Протягом року, що передував атаці на Ізраїль 7 жовтня, три терористичні угруповання – ХАМАС, “Палестинський ісламський джихад” і “Хізбалла” – отримували великі суми через криптовалюти, показало розслідування WSJ.
Провідна аналітична група Elliptic, яка досліджує криптовалюти, з’ясувала, що з серпня 2021 року по червень цього року на гаманці, які ізраїльська влада вважає пов’язаними з «Ісламським джихадом», надійшло до 93 млн доларів у криптовалюті. А гаманці, пов’язані з ХАМАСом, за аналогічний період отримали близько 41 млн. доларів, згідно з дослідженням іншої криптоаналітичної компанії BitOK з Тель-Авіва.
Усі три угруповання внесені урядом США до списку іноземних терористичних організацій та перебувають під санкціями міністерства фінансів США. Це обмежує їхній доступ до міжнародної банківської системи. Будь-хто, хто буде викритий в операціях з цими організаціями, ризикує зазнати кримінального переслідування і сам стати об’єктом санкцій.
Дуже популярна серед бойовиків криптовалютна біржа Garantex, що базується у Росії. На це вказали окреме розслідування WSJ. Згідно з аналізом, «Ісламський джихад» отримав частину цих 93 млн доларів саме через Garantex.
Біржа Garantex включена до «чорного списку» США, який обмежує операції з організаціями, які під санкціями. Високопоставлений представник казначейства повідомив The Wall Street Journal, що міністерство уважно стежить за компанією Garantex і працює з партнерами та союзниками над тим, щоб закрити цей платіжний канал.
За даними казначейства США, Garantex вже давно користується популярністю серед злочинних угруповань, які прагнуть відмити незаконні кошти. Біржа не вимагала від клієнтів, які вносять готівку, жодної інформації чи ідентифікації, тому злочинці могли спокійно конвертувати свої доходи у криптовалюту та виводити їх в іншій валюті. Хакери, наркоторговці та інші злочинні угруповання перевели через Garantex понад 100 млн доларів, повідомило торік казначейство.
Невідомо, чи були отримані кошти безпосередньо використані для фінансування нападу 7 жовтня, а також скільки криптовалюти вилучено з гаманців ізраїльською владою? На думку дослідників, найімовірніше, вилучено лише невеликий відсоток від загального обсягу коштів, які проходили через ці гаманці.
Криптовалюти дозволяють користувачам обходити банки, миттєво переводячи токени між цифровими гаманцями, які зазвичай зберігаються на криптовалютній біржі. Минулого року міністерство фінансів США у своїй доповіді заявляло, що прогалини у системі контролю за такими біржами можуть дозволити терористичним угрупованням використовувати їх у своїх цілях. Мінфін нагадав, що «Ісламська держава» та «Аль-Каїда» теж отримували пожертвування у криптовалютах.
Ізраїль провів у червні операцію з вилучення криптовалют, що належать «Хізбаллі». Після цього ізраїльське Національне бюро боротьби з фінансуванням тероризму вимагало накласти арешт на всі криптовалюти, що зберігаються на 67 клієнтських рахунках найбільшої у світі криптовалютної біржі Binance, які, як вважається, пов’язані з терористичними угрупованнями.
Представник Binance заявив, що біржа активно співпрацює з правоохоронними органами, зокрема ізраїльськими. «Протягом останніх кількох днів наша команда працювала цілодобово, щоб підтримати зусилля», – сказав він.
Минулого тижня ізраїльська поліція заявила, що за сприяння Binance заморозила криптовалютні рахунки, які використовували ХАМАС для збору пожертвувань у соціальних мережах».
Дослідники, які вивчають фінансування ХАМАС, кажуть, що криптовалюти — лише один із багатьох інструментів, які використовуються угрупуванням для збирання коштів. Готівку до Гази з Єгипту теж перевозять. Але переклади в крипті набагато зручніші. США стверджують, що основним спонсором цього угрупування вже давно є Іран, і за їхніми оцінками регулярне фінансування з Тегерану становить близько 100 млн. доларів на рік.
ХАМАС публічно намагається збирати кошти в криптовалюті принаймні з 2019 року, коли «Бригади Аль-Кассама» почали просити прихильників на своєму Telegram-каналі жертвувати їм біткоїни. «Реальність джихаду – це витрати сил та енергії, а гроші – основа війни», – написало угруповання у своєму повідомленні, додавши адресу гаманця, на який у тому ж році надійшло близько 30 тисяч доларів, у біткоїнах.
ХАМАС перестав публікувати адреси своїх пожертв, щоб захистити анонімність донорів, після того, як ізраїльські та американські слідчі відстежили транзакції на блокчейні – публічних бухгалтерських книгах, у яких зібрані дані про всі операції з цифровими валютами. За словами Арі Редборда, колишнього високопоставленого співробітника казначейства США, який нині очолює відділ глобальної політики в TRM Labs, відтоді ХАМАС звернувся до платіжних систем, які допомагають приховати його справжній криптовалютний гаманець. І вставляє посилання на них у сторінки своїх сайтів, на яких ведеться збір пожертвувань.
Як випливає з ухвал про конфіскацію ізраїльського уряду, ХАМАС і «Палестинський джихад» вже накопичили мільйони доларів у криптовалюті.
Аналіз, проведений компанією Elliptic, показав, що ці угруповання не лише збирали кошти за допомогою криптовалюту, а й використовували їх для переміщення коштів усередині своїх організацій. Так, «Ісламський джихад» з 2021 року переслав «Хізбаллі» понад 12 млн доларів у криптовалюті.
Для транзакцій вони здебільшого використовували стейблкоїн Tether, який прив’язаний до долара США, що дозволяє уникнути волатильності, характерної для інших токенів. Відповідаючи на питання щодо використання свого токена, компанія Tether заявила, що тісно співпрацює з правоохоронними органами по всьому світу для обмеження незаконної діяльності.