На офіційному ресурсі Сил Спеціальних Операцій Збройних Сил України було оприлюднено відеозапис руйнування російської 220-мм РСЗВ “Ураган-1” та ЗРК “Бук-М3”, що її супроводжував.
Особливу увагу привертає саме “Ураган-1”, оскільки це доволі рідкісна установка, за період бойових дій знищено лише декілька екземплярів.
Початок надходження до російської армії вона отримала лише у 2023 році. Єдина помітна відмінність від стандартного “Урагану” полягає у новому шасі. Замість застарілого ЗІЛ-135ЛМ у 9П140 “Ураган”, “Ураган-1” отримав шасі БАЗ-69092. Шасі обладнано захищеною кабіною, яка має покращити безпеку екіпажу та захистити його від осколків та вольфрамових куль з бойової частини керованої ракети M30A1.
На аналогічному шасі також базуються новітні російські САУ 2С43 “Мальва” та САУ 2С44 “Гіацинт-К”, інтенсивне виробництво яких розпочалося лише цього року. Вогнева система калібру 220-мм та система націлювання в “Урагані-1” залишилася старою та не була модифікована.
Таким чином, для її націлювання досі необхідно розгортати компас, що значно збільшує час переходу в бойове положення порівняно з сучасними РСЗВ “Ураган-М1” або “Торнадо-Г”. Також поки що відсутня можливість ведення вогню керованими снарядами.
Слід підкреслити, що, ймовірно, у фрагменті відео зі знищенням “Урагану-1” присутнє з’єднання двох окремих відео з ураженням “Урагану-1”. На це вказує те, що на кадрах з FPV-дрона він наближається до об’єкта по відносно горизонтальній траєкторії та мав би влучити безпосередньо під пускову установку.
Однак на кадрах з розвідувального апарату він наближається до цілі по вертикальній траєкторії та потрапляє в землю на певній відстані від об’єкта. А також має значну вибухову силу, що не характерна для FPV-дронів.
Зважаючи на зазначені обставини, цілком можливо, що на записах з розвідувального літального апарату було знищено реактивну систему залпового вогню не за допомогою безпілотника першої особи, а керованою ракетою M30A1, яка містить близько 182 тисяч вольфрамових елементів, що застосовується американською РСЗВ M142 HIMARS.
Варто відзначити, що попередньо опубліковане відео знищення установки “Ураган-1” вже з’являлося в мережі. Раніше її помилково визначили як північнокорейську РСЗВ KN-09, а згодом – як РСЗВ M1991.