Венесуельський диктатор Ніколас Мадуро оголосив про перемогу на президентських виборах і, судячи з усього, обійматиме цю посаду третій термін поспіль. Опозиція звертає увагу на численні фальсифікації та порушення під час голосування та підрахунку голосів. Дані кількох екзитполів також показали, що виборці віддають перевагу головному супернику Мадуро Едмундо Гонсалесу.
Лідерка опозиції Марія Мачадо, якій заборонили брати участь у виборах, закликала прихильників захистити свої голоси, а армію країни – повалити правителя.
“Нова Європа” розповідає, які російські та білоруські ідеї надихнули владу латиноамериканської країни на власні “вибори”.
За даними Національної виборчої ради (CNE), після підрахунку 80% голосів чинний президент Венесуели Ніколас Мадуро набрав понад 51% голосів, випередивши свого головного суперника Едмундо Гонсалеса (44%), кандидата від опозиційної коаліції, яка сформувала Демократичну єдину платформу (PUD). Сам Мадуро описав результати як «тріумф миру, стабільності, республіканських ідеалів та ідей рівності».
Явка склала 59%, що вище, ніж на виборах 2018 року, які опозиція бойкотувала, але значно нижча, ніж у 2006, 2012 та 2013 роках (тоді явка становила близько 70%). На тлі гучної опозиційної кампанії виборці рано вранці в неділю зібралися в черги на виборчих дільницях. Потоки охочих голосувати спостерігалися протягом усього дня.
Після закриття виборчих дільниць Гонсалес закликав своїх прихильників залишитися і захищати свої голоси, поки комісії не представлять протоколи. «Результати незаперечні. Країна обрала мирні зміни”, – написав він.
Лідерка опозиції Марія Мачадо заявила, що їхній власний підрахунок показав перемогу Гонсалеса. Він, за її словами, міг отримати 70% голосів проти 30% у Мадуро.
“Ми перемогли, і всі це знають. Все міжнародне співтовариство знає, що сталося у Венесуелі і як люди голосували за зміни”, – сказав Мачадо, додавши, що опозиція “буде захищати правду”.
Венесуельська опозиція зараз становить найсерйознішу загрозу правлінню Мадуро за багато років, пише CNN. Вона обіцяє відновити демократію в країні та перебудувати економіку у разі перемоги.
Очікується, що переможець буде приведений до присяги 10 січня 2025 року. Якщо Мадуро вступить на посаду, розпочнеться його третій поспіль шестирічний термін на посаді президента. Він перебуває при владі з моменту смерті Уго Чавеса у 2013 році.
Хто така Марія Мачадо і чому вона не брала участі у виборах?
56-річний Мачадо – зірка та лідер коаліційної кампанії опозиції. CNN називає її «жінкою, яка надихнула опозиційний рух Венесуели і яку багато виборців вважають реальним суперником чинного президента-соціаліста Ніколаса Мадуро», а Associated Press називає її «символом надії, мужності та стійкості для мільйонів венесуельців».
Мачадо – інженер за освітою. Починала свою кар’єру в сімейній компанії Sivensa (найбільша сталеливарна компанія Венесуели), а потім разом з матір’ю заснувала благодійний фонд «Атенея», який спрямовував кошти на допомогу дітям-сиротам. Вона стала політичною активісткою в 2002 році, коли заснувала групу захисту прав виборців під назвою Súmate (іспанською «приєднуватися»). Через рік Сумате агітував за всенародний референдум за відставку Уго Чавеса. Кампанія провалилася, а саму Мачадо звинуватили в антиурядовій змові.
Мачадо став одним із провідних опозиціонерів під час протестів у Венесуелі проти уряду Ніколаса Мадуро у 2014 році. Тоді ж почалися нові провадження за фактом її причетності до змови з метою замаху на президента. Вирок не послідував, але їй заборонили залишати країну.
Під час передвиборчої кампанії влада звинуватила Мачадо в корупції, помилках при складанні декларації та підтримці санкцій США, а також заборонила їй балотуватися протягом наступних 15 років. Тому вона підтримала Едмундо Гонсалеса, 74-річного колишнього дипломата. Лідер опозиції назвав рішення про її відставку, підтримане Верховним судом Венесуели, “незаконним, необґрунтованим і неконституційним”. Щонайменше вісім її прихильників були заарештовані по всій країні.
“Режим спробує вкрасти вибори. Сьогодні венесуельці розуміють, що це особиста відповідальність. Вони не очікують, що інші будуть захищати їхній голос. Праворуч? Вони самі це зроблять”, – сказав Мачадо в інтерв’ю CNN.
