Опубліковано картку.
За останній рік Росія розпочала реалізацію великої програми будівництва залізниць, мета якої – пов'язати окупований Крим через окуповані території з Донецьком, найбільшим містом Донбасу, та Ростовом-на-Дону.
Залізниця – це елемент логістичної підготовки Росії до очікуваного стратегічного наступу навесні 2025 року, вважає науковець Королівського інституту об'єднаних Збройних сил Великобританії Майкл Кларк.
Про це пише The Sunday Times. Крим був головною базою для військових операцій Кремля на Півдні України, але міст, який з'єднує східну частину півострова з материковою частиною Росії, вразливий для українських атак, незважаючи на те, що путінські війська дедалі частіше перешкоджають їхнім зусиллям.
Нову залізничну гілку, що проходить північним узбережжям Азовського моря, буде легше захищати, і вона збільшить пропускну спроможність.
«Ця залізнична лінія – спосіб зробити Крим менш уразливим», – додав Кларк. “Якщо міст буде зруйнований, ви перекинете більше вантажів на нову залізничну лінію”.
Вона також прискорить час доставки вантажів на півострів та назад. У довгостроковій перспективі нова лінія є ще одним доказом «імперського проекту» Путіна – закріпити за собою східну частину України, яку кремлівська пропаганда тепер називає Новоросією – термін, який було запроваджено у 1764 році в період правління Катерини Великої, але зник із карт за радянських часів. .
На знак своїх намірів прем'єр-міністр РФ у травні минулого року підписав указ про створення нової структури, «Залізниці Новоросії», яка об'єднала залізничні перевезення у Донецьку та Луганську, з новими територіями у сусідніх Запоріжжі та Херсоні.
Ця лінія, побудована з нових та існуючих шляхів, проходить на південь від нових територій, з логістичними вузлами у Волновасі, Маріуполі, Бердянську та Мелітополі. Під час мітингу на Червоній площі 18 березня Путін оголосив про завершення будівництва ділянки від Ростова-на-Дону через Маріуполь до Бердянська завдовжки близько 150 миль.
«Ми продовжуватимемо цю роботу, і скоро поїзди ходитимуть до самого Криму, і це буде ще один альтернативний маршрут, крім Кримського мосту», – наголосив він.
Українці явно стурбовані наслідками будівництва нової лінії, яку їхня військова розвідка назвала «серйозним викликом» та «важливою метою» для своїх збройних сил.
«Нову лінію «майже завершено, і вона може представляти для нас серйозну проблему», – заявив минулого місяця українському державному телебаченню керівник служби Кирило Буданов.
Проте деякі коментатори налаштовані скептично: «Росія заявила, що залізницю можна побудувати за шість місяців, але я маю сумніви», – заявив українському каналу «24» директор київського Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Він зазначив, що проект страждає від «саботажу, крадіжки та затримок».
Щоб ускладнити проблеми росіян, українські війська, швидше за все, атакуватимуть лінію під час її будівництва: основна увага, ймовірно, буде приділена залізничним мостам, таким як міст біля Гранітного, а не ділянкам колії, які можна відносно легко замінити у разі руйнування.
Українцям, які мешкають на підконтрольних Росії територіях, рекомендовано не користуватися новою лінією, як тільки вона буде запущена. У XIX столітті в Російській імперії залізниці відігравали важливу стратегічну роль у воєнний час, у тому числі й у Криму.
14-мильна Кримська центральна залізниця була побудована британцями у 1855 році під час Кримської війни для переправки боєприпасів та провіанту солдатам союзників, які брали в облогу Севастополь.
Нею також курсував перший у світі санітарний поїзд. [Рубеж] громадянської війни, яка пішла за більшовицькою революцією 1917 року, частково проходив Транссибірською магістраллю.
Ця лінія, що простяглася на 5772 милі на схід від Москви до Владивостока, відіграла ключову роль під час Другої світової війни. Побоюючись, що її ділянки надто близько підходять до китайського кордону, у 1930-х роках Сталін наказав побудувати Байкало-Амурську магістраль (БАМ), що йде паралельно їй за кількасот миль на північ.
На думку експерта Крістіана Вольмара, залізниці знову виявляються життєво важливими в конфлікті Росії та України.
«Через майже 200 років після Кримської війни залізниці, як і раніше, відіграють ключову роль для армій», – зазначає він.
Залізниці відіграють не менш важливу роль для українців, які використовують свої 13 700 миль шляхів для транспортування вантажів та солдатів на лінію фронту на Сході, для евакуації мільйонів цивільних осіб на Захід та для доставки іноземних лідерів до Києва та назад.
Глава компанії «Українська залізниця» Олександр Камишин у перший рік конфлікту заслужив похвалу за те, що його потяги ходили вчасно, незважаючи на постійні атаки з боку Росії.
Кремль ухвалив рішення про будівництво нової ділянки лінії після того, як у жовтні 2022 року було продемонстровано вразливість моста через Керченську протоку. Вантажівка з вибухівкою вибухнула, завдавши серйозних пошкоджень [мосту].
Деталі нової лінії через нові території були розкриті в червні минулого року на Петербурзькому економічному форумі чиновником з окупаційної адміністрації в Запоріжжі, який заявив, що для об'єкта проводяться «передпроектні дослідження», які очікують на «попереднє узгодження».
Заступник голови адміністрації області з економіки сказав: «Це буде додаткова можливість для переміщення вантажів залізницею поряд із Кримським мостом». За його словами, залізнична лінія пройде тим же маршрутом, що й головна дорога, яка також будується.
Про це повідомляє ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97