Пропозиція Столтенберга допоможе Україні перемогти.
В умовах, коли російські війська знову наступають на сході України, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг звинуватив членів альянсу в нездатності надати Києву обіцяну військову допомогу і знову закликав до стійкішої відповіді на російську агресію.
Виступаючи у понеділок під час свого негласного візиту до Києва, Столтенберг визнав, що Україна виявилася практично беззбройною і тому дозволила російським військовим захоплювати нові території. “Серйозні затримки в наданні підтримки означають серйозні наслідки на полі бою”, – заявив він.
Відверті висловлювання глави НАТО пролунали за голосуванням у Палаті представників Конгресу США 20 квітня, яке розблокувало життєво важливу допомогу Україні після кількох місяців глухого кута, який змусив українські війська економити боєприпаси і створив проломи в протиповітряній обороні країни. На додаток до довгоочікуваної військової допомоги США, Великобританія, Німеччина та Нідерланди нещодавно оголосили про нові великі пакети допомоги.
Офіційні особи у Києві сподіваються, що ця нова хвиля постачання зброї прийде вчасно, щоб допомогти стабілізувати лінію фронту та запобігти подальшому просуванню Росії. В останні місяці Росія скористалася зростаючими проблемами із постачанням українських військових, щоб просунутися вперед на різних ділянках тисячокілометрової лінії фронту, часто придушуючи українську оборону своєю чисельністю та безперервними обстрілами.
Під час візиту Столтенберга до Києва президент України Володимир Зеленський закликав партнерів до НАТО якнайшвидше направити додаткову військову допомогу. Український лідер заявив, що ситуація на полі бою «безпосередньо залежить» від своєчасності постачання боєприпасів на Україну. «Сьогодні я поки що не бачу жодних позитивних зрушень у цьому питанні. Деякі постачання вже розпочалися, але цей процес необхідно прискорити».
Відчуття невідкладності, яке існує у Києві, відображає широко поширені очікування того, що Володимир Путін почне великий літній наступ наприкінці травня чи на початку червня. Російському командуванню вдалося повернути ініціативу на полі бою, і тепер воно сподівається прорвати ослаблені оборонні рубежі України та досягти великих територіальних завоювань уперше з перших етапів вторгнення навесні 2022 року. Наразі міжнародні партнери України розуміють, що їм треба дуже поспішати для того, щоб зміцнити обороноздатність країни до того, як очікуваний наступ Росії розгорнеться на повну силу.
Нещодавні проблеми з поставками та невдачі України на полі бою наголосили на необхідності надійнішого довгострокового підходу до озброєння країни проти Росії. Нині здатність України захистити себе значною мірою залежить від мінливого політичного вітру у низці західних столиць. Це ускладнює військовим та політичним лідерам України планування майбутніх кампаній, а також підштовхує Кремль до думки, що зрештою він зможе переграти Захід в Україні.
Для вирішення цієї проблеми Столтенберг запропонував створити п'ятирічний фонд у розмірі $100 млрд, який підтримує 32 члени Організації Північноатлантичного договору. Перебуваючи в українській столиці, він знову заявив про підтримку цієї ініціативи. «Я вважаю, що нам потрібні великі багаторічні фінансові зобов'язання, щоб забезпечити та зберегти нашу підтримку. Ми маємо продемонструвати, що наша підтримка України не короткострокова та разова, а довгострокова та передбачувана».
Столтенберг вважає, що п'ятирічний фонд допоможе переконати Кремль у тому, що партнери України по НАТО мають достатню рішучість підтримувати Україну доти, доки російське вторгнення не буде розгромлено. «Москва має зрозуміти: Вони не можуть перемогти. І вони не можуть перечекати нас», – прокоментував глава НАТО у Києві.
Послання Столтенберга як ніколи є актуальним. Оскільки російське вторгнення триває вже третій рік, Путін, на загальну думку, розраховує на зниження підтримки України із боку Заходу. Після провалу своєї першої бліцкригової атаки у 2022 році російський диктатор змінив тактику і тепер намагається зламати опір України у тривалій війні на виснаження. З огляду на значну перевагу Росії в людських та матеріальних ресурсах такий підхід має всі шанси на успіх, якщо тільки західні партнери України не збережуть прихильності до озброєння країни.
Питання про довгостроковий військовий фонд для України, ймовірно, стане головним на порядку денному саміту НАТО 2024 року у Вашингтоні у липні. В умовах, коли мало надій на якийсь значний прогрес у питанні членства України в НАТО, зобов'язання надати надійну довгострокову підтримку може стати найбільш реалістичним результатом саміту для Києва. Це не вирішить екзистенційних проблем, створюваних російським імперіалізмом, що відроджується, але підкріпить українські військові зусилля і підірве моральний дух у Москві, давши зрозуміти Путіну, що час не на його боці.
Пітер Дікінсон, Atlantic Council
Про це Пише ресурс ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97