Російський шпигун Пабло Гонсалес (за російським паспортом – Павло Рубцов), який працював під прикриттям як журналіст та “військор”, на замовлення спецслужб РФ стежив за політиком Олексієм Навальним у період проходження ним лікування в Європі пошкодженого зеленкою ока у 2017 році. Про це у неділю, 6 жовтня, пише іспанська видання El Mundoпосилаючись на документи розслідування справи про шпигунство проти Гонсалеса, яку зараз розслідують у Польщі.
Згідно з отриманими іспанськими спецслужбами матеріалами, Гонсалес (Рубцов) передав російським держзамовникам інформацію про клініки в Барселоні та Лозанні, де Олексій Навальний проходив лікування. За даними El Mundo, шпигун зустрічався з політиком не менше двох разів, причому під час однієї із зустрічей зробив з ним селфі та опублікував його у своїх соцмережах вже після отруєння Навального “Новичком” 2020 року. Гонсалес супроводжував знімок коментарем про те, політик не є об’єктом переслідування з боку російського уряду, оскільки Москва надає йому “паспорт протягом кількох годин”, щоб він міг виїхати “за кордон на першу вимогу”, зазначає видання.
El Mundo отримало доступ до десятків звітів Гонсалеса перед російською розвідкою та іншими документами, які становлять основу звинувачення агента ГРУ у Польщі. Матеріали було передано іспанським спецслужбам, пише видання. За даними польської розвідки, російський шпигун вів спостереження, передавав Росії інформацію та публікував “дезінформацію, що відповідає політиці російської влади”. Також Гонсалес, за версією польських спецслужб, передавав у Москву паролі від Wi-Fi у місцях, де збиралися опозиціонери у вигнанні, що робило їхні ноутбуки вразливими для атак хакерів, йдеться в публікації.
Гонсалеса було заарештовано на самому початку війни проти України
Спецслужби Польщі заарештували Гонсалеса (Рубцова) 28 лютого 2022 року, за чотири дні після російського вторгнення в Україну. Аж до звільнення в рамках обміну ув’язненими в Анкарі 1 серпня він перебував під вартою. За даними польської влади, Рубцов був направлений до Варшави та міста Пшемисла на кордоні з Україною для “отримання та надання інформації, розповсюдження неправдивих відомостей та оперативної розвідки”.
Пабло Гонсалес (Павло Рубцов) народився у Радянському Союзі, має іспанське та російське громадянства. Його мати, дочка іспанців, яких у 30-ті роки вивезли до СРСР, наприкінці 80-х повернулася до Іспанії, оселившись у Каталонії, а син вирушив до Країни Басків. Батько Гонсалеса, Олексій Рубцов, з 1999 року працював у структурах РБК на менеджерських позиціях. До арешту Павло Рубцов видавав себе за іспанського журналіста-фрілансера, який пише про військові конфлікти. У цій якості він зміг впровадитися в російську опозицію: Рубцов підтримував знайомство з багатьма опозиційними політиками, зокрема ІлЯшиним та Володимиром Кара-Мурзою, які були звільнені Москвою в рамках обміну.
Зв’язки агента ГРУ з дочкою опозиціонера Нємцова
Згідно з отриманими El Mundo матеріалами, Гонсалес був агентом ГРУ, впровадженим в оточення Жанни Нємцової – дочки вбитого в Росії опозиційного політика Бориса Нємцова. За словами одного із співрозмовників, Рубцов познайомився з Нємцовою у 2016 році у Брюсселі під час обговорення кандидатури спецдоповідача ПАРЄ у справі про вбивство Нємцова. Гонсалеса запрошували на заходи Фонду Бориса Нємцова, а той запрошував співробітників фонду до себе до Країни Басків.
Жанна Нємцова у 2015-2020 роках працювала в російській редакції DW та вела авторську програму “Нємцова. Інтерв’ю”. У Фонді Нємцова у відповідь на запит DW заявили: “Пабло не мав доступу до жодної внутрішньої інформації фонду. Він брав участь у відкритих заходах, як інші журналісти”. Джерело у Фонді розповіло також, що Рубцов (Гонсалес) докладно описував діяльність Жанни Немцової та її друзів, співробітників та партнерів фонду, а також студентів літньої школи журналістики, в якій брав участь. Кому саме надсилалися ці повідомлення, співрозмовник не знає, але вони написані як звіти перед кураторами Гонсалеса у спецслужбах.
Отримана інформація входила до звітів “про діяльність опозиції за межами Росії”, які, на думку польської влади, вирушали до штаб-квартири ГРУ у Москві, йдеться у публікації El Mundo. На вилученому у Гонсалеса жорсткому диску польські спецслужби знайшли листи та файли з електронної пошти Бориса Нємцова, уточнює видання. У своїх посланнях Гонсалес також просив відшкодувати йому витрати, пов’язані із запровадженням до організації Німцової.
Обмін ув’язненими між РФ та Заходом
1 серпня в Анкарі відбувся масштабний обмін ув’язненими між РФ та західними країнами. В рамках обміну Росія звільнила 16 осіб, серед них були політв’язні Володимир Кара-Мурза, Ілля Яшин, Олег Орлов та інші, американські журналісти Еван Гершкович та Алсу Курмашова, а також громадяни Німеччини, засуджені до різних термінів у Росії та Білорусі. До Росії повернулися 10 осіб – співробітники спецслужб РФ, двоє їхніх дітей, кібершахраї та кілер ФСБ Вадим Красіков.
Джерело: Роман Сулима, Deutsche Welle.