На тлі цього влада Молдови консолідує суспільство.
Молдова вже 30 років протистоїть впливу Кремля, а радикалізація гібридної війни РФ проти неї відбулася після 14 грудня 2023 року, коли було ухвалено рішення про початок переговорів Молдови з ЄС. Про це FREEДІМ розповів депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нанту.
– Справа в тому, що ця агресія триває вже понад три десятки років. Я учасник подій періоду перебудови і пам'ятаю, як після ухвалення Декларації про суверенітет парламентом Республіки Молдова 23 червня 1990 року кремлівська влада запустила сепаратистські проекти, один з яких — так звана Придністровська Республіка у складі СРСР, для того, щоб заблокувати процес трансформації колишньої союзної республіки. Незалежна країна. 1992 року відбувся акт прямої збройної агресії Російської Федерації проти Республіки Молдова, — нагадав він.
За словами Нантоя, після провалу бліцкригу Путіна в Україні зросла значимість Республіки Молдова.
«Молдова має 1 222 кілометри спільного кордону з Україною. Через Молдову проходять важливі транзитні шляхи сполучення. Молдова є країною-сусідом з Євросоюзом та НАТО. І керований хаос, який диригується з Кремля, значно послабив позиції самої України. І радикалізація того, що ми називаємо гібридною війною проти Молдови, відбулася після 14 грудня минулого року, коли було ухвалено рішення Радою Європи щодо початку переговорів Республіки Молдова з Євросоюзом та України з Євросоюзом щодо вступу до Євросоюзу», — сказав депутат.
Він переконаний, що якщо Молдова реалізує дієві кроки щодо інтеграції до Євросоюзу, це означає, що Кремль втратить шанс її контролювати та утримувати, використати лівий берег Дністра проти суверенітету Молдови.
Нантой зазначив, що в цій ситуації відбувається загострення гібридної війни. Так, 21 квітня молдавський олігарх Ілан Шор, засуджений у Молдові заочно на 15 років позбавлення волі за банківське шахрайство, оголосив у Москві про створення політичного блоку «Перемога».
«Я їх називаю коричнево-сорочечками путінськими, які має завдання послужити своєрідним таким політичним угрупуванням «Вагнер» для дестабілізації ситуації в Республіці Молдова. Путінський режим не може навіть мріяти про те, щоби змінити владу в Молдові через чесні вибори. Тому путінський режим робить ставку на державний переворот в оболонці протесту мас і для цього використовує свою агентуру, найагресивніша частина якої засвітилася в Москві. І хтось Ілан Шор разом із двома дамами з цього угруповання навіть 9 травня сиділи на Червоній площі, — наголосив Нантой.
За його словами, водночас влада Молдови консолідує суспільство.
«У нас серйозна підтримка з боку Євросоюзу, Румунії. Ми у тісній комунікації та партнерстві з Україною. Тож цей рік обіцяє бути гарячим. Путінський режим хоче зірвати референдум про зміну Конституції Молдови та хоче зірвати президентські вибори. Але у них не вийде», – переконаний Нантой.
Про це Пише видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97