Збройні сили України вперше вдарили ракетами ATACMS по військовому об’єкту в РФ. Під удар потрапив арсенал Міноборони РФ у Брянській області.
Як Москва відреагувала на рішення США дозволити ракетні удари ATACMS по території РФ? Чи будуть реальні кроки з боку Кремля?
Про це сайт Charter97.org розповідав з відомим українським політологом, керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком:
“Треба розуміти, що цей дозвіл сам по собі є відповіддю на агресивні дії Росії та ескалацію бойових дій з її боку.
Йдеться про участь північнокорейських військових у бойових діях проти України та масованих ракетних ударах по енергосистемі. Ось і відповідь.
Швидше за все, США попереджали Кремль утриматися від таких дій і раніше, але оскільки Москва перетнула певні “червоні лінії”, США та європейські партнери зробили крок у відповідь.
Я думаю, що це не стало сюрпризом для Москви. Кремль, судячи з усього, вирішив випробувати американця “слабо” в умовах перехідного періоду. Один президент іде, другий ще не прийшов до влади. Але Сполучені Штати мали продемонструвати силу, що вони не просто відмовляться від дій Путіна. Особливо це стосується участі північнокорейських військових у бойових діях.
Зараз є погрози з боку РФ, але без будь-якої конкретизації. Найімовірніше, якщо використання американських, а також британських та французьких ракет для ударів по території РФ буде обмеженим, точковим, то реакція Москви буде обмеженою.
Тим не менш, вже спостерігається нервова, агресивна реакція. Це удари балістичними ракетами по мирних жителях України: Сумах, Одесі, Глухові. Десятки загиблих. Ось вам перша реакція.
З великою ймовірністю Путін не вдарить по території країн НАТО. Це ризик прямої війни. Вони можуть загрожувати, але йти на пряму війну з НАТО для Росії надто ризиковано. Головний ризик – ядерна війна.
Не лише у Вашингтоні, а й у Москві (навіть більше) бояться війни між РФ та НАТО. Наголошую, що на словах росіяни погрожують, а насправді бояться. Тому реакція буде опосередкованою, асиметричною: диверсія, відновлення ядерних випробувань на Новій Землі, постачання зброї різним антиамериканським угрупованням. Наприклад, хусити, які обстрілюють не лише цивільні судна, а й флотилію західних та американських кораблів у Червоному морі.
Але тут є один нюанс. Якщо російські протикорабельні ракети вдарять по американських кораблях, і якщо, не дай Бог, загинуть американські моряки, то я впевнений, що Трамп може дуже нервово на це відреагувати.
– Як команда Трампа сприймає це рішення?
– Зараз команда Трампа критикує рішення Байдена, граючи на контрастах. Вони зараз висувають мирні переговори як головний пріоритет, це очікувана реакція.
Але якщо в результаті такої реакції з боку Росії виникнуть прямі негативні наслідки для США, то, скажімо так, Трамп може досить жорстко відреагувати на це. Тому Росія, я думаю, діятиме помірковано і, скоріше, асиметрично.
Багато спостерігачів очікують ескалації війни. Це найчастіший прогноз. Але скажу так: ескалація з боку Росії вже відбулася. Не виключено, що цей процес триватиме й надалі, але вже очевидно, що на будь-які дії ескалації з боку Росії відповідатимуть Україна та Захід.
Також слід враховувати логіку майбутнього переговорного процесу. Зараз, швидше за все, обидві сторони (і Росія, і Україна) підвищують ставки.
Але через деякий час, коли почнеться якийсь переговорний процес, я думаю, що він все одно визначить подальшу логіку війни. Зараз це бажання підняти ставки, зокрема для України, якщо вдасться завдати достатньо ефективних ударів по території Росії за допомогою західних ракет, то це дещо посилить українську переговорну позицію.
– Майбутній держсекретар США Марко Рубіо заявив, що шукатиме “мир через силу”. Дозвіл ракетних ударів ATACMS – наскільки це входить у таке поняття?
Важливо розуміти, що концепція «мир через силу» є класичною республіканською доктриною. Про це Трамп говорив ще у 2016 році. Для республіканців, зокрема для класичного крила, до якого належить Марко Рубіо, це популярна концепція.
Президент України Володимир Зеленський також постійно виступає і закликає Трампа дотримуватися власної концепції «мир через силу».
Україна підтримує цю позицію: спочатку потрібно змусити Росію припинити війну, а потім треба починати мирні переговори. І не наОборот.
Наскільки вписується в це поняття надання західних далекобійних ракет Україні для ударів по території РФ, залежить від обставин. Зараз політична ситуація для команди Трампа така, що вони з більшою ймовірністю критикуватимуть це рішення Джо Байдена. Вони повинні показати, що будуть діяти інакше, але, як показує практика, сторони будуть діяти, виходячи з обставин. Зазначу, що коли Трамп прийшов до влади у 2016 році, він скасував деякі рішення Барака Обами, але не всі.
Що стосується ракет великої дальності, то я думаю, що адміністрація Трампа буде діяти в залежності від військової ситуації, від того, як будуть проходити переговори між Росією і Україною. Вони можуть ввести мораторій на використання цих ракет на деякий час (для початку переговорів), але якщо Кремль відкине компромісні пропозиції адміністрації Трампа, американці можуть вжити заходів у відповідь: як збільшити постачання зброї Україні (в тому числі для допомоги ракетами), так і дати дозвіл на використання цих ракет для ударів по російській території.
Це буде спосіб тиску на РФ. Якщо саме вона відмовиться погодитися на припинення вогню і якісь компромісні варіанти, які запропонує адміністрація Трампа.
Про це Пише ресурс ЮА Обозрєватель.