Глава ГУР зробив інтригуючу заяву.
У ніч із 18 на 19 квітня зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил України разом із Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України вперше за час повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ на територію України знищили далекий стратегічний бомбардувальник Ту-22М3, який є носієм крилатих ракет типу Х-2.
«Фокус» зібрав всю інформацію про цей унікальний випадок.
О 7:23 російське видання Baza оприлюднило фотографії збитого літака та повідомило, що у Ставропольському краї на території Червоногвардійського округу на землю під час польоту впав літак ВПС Росії. Вранці Baza послалася на слова голови цього регіону Володимира Володимирова, який заявив, що льотчики катапультувалися.
Видання спочатку не уточнило, який саме літак було збито, проте о 7:45 опублікувало відео падіння літака, а також додаткову інформацію про інцидент.
«Літак Ту22М3 впав недалеко від хутора Богомолів Ставропольського краю. На борту літака, що впав, знаходилося четверо льотчиків», — написала Baza.
Міноборони РФ підтвердило, що на Ставропілля впав стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. У російському відомстві уточнили, що він повертався з бойового завдання, а причиною падіння вказали технічну несправність повітряного судна.
Однак близько 9-ї ранку власні джерела Фокусу в спецслужбах повідомили, що стратегічний бомбардувальник Ту-22М3 атакували із ЗРК С-200 за 300 км від кордону України.
Це перший літак стратегічної авіації, який вдалося знищити Україні під час польоту. Він завдав ударів по Україні», – розповів співрозмовник «Фокусу».
Командувач Повітряних сил України Микола Олещук підтвердив знищення російського стратегічного бомбардувальника Ту-22М3. За його словами, ліквідація літака відбулася у взаємодії із Головним управлінням розвідки.
Також командувач розповів, що вперше ЗСУ вдалося збити крилаті ракети Х-22.
Російські ЗМІ почали публікувати інші відео авіакатастрофи, а губернатор регіону Володимир Володимиров розповів, що один із членів екіпажу загинув,
Ближче до 11-ї ранку представник Повітряних сил Ілля Євлаш заявив, що збивання російського бомбардувальника Ту-22М3 за 300 км від кордону з Україною є помстою за атаку на українські міста.
За його словами, сьогоднішнє збиття є першим випадком, коли Повітряні сили разом із Головним управлінням розвідки МОУ та іншими структурами сил оборони змогли знищити літак Ту-22М3 стратегічної авіації. Крім того, також вперше було збито дві надзвукові крилаті ракети Х-22, які випустив цей літак.
Що відомо про Літак Ту-22М3
Ту-22М — радянський дальній надзвуковий бомбардувальник-ракетоносець із геометрією крила, що змінюється. Призначений для ураження морських та наземних цілей крилатими ракетами, авіаційними бомбами, зокрема ядерними боєголовками.
Перший політ Ту-22М3 здійснив 20 червня 1977 року.
Вартість літака Ту-22М3 – близько 300 млн доларів. У серійне виробництво його запустили з 1978 року на Казанському авіазаводі імені Горбунова. Припинили будувати літаки цього класу 1993 року. Загалом було збудовано 268 бомбардувальників.
Достеменно невідомо, скільки справних Ту-22М3 знаходиться на озброєнні ЗС РФ, але вони базуються на аеродромах Оленья, Шайківка, Біла та Дягілєво.
Основне озброєння бомбардувальника – протикорабельна гіперзвукова крилата ракета Х-22Н з полегшеною фугасно-кумулятивною боєголовкою, здатною зробити пробоїну в кораблі 22 кв.м і глибиною 12 метрів.
Водночас у ГУР показали, як готувалися до ліквідації бомбардувальника Ту-22М3.
Пізніше «Фокус» опублікував матеріал, у якому докладно розповів, як вдалося збити літак. Зокрема, джерела повідомили, що операцію готували більше тижня, чекаючи на зручний момент для поразки бомбардувальника. Після вдалого удару інший літак, що летів за Ту-22М3, вимушено розвернувся.
«Далекобійна ракета С-200 показала свою роботу. Те, що збили вже два дорогі та функціональні російські літаки — серйозне досягнення підрозділів українських ППО. Треба і в інших місцях застосовувати С-200, адже ефект несподіванки чудово працює», — розповів «Фокусу» колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.
Ближче до вечора з'явилася офіційна реакція керівника ГУР МО Кирила Буданова, який заявив, що цього разу Україна застосувала те, що зробила з нуля із старих складових.
«Дещо модернізували. Інженери добре попрацювали, повірте», – зазначив Буданов.
Засоби поразки глава розвідки не назвав, проте він зазначив, що Ту-22М3 було збито тими самими засобами, якими було знищено у повітрі А-50.
Станом на 20 квітня 2024 року відомо, що один із трьох знайдених льотчиків загинув. Четвертого льотчика продовжують шукати. Принаймні так повідомляє російська влада. Проте, за словами наукового співробітника полтавського Музею важкої бомбардувальної авіації Геннадія Дерикаптана, літаком стоїть катапультне крісло КТ-1М, яке розроблене конструкторським бюро «Туполєв» і вважається не дуже надійним.
«При катапультуванні при ударі може статися компресійний перелом хребта. Там складна система, багато витяжних парашутів, що стабілізують…», – сказав експерт.
Дерикаптан сказав, що навіть якщо пілоти, які катапультувались, вижили, то не факт, що зможуть знову літати.
Про це Пише портал UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97