Влада в Росії має намір запровадити єдиний тариф за обслуговування та поточний ремонт ліфтів у житлових будинках, на чому керуючі компанії заощаджують і тому укладають контракти з підрядниками за мінімальними цінами.
Про це розповів «Комерсанту» гендиректор Російського ліфтового об'єднання Петро Харламов.
За його словами, через низьку плату «проблематично забезпечити якісне та своєчасне обслуговування ліфтів», а це, у свою чергу, призводить до частих аварій. За даними Національного ліфтового союзу, у 2018–2022 роках при аваріях у ліфтах по всій Росії постраждали понад 129 людей.
Наразі ініціатива проходить регламентні процедури у Мінбуді та Мінпромторгу. Зокрема, питання про запровадження в Росії норми витрат та цінових показників за договорами техобслуговування та поточного ремонту ліфтів, а також єдиних стандартів техзавдань на виконання таких робіт обговорювалося на засіданні робочої групи у Мінбуді 20 березня.
Керуючі компанії справді обирають підрядників для обслуговування ліфтів, виходячи з низької ціни, підтвердив віце-президент асоціації «Нова якість» Олег Малахов. За його словами, керівники прагнуть заробити на різниці між ціною обслуговування ліфтового обладнання у структурі плати за житлове приміщення та вартістю відповідних послуг за договором з підрядною організацією.
Платежі за утримання та поточний ремонт, з яких оплачуються послуги ліфтових підрядників, роками не підвищуються, каже президент Асоціації компаній, що обслуговують нерухомість, Микита Чулочников. Через постійне зростання вартості сукупного платежу за ЖКГ власники квартир прагнуть на загальних зборах заблокувати зростання тарифів обслуговуючих компаній, а інфляція та зростання заборгованості громадян з'їдають весь прибуток КК, пояснив Чулочников.
Але привести обслуговування ліфтів до єдиного тарифу може бути складно, оскільки вартість обслуговування залежить від того, який ліфт встановлений, скільки поверхів у будинку та чи є на ринку доступні комплектуючі, каже заступник гендиректора КК «Аструм-Москва» Валентина Тугушева.
Раніше в Російському ліфтовому об'єднанні заявили, що в країні немає грошей на заміну близько 45 тис. ліфтів із 81,5 тис., які мали поміняти у 2025 році. При цьому загальна потреба в заміні обладнання, включаючи лікарні, поліклініки та інші соцзаклади, набагато більша і становить близько 100 тис. Загалом у країні налічується приблизно 550 тис. діючих ліфтів.