Успішне знищення «Ростова-на-Дону» показало, що російські підводні човни, які залишаються в Чорному морі, фактично потрапили в пастку: вони не можуть вийти з цього моря і обслуговувати їх ніде. Про це пише військово-аналітичний портал Оборонний експрес.
Підводний човен “Ростов-на-Дону” був уражений крилатими ракетами Storm Shadow/SCALP 13 вересня 2023 року, коли перебував у сухому доці Севастопольського морського заводу. До червня цього року його як мінімум підлатували, щоб він міг просто триматися на воді, і потягли в бухту Кілен, де розташована 13-а верф. Там мали тривати ремонтні роботи, але 2 серпня підводний човен знову отримав ракету в борт і, очевидно, затонув.
“Тобто зараз у Сил оборони України є доведена можливість знищення російських підводних човнів у все ще окупованому Севастополі, які перебувають не лише в сухому доці, а й у “стіні”. І це дуже важливий аспект, адже в Чорному морі в РФ перебувають ще три підводні човни аналогічного проекту “Варшав’янка” В-265 “Краснодар”, В-268 “Великий Новгород” та В-271 “Колпіно”, а також проекту “Палтус” В-871 “Алроса”, пише Defense Express.
На думку аналітиків, саме Севастопольський морський завод був основною ремонтною базою для російських підводних човнів у Чорному морі. І вже тоді іноді доводилося ганяти човни по Європі до Кронштадта, щоб провести там певні види ремонтних робіт.
Однак зараз турецькі протоки закриті для російських військових кораблів через війну. Також під великим сумнівом стоїть можливість їх обгону системою річок і каналів по маршруту через Дон і Волгу. Теоретично в Новоросійську ще можна відремонтувати кораблі, але тамтешній завод ніколи не мав справи з підводними човнами.
“Тобто в Російській Федерації поки що всі підводні човни залишилися без можливості повноцінного ремонту, адже для цього їх потрібно гнати під удар в окупованому Севастополі. При цьому експлуатація всіх трьох “Варшав’янок” у РФ є надзвичайно активною, а частота їх ремонту та обслуговування вища за норми мирного часу”, – зазначають експерти.
Defense Express визнає, що все це не означає, що ці катери вийдуть з ладу “завтра”, але без належного регламентного ремонту ймовірність поломки і навіть підводної аварії при виході в море зростає в рази.
Про це Інформує сайт UA-Obozrevatel.