Проблеми з електроенергією в Україні тривають, і підготовки до блекаутів – це нагальна потреба для кожного. Хоча ціни на енергообладнання знизилися порівняно з листопадом 2022 року, вони можуть знову піти вгору через декілька факторів.
Що відбувається з цінами на резервне живлення в Україні?
Операційний директор компанії OLX в Україні та Центральній Азії Ігор Сироватко розповів для Mezha.Media про сьогоднішній стан ринку резервного живлення.
Переживаємо блекаути: ціни на енергообладнання
У майбутньому відключення можуть поновитися, тому варто готуватися зараз.
Незважаючи на те, що ціни на енергообладнання знизилися з листопада 2022 року, вони можуть знову злетіти через низку причин.
Відключення електроенергії в Україні змушують все більше людей купувати резервні джерела живлення: павербанки, зарядні станції, генератори.
Про те, що відбувається з цінами та попитом на такі пристрої, операційний директор компанії OLX в Україні та Центральній Азії Ігор Сироватко розповів в матеріалі для Mezha.Media.
Енергообладнання для приватних будинків
Для приватних домоволодінь найкращим рішенням є встановлення сонячних панелей або вітрогенераторів. Системи, які здатні виробляти приблизно 4 кВт*год., коштують близько 3 000-3 500 доларів. Їхньою перевагою є автономна робота та можливість накопичувати надлишок енергії для подальшого продажу за “зеленим тарифом”.
Більш доступним варіантом є бензинові, інверторні або дизельні генератори. Радять купувати їх, коли немає ажіотажу. За даними OLX за червень цього року, середня ціна на бензинові генератори потужністю до 5 кВт становила 15,3 тисячі гривень. Це на 3 тисячі гривень дешевше, ніж у листопаді 2022 року, коли українці вперше зіткнулися з блекаутами. Інверторні генератори такої ж потужності подешевшали в середньому на 4 тисячі гривень, а дизельні — на 1 тисячу гривень.
Ціни знизилися зокрема завдяки запровадженню нульової ставки розмитнення та скасування ПДВ на імпорт електрогенераторів, акумуляторів та іншого енергетичного обладнання. Це призвело до насичення ринку товарами та стабілізації цін. Наприклад, у листопаді 2022 року на OLX було 2,3 тисячі оголошень про продаж бензинових генераторів, а сьогодні їх понад 13,5 тисячі.
Енергообладнання для квартир
Для квартир безпечним рішенням є зарядні станції. Вони можуть живити окремі електроприлади або всю квартиру. Однак ціна таких пристроїв меншої потужності порівнянна з ціною потужніших генераторів. У червні цього року середня вартість зарядної станції на OLX становила 15,2 тисячі гривень. Для порівняння, у листопаді 2022 року вони коштували 32,5 тисячі гривень. Кількість оголошень зросла з 7,1 тисячі до 11,7 тисячі, але попит майже не змінився.
У Україні також популярні джерела безперебійного живлення (ДБЖ) і павербанки. У червні цього року на OLX було 18,8 тисячі оголошень про продаж павербанків і 10,7 тисячі оголошень про продаж ДБЖ. Середні ціни — 800 і 3,5 тисячі гривень відповідно, що на 40% і 50% нижче, ніж у листопаді 2022 року.
Ціни можуть зрости: ключові фактори
Експерти називають два фактори, які можуть призвести до зростання цін на згадані пристрої.
Перший фактор – це проблеми з логістикою. Перебої в міжнародних поставках і подорожчання перевезень можуть вплинути на ціни.
Друга причина – зростання попиту у разі нових відключень світла. Однак експерти зазначають, що сьогоднішній попит приблизно такий самий, як і в листопаді 2022 року, але ціни все одно знизилися.
Скасування митних зборів і ПДВ на ввезення в Україну енергетичного обладнання може вплинути на ціни зарядних станцій і павербанків. Цей крок може зробити їх дешевшими. Однак експерти не очікують значного зниження цін.
“Ринок адаптувався та стабілізувався, багато підприємців використовують обладнання, придбане ще взимку 2022-2023 років. Якщо є можливість, то слід підготуватися до зими заздалегідь і вибрати прилад, що відповідає вашим потребам”, – зазначив експерт.
Нагадаємо, з 27 липня набули чинності закони № 3853-IX і №3854-IX, які передбачають звільнення від сплати мита і ПДВ на ввезення в Україну електрогенераторного устаткування, устаткування для вітро- і сонячної генерації та акумуляторів (крім акумуляторів малої потужності).
Пізніше, 31 липня в Державній митній службі України уточнили, що скасування ввізного мита і ПДВ не стосується установок зберігання енергії потужністю менше ніж 300 Вт змінного та/або постійного струму та окремих літій-іонних осередків місткістю менше ніж 200 А/год. Тобто павербанки та малопотужні зарядні станції через це не подешевшають, а ось дорожчі моделі — якраз повинні.