На тлі повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, новина про відновлення міжнародних авіарейсів стала несподіваною, але водночас обнадійливою. Українська компанія “Супернова ерлайнз” отримала дозвіл на здійснення вантажних перевезень між Україною та Прагою, відкриваючи нову сторінку в історії української авіації під час війни.
Перші кроки до відновлення авіасполучення
Українська компанія “Супернова ерлайнз” отримала дозвіл від Державної авіаційної служби України (ДАСУ) на здійснення 14 авіарейсів на тиждень. Рейси будуть виконуватися з Києва та Львова до Праги. Варто підкреслити, що на перших порах мова йде не про пасажирські, а про вантажові перевезення.
Це рішення ДАСУ, прийняте на третьому році повномасштабної війни, є значущим кроком до відновлення міжнародного авіасполучення. Деталі рішення були опубліковані на порталі “Крила”, а прес-служба “Нової пошти” підтвердила реальність події. Офіційний наказ ДАСУ, датований 22 жовтня, надає “Супернова ерлайнз” право на експлуатацію повітряних ліній з 1 листопада безстроково. Сам документ, хоча й опублікований, не містить номера та резолюції голови ДАСУ Олександра Більчука.
Деталі дозволу та плани на майбутнє
Дозвіл передбачає 7 рейсів на тиждень за маршрутом Львів-Прага та ще 7 – Київ-Прага. Згідно з інформацією, на початку рейси виконуватимуться виключно для перевезення вантажів. Марина Азізова, прессекретарка “Нової пошти”, назвала дозвіл технічним, підкресливши, що польоти до Києва та Львова поки не заплановані. Головна мета – підготовка до початку роботи після відкриття повітряного простору над Україною. Наразі, як повідомили журналісти, робота ведеться виключно в межах ЄС.
Про “Супернова ерлайнз” та її спеціалізацію
На сайті ДАСУ зазначено, що “Супернова ерлайнз” отримала ліцензію 26 січня 2023 року (наказ №71). Компанія спеціалізується на перевезенні небезпечних вантажів та небезпечних відходів повітряним транспортом. Про компанію та її перший рейс (Боїнг 737-800SF, UR-NPA) повідомлялося у Telegram-каналі “Нової пошти” 18 вересня. Заплановані регулярні перевезення з зими 2024 року. Наразі на Flightradar24 немає даних про польоти над Україною.
Виклики та перспективи відновлення авіасполучення
У березні 2024 року Андрій Сибіга (тоді представник Офісу Президента, зараз – глава МЗС) описав складність відновлення авіасполучення. Авіаексперти, опитані Фокусом, підкреслили ключову роль вирішення питань безпеки за підтримки західних партнерів, перевірки злітних смуг, повернення персоналу, отримання сертифікатів та угод зі страховими компаніями. За словами Кирила Новікова, засновника проєкту SkyDoctor, існує шанс відновити обсяги авіасполучення до рівня 2021 року.
Реакція та контекст
У вересні РФ висловила скаргу щодо можливого отримання Україною засобів ППО від Вірменії. Раніше Президент Зеленський порівняв відкриття українських аеропортів з відкриттям “зернового коридору”.