Висновки з баталій у Вашингтоні.
Весь світ і насамперед Україна стали свідками напруженої політичної інтриги в Палаті представників США щодо схвалення пакету військової допомоги Україні у розмірі понад $60 млрд.
Добре, що рішення Палати представників стало позитивним і швидко пройшло далі через Сенат і було підписано президентом Байденом.
Однак, давайте прагматично оцінювати ситуацію — рішення правильне, але питання: чи не пізно і чи це допоможе нашій перемозі?
За цей час Україна втратила не лише території та дорогоцінні людські життя, а й ініціативу у нашій боротьбі на фронті. Зупинити наступ агресора тепер буде набагато складніше, навіть із новою американською допомогою.
Не гроші воюють, а зброя. Тому ці фінансові ресурси мають зараз встигнути перетворитися на зброю і вчасно та безпечно доставлені українській армії.
Неможливість пробити своєчасне схвалення допомоги Україні у грудні 2023 року — січні 2024 року продемонструвало межі можливостей чинного президента Байдена та президента Зеленського, який, як пам'ятаємо, спеціально літав у США для просування допомоги. Тандем Байден-Зеленський не відіграв. Очевидно, першу скрипку у цьому питанні грав Трамп.
І схвалення пакета допомоги стало можливим не так через посилення позиції Байдена, як через коригування позиції з боку Трампа і відповідно спікера Джонсона.
Що вплинуло на позицію Трампа?
— несприятливі електоральні тенденції для Трампа — останні тижні американські соціологи показували негативні тенденції щодо його підтримки на президентських виборах;
– ескалація ситуації між Ізраїлем та Іраном, що спонукало республіканців прискорити вирішення питання посилення військової допомоги Ізраїлю;
— активні особисті контакти з Трампом «давніх друзів та добрих хлопців» Анджея Дуди, Девіда Кемерона, Бориса Джонсона, які змогли знайти правильний ключик;
— невтішні дані та прогнози американської розвідки щодо еволюції ситуації на полі бою в Україні. Можна припустити, що Трамп зрозумів, що за відсутності американської допомоги станом на січень 2025 року він як потенційний президент США просто не матиме шансу реалізувати власну миротворчу ініціативу про «світ за 24 години». Трамп зрозумів, що він має допомогти Україні протриматися до його президентства;
— шляхом затягування із схваленням допомоги Трамп змусив Європу та інших партнерів дати набагато більше ресурсів Україні, ніж раніше, та вийти на певний справедливий, на думку Трампа, паритет у обсягах підтримки;
— і американський, і зовнішньополітичний істеблішмент зрозумів, що допомога стала можливою, хоч і пізно завдяки Трампу, а не Байдену.
— Трамп використав цю інтригу для мобілізації власної підтримки в республіканській партії та його електораті. Він жорстко показав, що готовий на все, щоб відстояти свою позицію та запити власного виборця.
У результаті стало зрозуміло, що, по-перше, на вирішення питання схвалення допомоги з боку США вплинула не так позиція та зусилля української влади, як еволюція позиції Трампа. І, по-друге, ситуація показала складність отримання Україною наступних пакетів допомоги у 2025+, тим більше у разі перемоги Трампа на президентських виборах.
Щодо Байдена та його ролі в «українському досьє», то наступними «вікнами можливостей» для забезпечення його лідерства у питанні України є швейцарський Саміт Формули миру у червні та Вашингтонський саміт НАТО у липні.
Байден має шанс взяти іміджевий і політичний реванш у Трампа шляхом сприяння успішності Саміту «формули миру» та залучення 100+ лідерів до участі в ньому, а також забезпечення сміливого рішення про запрошення України до членства в НАТО.
Костянтин Єлісєєв, Telegram
Про це Пише видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97