Заява МЗС Франції 16 квітня про те, що “Путіна” не запрошують на 80-річчя висадки в Нормандії – це демонстрація невизнання так званих виборів до РФ і пролог до розриву відносин з нею. Причому не лише Францією.
Варто також звернути увагу на дати: урочистості в Нормандії відбудуться 6 червня, а 15-16 червня відбудеться саміт миру в Швейцарії з примусу РФ до миру. Інавгурацію “Путіна” призначено на 7 травня. Тим самим, Париж за три тижні до неї дав зрозуміти Москві: він не сумнівається в тому, що інавгурація відбудеться, але розцінює її як дурний крок і як точку неповернення. Кремлівцям востаннє запропонували ґрунтовно подумати, перш ніж його зробити.
На підтвердження рішучості французький суд конфіскував віллу “Сюзанна” у Біарріці біля Біскайської затоки, що належить Артуру Очеретному, чоловікові екс-дружини Путіна Людмили. Конфіскацію провели на підставі того, що Очеретний не захотів надати докази, що купив віллу на законні та трудові доходи. Очеретний давно міг показати суду довідки про свої чималі доходи до РФ, але кремлівці вважали принизливим для братви щось доводити французам. Особливо після того, як три роки тому заборонили їм з 1 січня 2022 р. постачати шампанське в РФ під брендом “Шампанське”, оскільки справжнє шампанське роблять лише у Краснодарському краї та в окупованому Криму. Французов зобов'язали писати на пляшках кирилицею “Ігристе вино”, але як “жест доброї волі” дозволили писати на них слово “Шампанське” латиницею.
Історія з шампанським була плювком не лише на національну гордість французів, а й на адресу бюрократії ЄС, яка 10 років систематизувала національні бренди та писала інструкції до них. Це була доважка до ультиматумів Лаврова до НАТО – зібрати манатки та звалити. Медведєв тоді вкотре зажадав перейменувати в РФ каву американо на русіано, і про це зняли навіть відеоролик. Не дивно, що кремлівці заборонили Очеретному носити довідки до французького суду.
Не дивно, що суд оперативно передав 17 квітня рішення про конфіскацію вілли у французькі ЗМІ. Так як у рішенні згадувалася Людмила Путіна, то Пєсков уже 18 квітня почав розповідати французам про священність приватної власності, але обійшовся без екскурсів в історію Французької революції і навіть не згадав більшовиків. Лавров теж забув про свої ультиматуми грудня 2021 р. і став божитися, що Росія ніколи не хотіла повоювати з НАТО.
Пєсков був напрочуд лаконічний, що показувало – у Кремлі розуміють: справа не у віллі, а у війні РФ з Україною та в інавгурації “Путіна”. Наскільки добре розуміють можна судити з того, що російська еміграція, у тому числі екс-розвідник у Франції Жирнов, знову почала різко обговорювати, а хто б нам замочив “Путіна” і швидше.
У Варшаві вирішили їй підіграти і почали розповідати про замах на Зеленського, який готувався спецслужбами РФ у Польщі. СБУ підтвердила це, і “хороші росіяни” стали мріяти про бомбу, яку Пентагон скине на лімузин чи бункер із “Путіним”, оскільки розмови про шарфик та табакерку, як і холодильник професора Солов'я, не викликають уже інтересу, і потрібно щось нове.
Тепер “хороші росіяни” виправдовуються, що вони можуть замочити “Путіна”, оскільки його посилено охороняють, тому всі сподівання лише Вашингтон. Цим вони в десяту річницю початку розмов про шарфики та табакерки зізналася у своїй імпотенції – революції в РФ не хочемо, а змову організувати не можемо.
На політичній могилі російської опозиції можна впевнено писати – вони не могли та не хотіли. Забавно, майже всі ці люди в молодості на добре складали іспити з марксизму-ленінізму і впевнено розповідали на них, як правильно робити революцію. Деякі з них навіть служили у КДБ/ФСБ і робили революції та контрреволюції у всьому світі.
Мрії “хороших росіян” про бомбовий удар Пентагону по “Путіну” крім пошуку новизни мають ще дві причини. По-перше, це споглядання обміну ракетними ударами між Іраном та Ізраїлем. По-друге, “хороші росіяни” і раніше говорили, як було б добре, якби українці збили літак із “Путіним”, ми теж пораділи б із ними.
