Вже кілька днів поспіль в Україні жваво обговорюються кадрові рішення Трампа. Прискіпливо оцінюється ступінь проукраїнських чи антиукраїнських настроїв кожного представника майбутньої адміністрації Дональда Трампа. У цьому контексті спостерігається майже паніка через деякі рішення.
Я б не поспішав робити висновки про наслідки кадрових рішень Трампа. Ці рішення дуже еклектичні і неоднозначні. Це є відображенням як світогляду Трампа, так і суперечливої ситуації в Республіканській партії США. Слід враховувати, що зараз кадрові рішення Трампа є наслідком передвиборчої кампанії. Це і подяка конкретним людям за підтримку під час виборів, і підбір чиновників за принципом лояльності особисто до Трампа. А що буде далі – покаже практика. І майже напевно критерієм відбору було не ставлення окремих кандидатів на різні посади до України.
Ключове і останнє слово з багатьох питань, зокрема щодо України та завершення війни між Росією та Україною, буде за Трампом. Я б поки не робив висновків про те, як Марко Рубіо (майбутній держсекретар) або Майкл Фольц (майбутній радник Трампа з національної безпеки) будуть діяти на свої минулі голосування або заяви. Їхня позиція останнім часом коливається разом із Трампом. Важливо інше: майбутній держсекретар та помічник президента США з національної безпеки мають репутацію «яструбів», є прихильниками силового стримування опонентів США і точно не є проросійськими (але й не проукраїнськи налаштованими). У Росії, наприклад, сенатора Рубіо вважають русофобом. Це явно не найпроблемніші (і, можливо, найбільш збалансовані) призначення в новій адміністрації Трампа.
Кандидатура майбутнього міністра оборони (який зараз є журналістом телеканалу Fox) явно дивує. Я думаю, що кандидатури майбутнього міністра оборони США, майбутнього міністра юстиції та деяких інших можуть спровокувати конфлікт між цими людьми та їхньою відомчою глибинною державою. Але це внутрішня американська проблема.
Всім нинішнім призначенцям ще потрібно пройти «тестування» в процесі прийняття своїх кандидатур Сенатом, а головне – пройти перевірку практикою і вмінням «ладнати» з Трампом. Трамп ще не раз оновить свою адміністрацію.
Для мене найцікавіше – це подальша доля Маска. Чи буде він працювати в уряді, чи спробує вплинути на уряд як радник, близький до Трампа? Маска називали одним з керівників майбутнього Міністерства ефективності уряду (поряд з одіозним бізнесменом Рамасвамі). Але чому було названо двох кандидатів одночасно? Як вони будуть розподіляти між собою функції управління цим міністерством? І взагалі, як уживуться один з одним два гіперамбітних і зарозумілих людини з супер-его – Маск і Трамп? На мою думку, два таких «ведмедя» на одному гектарі не зможуть довго співіснувати.
Отже, до майбутньої адміністрації Трампа ще більше запитань, ніж відповідей. І 47-й президент США ще не раз здивує нас своїми кадровими рішеннями.
Володимир Фесенко, Фейсбук
Про це Інформує ресурс UA-Obozrevatel.