Пов’язана з російською владою мережа дезінформації «Матрьошка» опублікувала в мережі X (колишній Twitter) з осені понад сотню постів із фейковими фото та відео про Олімпійські ігри в Парижі. Це більше, ніж про будь-яку іншу тему з вересня минулого року, свідчить аналіз проекту «Блокувальник ботів». Тим часом фейковий ролик Little Big, який розповсюджувався іншою мережею дезінформації «Двійник», з пародією Олімпіади отримав 4,9 млн ретвітів, що дозволило йому встановити абсолютний рекорд з денного охоплення для цієї ботоферми.
З осені боти «Матрьошки» опублікували не менше 128 твітів з фейковими фото та відео про Олімпіаду. Ці публікації отримали понад 4 млн. переглядів. За оцінкою «Блокувальника ботів», усі твіти кампанії набрали дуже мало переглядів — від кількох десятків до кількох сотень кожен. Проте частини публікацій накрутили вищі перегляди, повідомив «Блокувальник ботів». У деяких твітів, переважно присвячених небезпеці терактів, кількість переглядів за рахунок накруток досягла 300-500 тисяч.
За місяць до ігор Олімпіада в Парижі стала основним пріоритетом «Матрьошки» і залишається ним досі (приблизно 80% усіх твітів). Боти публікують, в середньому, по чотири відео на день кілька разів на тиждень.
Боти розповідали про «підготовку терактів», про знайдену «в катакомбах Парижа схованку зі зброєю» та небувале «зростання злочинності». Твіт із роликом про те, що перед іграми служби безпеки нібито не перевірили міські підвали, набрав 507 тисяч переглядів. 397 тисяч разів переглянули пост із роликом про те, що паризькі медики у вихідні дні виїжджають із міста через страх за своє життя. До одного з твітів «Матрьошки» було прикріплено нібито випущену паризькою поліцією «карту злочинності в місті».
Чимало опублікованих роликів було присвячено антисанітарії. Боти писали про скидання хімікатів до Сени, а також про «епідемію заражень крові» через велику кількість клопів у Парижі. Пост із роликом про те, що в Сені вода брудніша, ніж в індійській річці Ганг зібрав 228 тисяч переглядів.
Вже після відкриття ігор кремліботу опублікували ролики про те, що спонсори змагань нібито розривають контракти з організаторами Олімпіади. Боти також розповідали, що вболівальників на трибунах «домальовуватимуть» нейромережі, бо після церемонії відкриття глядачі почали «масово здавати квитки».
У деяких відео Всесвітнє антидопінгове агентство звинувачувалося у замовчуванні результатів допінг-проб українських спортсменів. У ще одному ролику повідомлялося, що Ізраїль готує криваву провокацію під час ігор.
Присвячена Олімпіаді бот-кампанія дозволила досягти рекордних показників та мережі «Двійник». Фейковий ролик Little Big, який активно поширювали у два останні дні перед початком ігор, зібрав 17,2 млн переглядів та 4,9 млн ретвітів. За денним охопленням ця кампанія перевершила кампанії, запущені ботами після теракту в «Крокус Сіті Холлі», до виборів президента в США та Ігор Майбутнього в Казані. За загальним числом ретвітів більше було лише у кампанії, присвяченій теракту у «Крокус Сіті Холлі», яка набрала 7,1 млн ретвітів.
Обидві мережі кремліботів спрямовані на західну аудиторію. «Матрьошка» працює так: один бот публікує в соцмережі X фейкове фото або відео, а інші залишають посилання на них з проханням до журналістів перевірити їхню достовірність, таким чином поширюючи їх (докладніше — тут). Боти «Матрьошки» зазвичай використовуються для поширення на світову аудиторію того, що вже отримало охоплення в Росії, пояснював «Агентству» «Блокувальник ботів».
Боти мережі «Двійник» зазвичай розповсюджують у соцмережах посилання на сайти, які копіюють відомі ресурси новин. Однак іноді «Двійник» займається просуванням створених російською пропагандою відеороликів і зображень.
Наскільки небезпечною може бути кампанія з дезінформації, показали події у Великій Британії. Там фейкова новина пов’язаного з Росією ресурсу привела до антимігрантських погромів у кількох містах.
Джерело: “Агентство”