкті. Оборона країни та підтримання громадського порядку покладаються на національні сили оборони та безпеки, а тому «жодна особа чи група людей не може утворювати приватне ополчення чи воєнізовану групу».
Референдум щодо конституції Габону відбувся 16 листопада, трохи більше ніж через рік після того, як військові скинули цивільного президента Алі Бонго Ондімбу. Зараз країною керує перехідний президент, генерал Бріс Клотер Оліга Нгема. Він запропонував запровадити нову Конституцію в країні у вересні 2023 року, після складання присяги. Тимчасова влада пообіцяла, що перехідний період закінчиться за два роки і у 2025 році в країні оберуть парламент та президента.
Про це Інформує своїх читачів портал UA-Obozrevatel.