Меркурій, ближчий сусід нашого Сонця, завжди був відомий як невеликий безжиттєвий шар, покритий кратерами і графітовими плямами, що постійно піддається впливу сонячного вітру. Але останні дослідження китайських і бельгійських вчених показали, що під цією поверхнею можуть скриватися алмази! 💍
Алмази на Меркурії? 😲
За допомогою даних космічного апарату NASA MESSENGER, дослідники розповіли, що ділянка мантії планети, яка раніше вважалася графітовою, може на самому місці представляти собою алмазний шар завтовшки 16 км!
Наші розрахунки показують, що при новому оцінці тиску на кордоні мантії і ядра, і враховуючи, що Меркурій багатий вуглеродом, вуглеродовмісним мінералом, який повинен утворюватися на кордоні мантії і ядра — це алмаз, а не графіт.
— Олів’є Намур, один із авторів дослідження і доцент Католицького університету Лёвена
Експерименти і моделювання 🔬
Команда провела експеримент, стиснувши синтетичний аналог мантії Меркурія в пресі великого об’єму для імітації тиску і температури в надрах планети. Їх моделювання показує, що в ранній історії Меркурія метал його тоді ще рідкого ядра поступово кристалізувався. За мірою кристалізації вуглерод, присутній в ядрі, концентрувався в неокристалізованому розплавленому металі, поки в цій мірі зменшується “жидкість”, не вдалося розчинити більше вуглероду. Алмаз утворився зі сжатого, нерозчинного вуглерода і, будучи менш щільним, чим метал, сплив угору, поступово утворюючи багатокілометровий шар алмазів на кордоні між ядром і мантією Меркурія.
Моделі і перспективи 📈
Моделі команди показують, що алмазний шар з часом росте. Сьогодні, якщо розрахунки дослідження вірні, алмазний шар Меркурія становить не менше 16 км.
Це хороше спогад про те, що алмази, на самому ділі, набагато більші — і абсурдно високі ціни сформовані завдяки штучному дефіциту з боку алмазодобувних компаній. Те ж штучні алмази нічим не відрізняються від природних, при цьому стоять у десять разів дешевше. 💸
Меркурій — це не тільки безжиттєва планета, яка покрита кратерами і графітовими плямами. Він може бути багатим на алмази, які сховані під поверхнею.
— Олів’є Намур, один із авторів дослідження і доцент Католицького університету Лёвена
На жаль, немає жодних планів щодо добування алмазів з Меркурія. Але це цікава історія, яка показує, що навіть у найбільш неймовірних місцях можуть бути приховані справжні скарби. 🏆