На тлі світового падіння котирувань на біржах ціна на нафту різко пішла вниз. Барель Brent з минулого року не такий дешевий, як зараз. Ф’ючерси впали з $80 до $75 і падіння триває.
У звичайні часи крах на світових біржах не міг викликати у мене хороших емоцій, але зараз я навіть відчуваю певний оптимізм.
Швидше за все, зараз світова економіка почне охолоджуватися, не виключена навіть рецесія. Це означає, що ціни на сировинні товари (насамперед на нафту, але не тільки) за тривалий час впадуть до найнижчих значень.
Відповідно, Росія залишиться без значної частки своїх доходів.
Кризи такого роду, як правило, найсильніше б’ють по країнах, що розвиваються, з перехідною економікою. Азія також зараз падає особливо швидко. Відповідно, цілком логічно очікувати загострення проблем та прискорення розвитку кризи в Китаї. Фондові індекси там вже пішли вниз. В Індії ситуація така ж – невизначеність і обвал фондових індексів.
Таким чином, основні покупці російської нафти стикаються з особливо складними економічними труднощами. Охолодження світової економіки призведе до різкого скорочення їх споживання нафти.
Для Росії це класична ситуація “чорного лебедя”. Звідки не візьмись, з’явилася ця криза, обвал цін на нафту, а на горизонті – гостра нестача грошей.
Я багато разів говорив, що російська економіка (в її нинішньому вигляді) не переживе 2025 року. У зв’язку з настанням азіатської кризи, яка може стати світовою, я тільки зміцнюю цю впевненість.
До речі, пам’ятаєте, як гонка озброєнь, колоніальна війна і падіння цін на нафту в середині 1980-х призвели до розпаду СРСР?
Зараз планується те ж саме.
Іван Яковина, Фейсбук
Про це Пише видання UA-Obozrevatel.