Кількість авіаційних інцидентів, пов’язаних із технічними проблемами, на російських літаках Sukhoi Superjet збільшилася більш ніж удвічі за два роки повномасштабного вторгнення в Україну. Такого висновку дійшла «Верстка», проаналізувавши повідомлення телеграм-каналу Aviaincidentщо повідомляє про авіаційні події.
Минулого року стало відомо як мінімум про 289 технічних інцидентів літаків Sukhoi Superjet
Так, якщо в 2021 році було відомо як мінімум про 134 такі технічні інциденти на літаках Sukhoi Superjet, то в 2022 їх число досягло вже як мінімум 181. А за 2023 цей показник зріс ще на 59% – до 289 пригод. При підрахунках не враховувалися технічні неполадки, викликані зовнішніми чинниками (наприклад, зіткненням із птахами).
На початку 2024 року кількість повідомлень про технічні інциденти з «Суперджетами» різко впала – з січня по травень фіксувалося в середньому 4,8 повідомлень на місяць, тоді як 2023 року в місяць повідомлялося в середньому в 24 подіях. З початком літа статистика почала повертатися до середніх показників: у червні повідомлялося про 13 випадків, а за 16 днів липня сталося вже 20 інцидентів.
З чим може бути пов’язане таке падіння числа повідомлень про інциденти з Суперджетами в Aviaincident не уточнили. Автори каналу заявили “Верстці”, що “публікують все, що самі отримують”.
Найчастіше у Sukhoi Superjet виникали проблеми з двигунами
Найчастіше з початку 2021 року у Superjet виникали проблеми з двигунами: пілоти повідомляли про їхню «нестійку роботу», «незапуски», «вібрації» та «займання» 146 разів.
На другому місці за кількістю інцидентів у Sukhoi Superjet система шасі. За три роки про «пошкодження буксирувальних вузлів», «неприбирання» та «невипуск» шасі повідомлялося як мінімум 88 разів.
Ще 62 рази у літаків виникали проблеми із системами кондиціювання та герметизації. Пілоти звітували від «несправності» системами кондиціювання, «розгерметизації», «розтріскування лобового скла» та «несправності наддуву» кабіни.
Крім того, у літаків виникали проблеми з паливною системою (42 рази), бортовим комп’ютером (34), крилами (33), системами навігації та радіолокації (30), гідравлічною системою (21), а також системами гальмування (17), автопілота (11). ), зв’язку (10) та іншими пристроями (60). Ще у 113 випадках причини технічних інцидентів не вказувалися.
У п’яти випадках повідомлялося про відразу кілька несправностей на одному літаку. Найчастіше з початку 2021 року про технічні інциденти повідомляли літаки з бортовими номерами RA-89080 та RA-89180 – по 18 разів. Обидва ці борти експлуатує компанія «Азімут».
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що Sukhoi Superjet компанії «Газпром-Авіа», що впав у Підмосков’ї, останнє технічне обслуговування проходив у березні-квітні 2022 року: на думку експертів причиною катастрофи також могли стати неполадки з двигунами.
Джерело: «Верстка».