Після оголошення результатів виборів Мачадо звернувся до армії і закликав до повалення Мадуро: «Народ Венесуели заявляєВін не хотів Мадуро. Настав час стати на правильний бік історії. У вас є шанс зробити це прямо зараз”, – сказав політик. Однак армія не відвернулася від Мадуро.
Хто визнав перемогу Мадуро, а хто ні?
Лідери Болівії, Гондурасу та Куби вже привітали Мадуро з перемогою. Володимир Путін також висловив готовність «продовжувати» «конструктивну спільну роботу з актуальних питань двостороннього та міжнародного порядку денного». “Пам’ятайте, що ви завжди бажаний гість на російській землі”, – сказав він.
Водночас держсекретар США Ентоні Блінкен висловив “серйозну стурбованість тим, що оголошені результати не відображають волю чи голоси венесуельського народу”. Він додав, що “критично важливо” забезпечити справедливий і прозорий підрахунок голосів.
Президенти Перу, Чилі, Гватемали, Коста-Ріки, Аргентини та Уругваю поставили під сумнів результати голосування. Лідер Аргентини Хав’єр Майлі відмовився визнавати перемогу Мадуро, назвавши переможцем лідера венесуельської опозиції Гонсалеса. “Дані свідчать про нищівну перемогу опозиції, і світ чекає на неї, щоб визнати поразку Аргентина не збирається визнавати черговий обман і сподівається, що збройні сили цього разу захистять демократію та волю народу”, – написав він у соцмережі Х.
Міністр закордонних справ Перу Хав’єр Гонсалес-Олаечеа назвав голосування у Венесуелі «нападом на волю народу». “Я категорично засуджую сукупність порушень, спрямованих на шахрайство з боку уряду Венесуели”, – додав він.
З ним згодні міністр закордонних справ Чилі Альберто ван Клаверен і президент Чилі Габріель Борич, які закликають до «повної прозорості у перевірці протоколів».
“Режим Мадуро повинен зрозуміти, що в результати, які він публікує, важко повірити… Ми не визнаємо результатів, які неможливо перевірити», — писав Борич у книзі X.
Президент Коста-Ріки Родріго Чавес також відкинув переобрання Мадуро і зазначив, що його країна має намір співпрацювати з «демократичними урядами континенту» та міжнародними органами, щоб «досягти поваги до священної волі народу Венесуели».
Чому опозиція вважає вибори вкраденими?
Лідери опозиції повідомили про багато порушень на виборах. Вони планували бути присутніми на кожній виборчій дільниці, щоб стежити за можливими фальсифікаціями, але Марія Мачадо заявила, що їй та іншим її колегам не дозволили бути присутньою в Національній виборчій раді під час підрахунку голосів.
Представники опозиції заявили, що мають доступ лише до 30% даних, які мають бути надані для верифікації. За незалежними оцінками, на 30% виборчих дільниць кандидат від об’єднаної опозиції Едмундо Гонсалес переміг чинного президента.
Опитування перед виборами показали велику перевагу Гонсалеса над Мадуро, який перебуває при владі вже 11 років: зокрема, дані екзит-полів американської компанії Edison Research показали, що Гонсалес переміг більш ніж на 30 процентних пунктів. За їхніми словами, у опозиційного кандидата – 65%, а у Мадуро – не більше 31%.
“Наш екзит-пол пророкує переконливу перемогу Едмундо Гонсалеса. Опозиційний кандидат має широку підтримку майже в усіх демографічних групах.
Ніколас Мадуро не тільки відстає з величезним відривом серед основних опозиційних груп, таких як молодь і міські виборці, він також відстає на двозначні цифри серед тих, хто раніше був його основним електоратом – виборців у віці 60+ і сільських виборців», – проаналізував виконавчий віце-президент Edison Роб Фарбман.
Меганаліс з Венесуели прогнозував, що Гонсалес отримає 65% голосів, а Мадуро – трохи менше 14%. Шестигодинна затримка з оприлюдненням результатів після закриття виборчих дільниць також змусила опозицію засумніватися у прозорості підрахунку голосів.
Крім того, в країні працювала лише невелика кількість незалежних спостерігачів за виборами – чотири з ООН і технічна група з Центру Картера. Голова виборчої комісії Венесуели відкликав запрошення спостерігачам ЄС. Колишній президент Аргентини Альберто Фернандес також розповів про плани піти на вибори, але 24 липня стало відомо, що Боліваріанська Республіка відкликала своє запрошення політику.