Ці розмови “добрих росіян” дратують професора Солов'я, і він підозріло часто став гнівно вимагати від емігрантів визначитись, чи вони українські політики, чи російські. Якщо російські, то негоже бажати поразки своїй батьківщині, повчає їх професор, який любить грайливо цитувати та копіювати Леніна.
Нервовість професора наводить на думку про зародження в навколокремлівських колах здорової конкуренції, хто раніше замочить “Путіна” та візьме на себе відповідальність. Соловей нервує, бо якщо це зроблять емігранти з українцями, то йому нічого від перемоги не дістанеться і доведеться відповідати на незручні питання. Але професор ще не вивчив варіант, що Путіна можуть замочити таджики та ІДІЛ-Хорасан, а у Вашингтоні скажуть: ми ж вас попереджали, не треба було відрізати людям вуха.
На думку про зародження такої конкуренції наводить не лише нервозність професора Солов'я, а й те, що ніхто з “Путіних” не злітав подивитися на повені за Уралом, особисто покласти мішок із піском у дамбу та погладити по голівках дітей. Якщо під час потопу новообраний цар не з народом, то це не груба помилка його іміджмейкерів, таке виключено, а колективне рішення не вивозити Путіна за межі Московської області.
Побоюються точно не того, що “Путіна” по-аматорськи закидають камінням в Орську, а його ліквідацію професіоналами зі школи екс-КДБ. Після того, як робітники на мітингу освистали та закидали камінням Якова Свердлова на прізвисько “записна книжка Леніна”, подібні ексцеси виключені. “Путін” їсть юшку тільки з перевіреними рибалками і тисне руку тільки перевіреним робітникам та селянкам.
Одночасно з французькими публікаціями про конфіскацію вілли екс-дружини Путіна в британському “Економісті” 17 квітня з'явився матеріал з української теми: про наявність у ЗСУ дронів з дальністю польоту 3 тис. км, здатних дістатися Уралу та Сибіру. Це дасть нову інформацію для роздумів “хорошим російським” про українські дрони, які знайдуть “Путіна” не гірше, ніж бомба від Пентагону. Але є й інший цікавий аспект.
У березні цього року Кремль звернувся до Високого суду Лондона з позовом про виплату двома страховими компаніями 436 млн доларів у зв'язку з підривами труб “Північного потоку”. Основним страховиком була британська “Ллойд”, перестраховиком – американська “Арка”, обидві дуже респектабельні компанії.
У результаті 18 квітня “Комерсант” повідомив з жалем, що суд у виплаті страховки відмовив, оскільки підриви були прямо чи опосередковано пов'язані з військовими діями, а страхування від них не входило в умови договору. Версія про підрив його українцями, запущена німецькими газетами восени 2022 р., та частково підтримана тоді Москвою, залишила її без 436 млн. премій. Якщо Кремль реанімує свої версії про підрив труб американцями, британцями, поляками чи норвежцями, то результат виявиться ще цікавішим. Тому Данія та Швеція заявили про закінчення розслідувань та передали право винести вердикт Німеччині. Легко уявити з яким задоволенням Олаф Шольц розмірковує, коли викласти свою козирну карту за Макроном.
Еммануелем Макрон зробив три сильні інформаційні ходи.
Дата ювілею висадки у Нормандії збігається з першим днем початку голосування на виборах до Європарламенту, які триватимуть до 9 червня. Відмова Франції запросити на ювілей “Путіна” – гарна нагода обговорити під час підготовки до нього російсько-українську війну та позиції в ній країн ЄС. Макрон свою позицію наголосив, коли закликав Європу направити солдатів на допомогу Україні.
Опонуватиме Макрону Орбан. Він 19 квітня у Брюсселі заявив, що Євросоюз хоче втягнути європейців у третю світову війну, але угорська хата з краю та угорці в цьому не братимуть участі, поки біля керма партія Орбана. Оскільки такі передвиборчі дебати неможливі без участі українців, то 19 квітня Єрмак та Сійярто повідомили, що вони вже домовилися звести на стадіоні 22-28 квітня Орбана та Зеленського. Тож неврастеники можуть розслабитися, доки не пройдуть вибори до Європарламенту та саміту світу у Швейцарії, то ніякі майданівці та “порохоботи” не потягнуть на стадіон їхнього кумира і не з'їдять. Оскільки потім розпочнеться процедура примусу РФ до миру, то й після саміту нічого такого не станеться.
