На парламентських виборах грузинам належить вирішити питання, чи має Грузія бути з РФ чи з Європою.
На майбутніх у жовтні парламентських виборах грузинським виборцям належить зробити екзистенційний вибір, вважає президент Грузії Саломе Зурабішвілі. Перед ними стоятиме чітке питання, чи має Грузія бути «з Європою чи з Росією, чи принаймні не з Європою», заявила вона в четвер, 18 квітня, в інтерв'ю DW.
Зурабішвілі підтвердила, що має намір накласти вето на законопроект про «іноземних агентів», який, як очікується, буде скасовано парламентом. Завадити планам парламентаріїв можуть лише протести громадян та їхня позиція, яку вони висловлять на жовтневих виборах, наголосила вона. «І це буде головним іспитом для населення, для Грузії та для її ухвалення в ЄС», – додала грузинський президент.
За словами Зурабішвілі, законопроект про «іноагенти» повторює аналогічний закон, ухвалений кілька років тому в Росії, і спрямований на обмеження свободи ЗМІ та діяльності міжнародних організацій, присутніх у Грузії з початку її історії як незалежна держава. Крім того, цей законопроект обмежує прогрес Грузії на шляху до демократії та загалом дотримання країни шляхом європейської та євроатлантичної інтеграції, підкреслила вона.
Водночас Зурабішвілі нагадала, що Тбілісі розраховує до кінця поточного року отримати можливість розпочати переговори щодо вступу до Євросоюзу. «Це дуже важливий крок, і не є сюрпризом, що Росія чинить тиск і перешкоджає цьому шляху. Саме тому ми ставимо питання про російський вплив у цьому питанні», – зазначила вона.
На початку квітня правляча партія «Грузинська мрія» оголосила про намір знову винести на голосування змінений варіант законопроекту, відкликаний рік тому після масових протестів у Тбілісі за участю десятків тисяч людей. Законопроект “Про прозорість іноземного впливу” є аналогом російського закону про “іноагенти” і 17 квітня був прийнятий у першому читанні.
Він передбачає, що організації, які отримують щонайменше 20 відсотків свого фінансування з-за кордону, мають реєструватися в органах влади. Якщо в первісному варіанті закону такі організації мали класифікуватися як «іноземні агенти», то в нинішньому проекті йдеться про «організації, що становлять інтереси іноземної держави». Ухилення від реєстрації спричиняє штраф у розмірі 25 000 ларі (близько 9 тис. євро), можливі й повторні штрафні санкції.
Грузинська опозиція різко критикує законопроект, звинувачуючи правлячу партію у роботі на Росію. У Тбілісі розпочалися масові протести противників нової норми. Для розгону масової акції протесту 16 квітня біля будівлі парламенту спецназ застосував сльозогінний газ, також повідомлялося про побиття протестувальників силовиками. 11 людей було затримано. Протести продовжились і після розгону демонстрантів. Спірний законопроект також різко критикують країни ЄС та США. Ухвалення закону про «іноземних агентів» віддалить Грузію від вступу до Євросоюзу, наголосив голова Європейської ради Шарль Мішель.
Про це повідомляє видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97