Заморожені російські активи можуть стати козирем у переговорах між новообраним президентом США Дональдом Трампом та російським диктатором Володимиром Путіним щодо припинення війни в Україні, йдеться у статті оглядача Агентство Reuters Хьюго Діксон.
У матеріалі вказується, що якщо Європа дасть Україні $300 млрд заморожених активів РФ, це дасть змогу вести війну та утримувати лінію фронту ще три роки або укласти “вигіднішу” угоду з Путіним.
Аналітик вважає, що заморожені активи РФ можуть стати одним із способів тиску на Путіна. Трамп може переконати диктатора у рішучій підтримці України та виконати свою обіцянку припинити війну, одночасно надіславши попередження Китаю.
Сума у $300 млрд може переконати Путіна у тому, що Україна здатна вистояти війну на виснаження.
Теоретично європейські країни могли б дати Україні $300 млрд, розпорошивши їх на три роки, що еквівалентно лише 0,4% сукупної економіки ЄС та Великої Британії, пише Reuters. Однак це приблизно вдвічі більше, ніж зараз надає Європа, і в умовах збільшення витрат на власну оборону країнам блоку буде складно виписати такий чек.
Однією з альтернатив є мобілізація активів російського центробанку, які західні країни заморозили у 2022 році. Більша її частина, близько €210 млрд, припадає на ЄС. Але багато чиновників все ще виступають проти конфіскації цього майна, в тому числі і влада Німеччини.
Агентство Reuters вважає, що більш надійною альтернативою конфіскації з юридичної точки зору був би так званий репараційний кредит. За цією схемою G7 позичить Україні $300 млрд. Натомість Київ зобов’язується вручити Москві репарації за військові дії. Якщо Кремль відмовиться платити, то країни G7 успадкують позов проти Росії та зарахують його за рахунок заморожених активів.
Якщо Європа виділить гроші, Трампу доведеться вирішити, чи зможе він укласти вигідну угоду з Путіним. Сама лінія фронту навряд чи сильно зміниться. Ключовим питанням на переговорах, ймовірно, стануть гарантії безпеки, які Україна отримає після припинення вогню.
Київ хоче членства в оборонному альянсі НАТО, але Кремль не потерпить наближення військ Альянсу на свою територію, повідомили Reuters п’ять джерел, знайомих з планами Кремля.
Водночас припинення вогню з надійними гарантіями безпеки дозволило б близько 80% України, яка наразі не окупована Росією, стати вільною та суверенною, вважає аналітик. Зрештою, країна може вступити до ЄС і відновити свою економіку. Водночас погана угода, яка зробить Україну беззахисною та бідною у сфері впливу Москви. Першу світ розглядатиме як часткову поразку Путіна, а другу – як “перемогу”, йдеться у матеріалі.
Про це Пише ресурс ЮА Обозрєватель.