Третій сильний хід Макрона – його нагадування Москві про традицію припиняти війни на час Олімпіади. Пісков уже пробурчав, це неможливо, оскільки за два тижні перерви на Олімпіаду армія України так посилиться, що армія РФ не зможе її після цього стримувати. Якщо не неможливо, то у французів з'являється підстава не пустити до Парижа спортсменом із РФ та Білорусі навіть під нейтральним прапором. Тільки під білими прапорами з червоною та блакитною смугами посередині відповідно, і то це теж ще треба обговорити.
Представлятиме РФ у Нормандії, мабуть, лауреат Нобелівської премії миру екс-редактор “Нової газети” Дмитро Муратов, з яким Макрон поговорив 19 квітня в Єлисейському палаці, а не Юлія Навальна. Очевидно, в Нормандії буде і хтось із “Опозиції, що б'ється”. Професору Солов'ю залишається лише битися головою об холодильник.
Крім попереджень від Франції, що інавгурація Путіна – це крок у нікуди, кремлівці отримали аналогічні попередження від НАТО та США. Слова Столтенберга 19 квітня на засіданні Ради Україна – НАТО, відновленого самітом у Вільнюсі після його фактичного розпуску у 2020 р., про право українців збивати військові літаки РФ у її небі, були сприйняті вже навіть Москвою як щось зрозуміле. Столтенберг навіть не зробив застереження, якою зброєю можна їх збивати. Після падіння стратегічного бомбардувальника Ту-22МЗ у Краснодарському краї це втратило сенс.
Застереження від США з'явилося 20 квітня у формі схвалення допомоги Україні від Палати представників та дозволу їй президенту направити заморожені 30 млрд. грошей РФ також на допомогу нам. Цікавими є два аспекти.
Перший, за дозвіл конфіскувати активи РФ, проголосувало 360 конгресменів, що більше, ніж 311 голос, відданий за виділення допомоги в 61 млрд. Проти, відповідно були 58 і 112 конгресменів.
Друге директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що снаряди та іншу зброю можна буде передати ЗСУ через тиждень після рішення Конгресу, оскільки все це лежить на складах у Європі. Пентагон підтвердив його слова. Сказано це було 19 квітня на Раді Україна – НАТО, де ЦРУ та Пентагон переконували всіх швидше припинити марафон із голосуванням. Американський марафон припинився синхронно з українцями про мобілізацію. Схоже, Білий дім чекав на прийняття закону про мобілізацію як сигналу Банкової, що вона продовжуватиме опір РФ, а не ставити питання, чому Україна ще не в НАТО і шукатиме Стамбула-2. Нагадує те, як глава “Грузинської мрії” Іраклій Гарібашвілі поставив ультиматум Євросоюзу – щойно Грузію приймуть до ЄС, того ж дня “Мрія” скасує чи перепише свій закон про іноагентів.
Пісків на застереження США мляво пробурмотів, у РФ нібито багато американської власності, і тепер її конфіскують. Пісків навряд чи сам у це вірить. У РФ є активи громадян США, але не держави. Симетричною відповіддю стане конфіскація активів громадян РФ у США, можуть знайти і “золото КПРС”, а також розрив дипвідносин. Для кремлівців це як ядерний удар, і Пєсков не може не здогадуватися, що про шарфик та табакерку в цьому випадку замислиться навіть угруповання професора Солов'я.
Тому Пєсков більше зосередився на тому, що на постачанні озброєнь Україні збагатяться самі США, а українці лише вмиратимуть на війні. Хто напав на Україну, Пєсков не зізнався, як і не сказав, наскільки РФ збагатилася на війні з нею, і чому в РФ дефіцит яєць. Пісків надто розумний, щоб тиражувати міф, що половина курей у РФ жила в Білгородській області і всіх їх убили “укронацисти”.
Сучасна війна дуже затратне заняття. Тому Трамп прямолінійно, а Байден дипломатично говорять країнам ЄС, що їм треба виділяти щонайменше 2% ВВП на оборону. Естафету перейняв Туск і заявив, що у 2025 р., коли Польща головуватиме в ЄС, він доб'ється, щоб усі виділяли по 2,5%. Туск включається у передвиборчі дебати Макрона з Орбаном і шле польське застереження до Москви.