Низка країн наполягає на негайному вирішенні проблеми.
Євросоюз почав готувати 14-й пакет санкцій проти Росії, і його важливими положеннями мають стати заходи проти енергоресурсів. Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстром перед зустріччю з колегами оприлюднив два положення – заборона на імпорт ЗПГ та заходи проти тіньового флоту, який вивозить нафту в порушення цінової стелі. The Moscow Times.
Закупівлі російського ЗПГ країнами ЄС зросли минулого року до рекордного рівня – щоправда, обвал у трубопровідних постачаннях вони компенсували лише частково. А ось нафта з минулого літа вивозиться за ціною дорожчою за встановлене західними країнами обмеження в $60 за барель (лише в грудні ціна Urals поверталася до стелі).
Тому Більстрьом назвав прийняття 14-го пакету санкцій «однієї з найважливіших речей» (цитата з Reuters).
Ми подбаємо про те, щоб увімкнути [в него] заборона імпорту зрідженого газу, і навіть заходи щодо обмеження російського тіньового флоту.
Минулого року ЄС закупив у Росії, за даними Kpler, 15,5 млн тонн ЗПГ (22 млрд кубометрів) – майже на 40% більше, ніж у довоєнному 2021 р. Цього року, за даними S&P Global на 9 квітня 2024 року, постачання становило 4,89 млн тонн: це понад 16% від сукупного імпорту ЗПГ, тоді як за перші чотири місяці 2023 р. частка російського газу перебувала на рівні 12,74%.
Основними покупцями є країни з великими потужностями для прийому та регазифікації ЗПГ – Іспанія, Франція та Бельгія: частка російського газу в їхньому сукупному імпорті ЗПГ склала цього року 32%, 49% та 27% відповідно.
Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон неодноразово заявляла, що постачання російського ЗПГ необхідно припинити. Але питання про запровадження санкцій проти нього в ЄС визначається демократичним шляхом, сказала вона у березні: «Потрібна одностайність. Усі мають підтримати ці пропозиції. Тому санкції проти російського газу в нас досі не запроваджено. Вони повинні давати чіткий сигнал тим, хто на них заслуговує, і завдавати їх економіці більших збитків, ніж нашим».
Тому скорочувати закупівлі російського ЗПГ потрібно поступово, заявив у п'ятницю в доповіді енергетичний регулятор Євросоюзу ACER, оскільки після закінчення 2024 р. трубопровідні поставки впадуть: Україна не збирається продовжувати з «Газпромом» контракт на транзит нафти, внаслідок чого для прокачування газу з Росії до Європи залишиться тільки одна гілка з п'яти, що колись були – через Туреччину.
Водночас, зазначив ACER, нинішній рік, мабуть, стане піковим для попиту на газ у зв'язку з прискореним переходом ЄС на відновлювані джерела. Якщо мети щодо їх введення в експлуатацію будуть повністю досягнуті, «до 2030 року вдасться скоротити попит трохи більш ніж на 200 млрд. кубометрів порівняно з 2019 р.». Для порівняння: у 2021 р. Росія експортувала до ЄС понад 150 млрд. кубометрів.
Ряд членів союзу, включаючи Швецію, Фінляндію та країни Балтії, наполягають на негайному ембарго на імпорт російського ЗПГ, розповіли дипломати ЄС.
Однак «якщо Європа досі імпортує ЗПГ із Росії, то це тому, що він їй потрібен», сказав S&P Global Commodity Insights французький газовий трейдер: «Оскільки інший наш головний постачальник, Норвегія, працює з повним завантаженням, буде складно повністю зупинити постачання російського ЗПГ. [Энергетический] криза ще повністю не подолана». Іспанія не може зупинити закупівлі за двосторонніми контрактами без втручання уряду, «а він заявив, що не втручатиметься в договірні відносини між двома приватними компаніями», додає Девід Льюїс, аналітик із ЗПГ S&P Global.
Водночас Європа завершила останній опалювальний сезон із рекордними запасами газу, і зараз вони становлять, за даними Gas Infrastructure Europe, 62,1%. За торішніх темпів закачування газу до сховищ вони будуть заповнені на необхідні 90% вже до початку серпня, а не до 1 листопада, як потрібно. Додаткові запаси можна сформувати в Україні, яка пропонує компаніям ЄС третину своїх величезних підземних сховищ на заході.
Якщо імпорт російського ЗПГ буде повністю припинено, ЄС зможе забезпечити себе постачаннями зі США та Катару, а також з інших країн, сказали S&P Global Commodity Insights учасники європейського газового ринку. Так, у Франції США та Катар залишаться основними постачальниками, можна також чекати збільшення закупівель у Туркменістану та деяких збільшувальних обсягів постачальників ЗПГ в Африці. Головними імпортерами Іспанії будуть США та Африка, додає Льюїс.
Щоб полегшити країнам процес відмови від російського газу, Європарламент 11 квітня ухвалив закон, який дозволяє їм окремо блокувати імпорт, забороняючи російським компаніям резервувати потужності у їхній інфраструктурі для свого ЗПГ.
Цього року частка США у постачанні Європи зрідженим газом становить 51%, Росії – 16%, Алжиру – 10%, Катару – 8%, Нігерії – 4%.
Про це Інформує своїх читачів видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97