Референдум у Молдові щодо членства в ЄС був на межі провалу, але більшість виборців ледве підтримали конституційні зміни.
Як NewsweekХоча експерти назвали референдум «поразкою Росії», Кремль навряд чи припинить спроби використати свій вплив у Молдові як під час процесу вступу до ЄС, так і в разі успіху після нього.
“Уряди країн-членів ЄС з більш дружніми зв’язками з Кремлем, таких як Угорщина та Словаччина, намагалися перешкодити ЄС ухвалювати рішення щодо російських санкцій та військової та фінансової підтримки України. Майбутній проросійський уряд Молдови, яка стане повноправним членом ЄС, може разом зі своїми євродепутатами аналогічним чином спробувати вплинути на політику ЄС щодо російських санкцій, імпорту енергоносіїв та безпеки”, – сказав Джеремі Холт, експерт консалтингової компанії з геополітичних та кіберризиків S-RM.
Водночас експерт зазначає, що одним із ключових питань, яке ЄС захоче вирішити до вступу Молдови, є проблема Придністров’я.
“З огляду на посилення активних заходів Росії по всій Європі, ЄС, ймовірно, серйозно розглядатиме ризики безпеки під час майбутнього процесу вступу, а питання статусу Придністров’я є значною перешкодою в переговорах про вступ”, – сказав Холт.
Він зазначив, що не кожне “ні” на референдумі було результатом російського впливу, і не всі громадяни Молдови підтримують членство в ЄС. Проросійські ЗМІ, громадські та політичні групи, а також бізнес, що належить Росії, процвітають у Придністров’ї та Гагаузії.
Водночас, як зазначила науковий співробітник Інституту Європейського університету Крістіна Ванберген, для Молдови вкрай важливо готуватися до парламентських виборів наступного року, оскільки Кремль «бачить у цьому свій останній шанс встановити контроль над регіоном».
Про це повідомляє портал UA-Obozrevatel.