25 листопада у Монреалі (Канада) Парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію 494, яка містить важливі положення щодо протидії агресії Російської Федерації. Серед іншого, резолюція пропонує надати Україні “всі засоби, включно з ракетами середньої дальності для самооборони”. Про який вид зброї йдеться, розповіли оглядачі Оборонний експрес.
Один із ключових пунктів резолюції закликає активізувати зусилля для якнайшвидшого вступу України до Альянсу як 33-го члена. Водночас у документі йдеться про статтю 51 Статуту ООН, яка підтверджує право України завдавати ударів по території агресора.
Однак слід враховувати один важливий нюанс, пишуть оглядачі. Річ у тім, що попри таку сміливу риторику, Парламентська асамблея НАТО досі не є керівним органом Альянсу. Це незалежна міжпарламентська структура, яка надає консультації та поради. Але такі заяви є важливим сигналом і дипломатичним інструментом для України.
Які ракети можна передати?
На даний момент серед ракет середньої дальності в НАТО виділяються:
Томагавк. Ці крилаті ракети стоять на озброєнні США та Великої Британії. Останні з 1995 року замовили 214 ракет, але значна частина з них вже була використана. При цьому потенційні майбутні оператори «Томагавка», тобто Австралія та Японія, не є членами НАТО.
AGM-158 JASSM (ER). Це американська ракета з дальністю польоту до 900 км, яку можна передати Україні. Разом з тим, політична ситуація в США, пов’язана з перехідним періодом влади, ускладнює прийняття рішень.
MdCN (Франція). Військово-морські сили Франції мають обмежену кількість цих ракет морського базування, дальність польоту яких сягає 1000 км. MdCN побудований на базі SCALP з масою бойової частини 250 кг і є аналогом Tomahawk.
На які саме ракети може розраховувати Україна, залишається відкритим питанням, але автори матеріалу зазначили, що єдиною європейською країною НАТО, яка має ракети з дальністю понад 300 км, є Туреччина. Ще у 90-х роках Анкара разом із Китаєм розпочала виробництво балістичних ракет B-611, відомих як J-600T Yıldırım. Згодом Туреччина розробила більш сучасні системи, в тому числі Tayfun з дальністю польоту понад 500 км і проект її вдосконаленої версії з дальністю польоту до 1000 км.
Про це Інформує видання UA-Obozrevatel.