Отримано понад 1000 скарг: Було перевірено 100% українських ВЛК та виявлено багато проблем.

Отримано понад 1000 скарг: Було перевірено 100% українських ВЛК та виявлено багато проблем.

З початку цього року до Офісу Омбудсмена надійшло понад 1 000 скарг на роботу ВЛК. Від початку року Офіс омбудсмена отримав понад 1000 скарг на роботу ВЛК. Перевіряли як комісії при ТЦК та СП так і ВЛК, які діють при цивільних лікувальних закладах.

Офіс омбудсмена України відреагував на скарги громадян та проінспектував 100% ВЛК по всій країні. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у телеграмі.

За словами уповноваженого, цього року до його офісу надійшло 1093 скарги від громадян на роботу військово-лікарських комісій.

“У серпні ми відзначили позитивні зміни порівняно з минулим роком, але ми також виявили, що військово-лікарські комісії організовані неналежним чином і що під час проходження військово-лікарських комісій мають місце серйозні порушення прав, які впливають на морально-психологічний стан військовозобов’язаних”, – сказав Лубінець.

Лубінець зазначив, що перевірки ВЛК проводилися за двома напрямками: військові комісії у госпітальних гарнізонах та цивільні медичні заклади.

Перевірки проводилися у всіх областях, включаючи прифронтову, і охопили 100% закладів.

Проблеми в роботі ТЦК, виявлені Офісом Омбудсмена

За результатами моніторингу Комісія відзначила низку проблем, пов’язаних з дотриманням прав людини.

▪️ Відсутність єдиного реєстру військовозобов’язаних та відсутність інформації про їхню медичну історію,

▪️ Формальність у процесі проходження ВЛК (“Скарги, не скарги або позитивно!”),,

▪️ Елементи корупції,

▪️ Недотримання електронної черги,

▪️ Недотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 343 від 18 квітня 2023 року щодо участі приватних медичних закладів у проведенні медичних оглядів тощо.

Дмитро Лубінець повідомив, що Офіс Омбудсмена розпочне створення робочої групи за участі всіх відповідальних державних органів для розробки правил проведення медичних оглядів перед прийняттям на роботу.

Зокрема, важливо зробити наступне

Використання електронних систем охорони здоров’я при роботі з військовослужбовцями, які підлягають ВЛК;

Переглянути розмір плати, що стягується комісією ВЛК за проведення медичних оглядів;

Підготовка або навчання цивільних фахівців щодо роботи ВЛК;

Забезпечення належного рівня приміщень для проведення ВЛК з урахуванням доступності та безбар’єрності; та інші.

Секретаріат продовжуватиме приймати та розглядати скарги цивільних осіб з метою недопущення порушення прав військовослужбовців.

Нагадаємо, що під час бойових дій чоловіки за повісткою зобов’язані з’явитися до місцевої ТЦК, надати свої персональні дані та отримати ВЛК. Ця процедура спрямована на визначення їхньої придатності до військової служби. Так, з квітня 2023 року кількість ВЛК у гарнізонах збільшилася на понад 50%, а також створено електронну чергу до ВЛК.