Новообраний президент США Дональд Трамп вже почав формувати свою майбутню адміністрацію. Хто займе в ній ключові посади? Я вирішив розібратися Медуза.
Секретар
Зовнішньополітичне відомство в адміністрації Трампа може очолити сенатор від Флориди Марко Рубіо, про це спочатку писала The New York Times з посиланням на джерела, а потім і багато інших великих американських ЗМІ.
Трамп і Рубіо були суперниками на президентських праймеріз від Республіканської партії в 2016 році – і тоді вони жорстко критикували один одного, але пізніше їх відносини налагодилися. Під час передвиборчої кампанії 2024 року Рубіо свого часу розглядався Трампом як потенційний кандидат у віцепрезиденти, а згодом став його довіреною особою.
53-річний Рубіо вважається одним із головних яструбів у Конгресі. Він беззастережно підтримує дії Ізраїлю в секторі Газа, а також займає жорстку позицію щодо Ірану, Венесуели та Куби. Так, у 2019 році, нагадує NY Times, саме Рубіо допоміг переконати Трампа розгорнути масштабну санкційну політику проти влади Венесуели, щоб спробувати усунути Ніколаса Мадуро (це в підсумку не вдалося).
Рубіо також займає жорстку позицію щодо Китаю. Він був співголовою двопартійної комісії Конгресу, яка розробила проєкт обмежувальних заходів проти Пекіна, намагаючись запобігти порушенням прав людини китайською владою. У 2020 році він був співавтором законопроєкту про заборону імпорту китайських товарів, вироблених з використанням примусової праці уйгурів.
Щодо війни в Україні, пише NY Times, Рубіо, який раніше вкрай різко висловлювався про Росію, останнім часом дотримується тієї ж риторики, що й Трамп: він каже, що конфлікт зайшов у глухий кут, і потрібно знайти рішення, щоб його закінчити. Ймовірно, вважає видання, обійнявши посаду держсекретаря, він чинитиме тиск на українську владу, підштовхуючи її до угоди з Росією у разі відмови від вступу до НАТО найближчим часом.
Як зазначає NY Times, якщо Рубіо стане держсекретарем, головне питання полягатиме в тому, як він зможе збалансувати необхідність боротьби з китайським впливом в Азії і наміри Трампа зменшити участь США в міжнародних конфліктах.
Міністр оборони
Хто очолить Пентагон, поки що не зрозуміло. Associated Press зазначає, що за часів першого президентства Трампа на чолі оборонного відомства встигли попрацювати п’ятеро осіб, а тому зараз “можна з упевненістю сказати, що Трамп вибирає найбільш лояльного кандидата”.
Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря в адміністрації Трампа з 2018 по 2021 рік, спочатку був названий головним претендентом на посаду міністра оборони, але сам обраний президент 9 листопада написав у соціальних мережах, що Помпео не увійде до своєї нової адміністрації.
Зараз в американських ЗМІ з’являється велика кількість імен, найвідомішим з яких є голова комітету Палати представників з питань збройних сил Майк Роджерс.
За даними AP, Трамп, швидше за все, вибере з потенційних кандидатів того, хто розділить його бажання максимально обмежити участь США в конфліктах за кордоном, але при цьому займе жорстку позицію щодо Ірану. Однак ключовим фактором стане готовність майбутнього глави Пентагону “робити все, що захоче Трамп”, вважають у відомстві.
Радник з національної безпеки
Трамп запропонував посаду радника з національної безпеки конгресмену Палати представників Майклу Вейлзу, пише CNN. 50-річний Вальц – ветеран спецназу армії США, який служив в Афганістані, на Близькому Сході та в Африці. Він, зокрема, відомий своєю різкою критикою виведення військ з Афганістану у 2021 році.
Як і потенційний держсекретар Марк Рубіо, Вальц зайняв надзвичайно жорстку позицію щодо Китаю. Він був серед тих, хто закликав США бойкотувати зимові Олімпійські ігри 2022 року в Пекіні через звинувачення на адресу китайської влади про техногенне походження коронавірусу та порушення прав уйгурів.
Що стосується України, то Вальц і раніше підтримував подальшу військову допомогу Києву, але останнім часом почав висловлюватися на користь необхідності переоцінки витрат США в цій сфері.
Майкл Вальц є давнім і відданим прихильником Трампа. Як нагадує Associated Press, у 2020 році він підтримав президента, який програв вибори, у його намаганнях оскаржити результати голосування.
Постійний представник при ООН
Трамп запропонував посаду постійного представника США при ООН члену Палати представників Елізі Стефаник, яка в рамках прОстанніми роками, пише CNN, вона була однією з «найпалкіших прихильниць Трампа в Конгресі».
За даними каналу, вибір Стефаника говорить про те, що США мають намір вибудовувати жорсткі відносини з ООН. Стефаник неодноразово публічно критикував організацію через її позицію щодо Ізраїлю. У жовтні вона заявила, що Вашингтон повинен розглянути можливість «повної переоцінки» фінансування ООН, якщо Палестинська адміністрація продовжить свої зусилля щодо призупинення членства Ізраїлю.
У 2022 році Стефаник фактично очолила кампанію проти керівників найбільших американських коледжів, які, на її думку, недостатньо боролися з проявами антисемітизму під час масових студентських демонстрацій на підтримку Гази. В результаті цієї кампанії президенти Гарварду і Пенсільванського університету були змушені піти у відставку.
У першій адміністрації Трампа посаду постійного представника при ООН обіймала Ніккі Хейлі. У 2024 році вона стала головною суперницею Трампа на республіканських праймеріз. Гейлі очолила агресивну кампанію проти свого суперника, але після зняття з гонки публічно підтримала його. Однак після свого переобрання Трамп вже заявив, що не буде запрошувати Гейлі на жодну посаду в адміністрації.
Керівник апарату Білого дому
Трамп призначив главою свого апарату Сьюзан Уайлс – це було перше офіційно оголошене кадрове рішення новообраного президента. 67-річна Вайлс стала першою жінкою в історії, яка отримала цю посаду.
Вайлс де-факто керував усією передвиборчою кампанією Трампа – саме їй приписують той факт, що, на відміну від кампаній 2016 та 2020 років, Трамп майже не потрапляв у скандали, а сама кампанія була надзвичайно дисциплінованою та продуманою.
Як повідомило джерело CNN, Вайлс перед своїм призначенням отримала гарантії від Трампа, що вона матиме більше повноважень, ніж її попередники, у тому числі щодо контролю доступу до Овального кабінету.
Під час попередньої каденції Трамп змінив чотирьох голів адміністрації Білого дому. Найдовше на цій посаді протримався Джон Келлі (майже півтора року). Після звільнення він неодноразово критикував Трампа в численних інтерв’ю.
Про це Пише ресурс UA-Obozrevatel.