Держдума за один день ухвалила у трьох читаннях закон, який змусить нових власників російського громадянства ставати на військовий облік одразу після отримання паспорта. Органи МВС повідомлятимуть військкомати про тих, кому скоро буде видано російський паспорт. А ухилістів позбавлятимуть набутого громадянства.
Статистика підказує, що закон спрямований переважно на вихідців із Центральної Азії – саме вони останніми роками переважають серед претендентів на російське громадянство.
“Законопроект підготовлений в рамках роботи Комісії Державної Думи з питань міграційної політики та спрямований на виконання “новими громадянами” Російської Федерації конституційного обов’язку із захисту Вітчизни”, – формулює намір законодавця преамбула законопроекту. Серед підстав для посилення норм депутати вказують факти ухилення нових громадян, які набули «широкого розголосу», від виконання військового обов’язку.
Вже майже рік російська поліція стежила за виконанням закону за допомогою періодичних облав у мечетях і там, де працюють трудові мігранти – чи то з іноземними, чи нещодавно отриманими російськими паспортами. Кожен раз після таких операцій десятки людей відводили до військкоматів для примусової постановки на військовий облік.
Строго кажучи, жодних нових обов’язків для нових громадян Росії закон не запроваджує – і передбачалося, що вони мають стати на військовий облік. У пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що основне нововведення – створення підстав для позбавлення громадянства тих, хто не з’явився для отримання військового квитка.
«Цей підхід узгоджується з вже встановленими у чинному законодавстві підставами для припинення громадянства Російської Федерації для „нових громадян“, які висловилися у скоєнні злочину (приготування до злочину, замаху на злочин) або дій, що становлять загрозу національній безпеці Російської Федерації», – заявляють ініціатори законопроекту .
Лише у 2024 році суди у різних регіонах Росії винесли понад 130 рішень за позовами прокуратури щодо нових громадян, виявлених під час облав силовиків на мігрантів, підрахувала Бі-бі-сі. Суди зобов’язували їх протягом двох тижнів з’явитися до військкомату та стати на облік.
Після того, як поправки до закону «Про громадянство» набудуть чинності, наслідки невиконання цього обов’язку стануть жорсткішими: влада зможе позбавляти ухилістів набутого громадянства – так само, як за скоєння злочину чи дії, що становлять загрозу національній безпеці. Усі три підстави вважатимуться хибними обіцянками дотримуватись російської Конституції.
Юрист, з яким поговорила Бі-бі-сі, вважає, що ціль законопроекту – посилити контроль за новими громадянами, щоб забирати їх на фронт.
Загалом після початку повномасштабного вторгнення Росії до України російське громадянство стало менш привабливим, свідчить статистика.
У 2023 році, за даними МВСУ громадянство РФ прийняли 378,5 тис. осіб. Це – на 45% нижче, ніж 2022-го. МВС пояснює це падіння тим, що у статистиці першого року повномасштабної війни враховувалися ті, кому вручали паспорти РФ на окупованих територіях України, далі за таких людей «новими громадянами» не вважали.
2021 року російські паспорти отримали 735 тис. осіб, але й тоді, як зазначали, серед них переважали жителі анексованого Донбасу.
Джерело: BBC.