Повномасштабне вторгнення Росії в Україну спричинило глибокі зміни в повсякденному житті українців. Один із таких аспектів – труднощі у пошуку партнера та створенні сім’ї. Багато чоловіків загинули, перебувають на фронті або ж виїхали за межі країни, що значно зменшило їх кількість, особливо у великих містах та сільській місцевості. Ця ситуація ускладнює налагодження довгострокових романтичних стосунків в Україні.
Нестача чоловіків
“Залишився невеликий відсоток чоловіків, які готові до стосунків і хочуть їх”, — каже український психотерапевт і сексолог Маргарита Стельмашова.
Десятки тисяч українських чоловіків загинули, інші перебувають на фронті, треті вимушено втекли з країни, а четверті не виходять зі своїх будинків, побоюючись примусової мобілізації. Це призвело до помітного скорочення кількості чоловіків, особливо у великих містах, таких як Київ. У сільській місцевості призов на військову службу майже повністю спустошив чоловіче населення.
Вплив війни на романтичні стосунки
“Пошук кохання може здатися вторинним порівняно з ракетними ударами ЗС РФ, вимкненнями електроенергії та нестачею продовольства. Багато українців кажуть, що їм потрібні романтичні стосунки, щоб впоратися з травмами в житті в країні, що перебуває в стані війни”, — зазначають автори матеріалу.
Війна багато в чому ускладнила розвиток довгострокових стосунків. Солдати, які відчувають психологічний стрес, з труднощами вступають у інтимні зв’язки. Жінки побоюються зустрічатися з військовослужбовцями, які могли отримати бойову травму, через ризик бути вбитими.
Демографічні наслідки
За даними уряду, 2023 року в Україні зафіксовано найгірший показник за 10 років за кількістю народжених дітей і другий найгірший показник за оформленими шлюбами. Згідно з прогнозами Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, населення України може скоротитися до 25,2 млн осіб.
Український парламент раніше виступив з ініціативою запровадити податок для бездітних українців і для тих, у кого менше ніж троє дітей, щоб стимулювати народжуваність в умовах війни.