Йому допомагає режим Лукашенка.
Східний кордон НАТО з Росією та Білоруссю, що допомагає їй у війні, протягнувся на 3550 км. І на цьому кордоні все частіше трапляються інциденти, які не можна вважати власне бойовими операціями, здатними спровокувати колективну відповідь альянсу. Тим не менш, це війна, але – гібридна, другий фронт, який Володимир Путін та його чекісти відкрили у боротьбі із Заходом.
«Росія зараз веде дві війни, – заявив президент Фінляндії Олександр Стубб на зовнішньополітичному форумі в Гельсінкі 14 червня (цитата по Bloomberg). – Одна – рухлива, із застосуванням звичайних озброєнь, війна в Україні. Інша – гібридна війна в Європі та на Заході з метою вплинути на перебіг суспільної дискусії чи якимось чином підірвати наше почуття безпеки».
Операції в гібридній війні проводяться різні: мігрантів з близькосхідних та африканських країн відправляють фактично на штурм кордонів країн ЄС; російські бойові літаки порушують повітряний простір Фінляндії та Швеції – але лише на кілька кілометрів; на Балтиці глушиться GPS сигнал, що заважає навігації авіалайнерів; робляться провокаційні спроби поставити під питання лінії державного кордону; вербуються агенти, у тому числі з кримінальників, для проведення диверсій (найбільше таких було заарештовано в Польщі); відбуваються підпали начебто не пов’язаних з війною об’єктів, таких як магазин Ikea у Вільнюсі, склад у Лондоні, торговий центр у Варшаві та автобусний парк у Празі.
Це змусило країни на східному фланзі НАТО виділити загалом $3,5 млрд на зміцнення кордонів. Польща вже побудувала на ній паркан (через який все одно намагаються і іноді примудряються пробратися мігранти) і тепер планує сформувати кілька ліній оборони, включаючи мінні поля, протитанкові рови, зуби дракона, бункери та вогневі точки.
Провокації на кордоні – один із головних прийомів російської влади. Так, наприкінці травня російські прикордонники рано-вранці випливли на човнах на річку Нарва і почали прибирати помаранчеві буї, що маркують кордон з Естонією. Традиційно з Росією була домовленість про місця їх перебування, щоб рибалки та відпочиваючі випадково не зайшли на човнах на чужу територію. Але з 2023 р., заявляють чиновники у Таллінні, Росія перестала давати згоду на розміщення буїв та опротестувала постановку близько половини з 250, запланованих для розміщення цього року.
У цей же час на порталі правових актів з’явився підготовлений Міністерством оборони РФ проект постанови уряду, в якому йшлося про розширення територіальних вод у Балтійському морі поряд із литовським та фінським кордонами. Росія мала намір оголосити своїми внутрішніми водами частину акваторії на сході Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ та Зеленоградськ у Калінінградській області. Незабаром документ було прибрано з порталу.
Також у районі Балтійського моря російські військові постійно створюють радіоперешкоди, через що низці авіакомпаній довелося змінювати маршрути своїх рейсів. З серпня 2023 р. до кінця березня 2024 р. було зафіксовано 46 000 збоїв у роботі навігації.
Про це Інформує ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97