Чим фальсифікації у Венесуелі схожі на вибори в Росії та Білорусі?
Незалежний спостерігач за виборами Роман Удо висловив думку, що ситуація у Венесуелі розвивається за білоруським сценарієм: є переможець від уряду та від опозиції, а також вибіркові докази перемоги опозиційного кандидата.
— Усі виборчі диктатури електоральні однаково або дуже схожі. Мадуро балотується на третій термін. Це дуже схоже на нескінченні терміни ЛукашаГромадські організації та Путін. Всі вже занадто довго сиділи. Природно, що країна незадоволена, а люди хочуть змін. Влада починає боротьбу з опозиційними кандидатами”, – каже він.
Влада Венесуели використовує російські хитрощі, щоб перешкодити людям брати участь у виборах, зазначає експерт: коли проти людини нічого не можна вигадати, але, тим не менш, вона позбавлена можливості балотуватися.
– У Росії можуть оголосити іноземного агента або порушити якусь кримінальну справу. Мачадо відсторонили від виборів на 15 років за тим же сценарієм, але, тим не менш, вона не вчинила нічого кримінального і залишається на волі. Реальної небезпеки від нього немає, влада нічого не може довести, а єдина їхня мета – як у Росії, так і в Білорусі та Венесуелі – просто не дати людині балотуватися. А докази «вини» абсолютно порожні.
Експерт припустив, що влада Венесуели черпала російські ідеї і в законодавчій сфері: наприклад, навесні прийняла закон «про боротьбу з фашизмом». Удот провів паралель із російськими заборонами, наприклад, із законом про “реабілітацію нацизму”.
У Венесуелі, як і в Росії, намагаються візуально виділити «головного» кандидата в очах виборця, зазначає Удот:
Вибори у Венесуелі проходять в електронному вигляді, але не так, як у Росії – там виборець має прийти на виборчу дільницю та залишити свій паперовий слід, який потім можна порахувати. Машини, від’єднані від будь-якої мережі, просто допомагають вловлювати ці голоси. А чинний президент Мадуро 13 разів з’являвся на екрані кабінки для голосування і зайняв весь перший з чотирьох рядків виборчого документа. У Росії теж намагалися виділити “головного” кандидата, але з протилежного – його опис в бюлетені займало всього два рядки, в той час як опис інших кандидатів було набагато довше.
У соцмережах поширився скріншот репортажу офіційної венесуельської телекомпанії Telesur. Дивлячись на неї, експерт провів паралель між «132% Мадурова» і «146% Чуровського»:
– Представник влади Ніколас Мадуро переміг з 51%, але найцікавіше, що сума голосів усіх кандидатів становить 132,2%. Крім того, всі, крім двох лідерів, мають неймовірно схожі результати: по 4,6%. Так, ми розуміємо, що 146% з Росії і 132% з Венесуели – це «просто помилка», але ця помилка стала можливою саме тому, що результати були намальовані однією рукою і прийшли з одного центру.
Чи порушують свободу слова у Венесуелі?
За даними правозахисної організації Laboratorio de Paz, перед виборами було затримано щонайменше 76 осіб, більшість з яких допомагали опозиції проводити виборчі кампанії. Крім того, аналітики зазначили, що під час виборчої кампанії влада заблокувала щонайменше п’ять незалежних онлайн-ЗМІ в країні. Загалом, згідно зі звітом за 2023 рік, підготовленим Інститутом преси та суспільства Венесуели, у країні було заблоковано 46 національних та міжнародних ЗМІ, а також сайти організацій громадянського суспільства.
«Для держави було недостатньо закрити традиційні ЗМІ та телевізійні станції, придушити та повністю ліквідувати друковані ЗМІ, закрити десятки сотень радіостанцій по всій території – тепер вона націлена на цифрові медіа та блокує їх», – сказав Йогер Контрерас, один із авторів звіту.
Також у країні зростає нерівність у доступі до інтернету, наголошується у звіті.
«Цифровий розрив у Венесуелі продовжує збільшуватися, і це частково пов’язано з обмеженим прогресом в інфраструктурі. Незважаючи на те, що спостерігається зростання пропозиції послуг постачальниками, високі ціни, обмежене покриття у віддалених районах, перебої з електроенергією, а економічна криза роблять загальний доступ до цього права, яке має вирішальне значення для реалізації інших прав, все більш недосяжним для громадян”, – йдеться у звіті.
Про це Інформує своїх читачів видання UA-Obozrevatel.