Репресії зазнали і священики Білоруської православної церкви.
З початку війни Росії проти України у лютому 2022 року 59 священиків зазнали репресій з боку Російської православної церкви (РПЦ) та силовиків за антивоєнну позицію, повідомила «Нова газета. Європа» у п'ятницю, 17 травня. За даними видання, постраждали священики, які служили в Росії та закордонних єпархіях, залежних від Московського патріархату. У 47 випадках репресії зазнали російські священики, в решті 12 випадків справа стосувалася зарубіжних церков, «підвідомчих» РПЦ, зазначає газета.
З позбавленням сану, забороною у служінні та іншими покараннями з боку церкви зіткнулися шістьох служителів Литовської православної церкви, троє – Білоруської православної церкви, а також священики РПЦ в Іспанії, Казахстані та Ізраїлі. У Росії покарання приходять як від церковної влади (позбавлення сану, заборона у служінні, примусове виведення за штат), так і від держави (штрафи за «дискредитацію» армії, тюремні терміни, депортація).
Як зазначає Нова Газета. Європа», церква переслідує священиків-«опозиціонерів» майже так само часто, як держава: у Росії у 18 із 47 випадків священики зіткнулися з переслідуваннями з боку РПЦ, у 23 – з боку правоохоронних органів та ще у шести випадках – з репресіями з обох сторін.
Серед усіх представлених у Росії християнських церков та течій лише РПЦ карає своїх служителів за антивоєнну позицію. У 19 із задокументованих випадків священики інших християнських церков (католики, протестанти та представники «альтернативних» православних церков — Апостольської православної церкви, Російської православної церкви та інших) зіткнулися з репресіями з боку правоохоронних органів, але не з боку духовенства.
Заміна слова “перемога” на слово “світ” у молитві “Про святу Русь” стала підставою для позбавлення сану московського священика Іоанна Коваля. Священика Володимира Корольова звільнено з посади настоятеля Казанського храму в Тулі і виведено за штат після відмови збирати кошти на війну в Україні. Священика з Татарстану Гліба Кривошеїна визнано винним і оштрафовано за «дискредитацію» армії. Підставою для такого рішення стало підписання ієреєм у перші дні війни Звернення священнослужителів РПЦ із закликом до примирення.
РПЦ використовує різноманітні інструменти для впливу на священиків – «профілактичні бесіди», тимчасове усунення або звільнення з посад, що займаються. Водночас, стосовно антивоєнних «опозиціонерів» церква вдається до крайніх заходів — заборони у служінні або навіть позбавлення сану. Це найсуворіше покарання духовної особи, що застосовується лише у виняткових випадках.
Про це повідомляє ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97